Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

NOVÝ GEAR 9/24: limitky Squier LE 60s, Gibson LP Studio Modern, Vox AC HW a delay Walrus

Kdo je připraven, není zaskočen. Vítejte u našeho dalšího týdenního přehledu nového gearu a zajímavostí z muzikantského světa, kde se snažíme shrnout vše podstatné, co se na nás aktuálně valí na trhu a měli bychom to vědět. Martin připravil modernizované akustiky ze série X, Squier přichystal limitovanou edici Classic Vibe '60s, Korg přichází se synthem KingKorg Neo, Gibson posílil řadu Les Paul Studio o verze Modern, Fender debutuje efektovým kontrolerem SEO, Vox míří na kytarové fajnšmekry aparáty AC Hand-Wired a basisté se mohou těšit na modelovou řadu Ibanez BTB Light Multi-Scale. Tip přinášíme i na stereo dely Walrus Meraki, kompresor od Horizon Devices nebo PA monitor Electro-Voice Everse 12.

Kolekce Squier LE Classic Vibe '60s: limitky pro rok 2024

Speciální „old school“ sérii, evokující koncepci používanou u nástrojů Fender v 60. letech, tvoří modely Squier Limited Edition Classic Vibe ’60s Stratocaster HSS, LE CV ’60s Telecaster SH, LE CV ’60s Custom Telecaster a LE CV Mid-’60s Jazz Bass. Společným rysem je topolové tělo, javorový krk opatřený tradičním C-profilem, hmatník z laurelu či javoru o radiusu 9,5 palců, užší vysoké pražce, kostěný ořech, humbuckery a single coily Fender Designed s Alnico magnety, niklovaný vintage hardware a standardní ovládání odpovídající danému modelu. Oficiální české ceny startují na částce cca 10700 Kč a končí cenovkou cca 11400 Kč za Jazz Bass.

Fender Squier LE Classic Vibe '60s

Inovované elektroakustiky Martin řady X

Renomovaná značka rozšířila svůj produktový katalog o vylepšené modely ze série X, zahrnující celkem 12 kytar: 0-X2E Cocobolo, 00-X2E Cocobolo, 000-X2E Brazilian, D-X1E Koa, D-X1E Mahogany, D-X2E Brazilian, D-X2E Mahogany, D-X2E Ziricote Burst, D-X2E Brazilian 12-String, GPC-X1E Black, GPC-X2E Cocobolo a GPC-X2E Ziricote. Všechny verze této finančně přístupnější kolekce dostaly korpusy z laminovaných vrstev (HPL) a řada X2 také smrkový top, přičemž varianty z brazilského palisandru nebo dřeva cocobolo a ziricotu jsou u dané edice novinkou. Krky jsou převážně vyrobeny z materiálu Stratabound, pro hmatníky s kulatějšími hranami byl použit kompozit Richlite s vlastnostmi ebenu, upravena byla kobylka i rozteče strun. Instalován je ozvučný systém se snímačem a elektronikou Martin E1 (hlasitost, clona, otáčení fáze, ladička).

Série Gibson Les Paul Modern Studio

V blízké době se na evropském trhu objeví první zástupci nové edice Les Paul Modern Studio, které Gibson nabízí ve čtyřech barevných provedeních v nitrocelulózovém laku. Modely, vycházející ze starší řady Studio se zjednodušenými kosmetickými úpravami, odlehčeným mahagonovým tělem a javorovým topem, nyní dostaly některé prvky převzaté z vyšší edice Les Paul Modern. Ebenový hmatník disponuje proměnlivým radiusem, přístup k vyšším polohám usnadňuje ergonomický spoj MCH (Modern Contoured Heel), zvolen byl  hardware v černém niklu, a u humbuckerů 498T/490R lze díky push/pull spínačům rozepínat cívky, otáčet fázi nebo aktivovat režim Pure Bypass pro dosažení maximální čistoty signálu.

Meraki: stereofonní duální delay od Walrus Audio

Dva roky trval vývoj pedálu Meraki, který je v současnosti jediným stereofonním analogovým duálním delayem na světě. Jako základ bylo použito osm BBD čipů MN3005 (podobně jako u EHX Deluxe Memory Man), produkující hřejivý, bohatý tón s hloubkou, charakterem a časovou prodlevou v rozmezí 80 až 1200 ms. U duálního okruhu je dispozici sériový, ping-pong či paralelní režim s nezávislým zpožděním, modulací a barvou, synchronizace obou kanálů, mix, rytmické patterny, oscilační mod, dvojí vstupy i výstupy (tzv. true stereo), konektor pro externí exp. pedál nebo spínač tap tempa a dokonce i DIN zdířky MIDI In/Out. Edice má čítat 100 kusů, cena se pohybuje okolo 600 dolarů.

Pedálový Horizon Devices Clarity Compressor

Firma Mishi Mansoora, kytaristy kapely Periphery, uvedla na trh kompresor s příznačným označením Clarity, o kterém výrobce tvrdí, že může být „stálou součástí vašeho pedalboardu a tím nejtransparentnějším kompresorem, na jaký jste kdy hráli“. První várka se vyrábí v omezeném množství a zřejmě bude brzy vyprodána, takže většina zájemců si pravděpodobně bude muset počkat na druhou, početnější emisi. Efekt je osazen potenciometry hlasitosti, komprese, mixu a také parametru Clarity (čistota), kterým se liší od konvenčních kompresorů. Kromě stavové kontrolky informuje o průběhu komprimace řada deseti diod. Oficiální cena atakuje hranici 200 dolarů.

Programovatelný kontroler Fender Switchboard Effects Operator

Rostoucí obliba efektových programovatelných kontrolerů, schopných díky smyčkám volit různé kombinace standardních pedálů a zároveň přepínat kanály či presety v klasických i MIDI preampech, zesilovačích, multiefektech apod., přiměla firmu Fender, aby vstoupila do tohoto pro značku dosud neprobádaného teritoria. Při vývoji modelu Switchboard Effects Operator ale Fender nenechal nic náhodě a spojil se s Ronem Menellim, konstruktérem přepínačů RJM Mastermind, což se odrazilo u designu verze SEO, evokujícím kontroler Mastermind PBC/6X. Novinka řízená procesorem má samozřejmě plně analogovou signálovou cestu, USB i MIDI konektivitu, 5 efektových smyček (relé – true bypass), konektory pro exp. pedál a footswitch, banku s kapacitou 500 presetů, ladičku, přepínatelné vstupní a výstupní buffery, 6 footswitchů, velký enkoder a barevný displej.

Aparáty řady AC Hand-Wired: butik značky Vox

Série Vox AC Hand-Wired 2024, čerpající z téměř 60leté tradice, poskytuje kytaristům sofistikovanou paletu tónů, které zahrnují to nejlepší z vintage i moderního designu zesilovačů této tradiční britské značky. Jak už název edice napovídá, modely AC4HWR1, AC10HWR1, AC15HWR1, AC30HWR2, AC30HWR2X a hlava AC30HWRH doplněná boxem 2x12 s reproduktory Celestion Alnico Blue, jsou kompletovány ručně a pájeny způsobem „point-to-point“ bez použití konvenčních desek plošných spojů, což má pozitivní vliv na dynamiku a barvu tónu. Kolekce navíc prošla revizí napájecího obvodu, úpravou výstupního transformátoru, nová je i konstrukce skeletu, pružinový reverb nebo transparentní efektová smyčka.

Pěti a sedmistrunné basy Ibanez BTB Light Multi-Scale

K baskytarám řady BTB Multi-Scale s duální menzurou přibyly verze s označením Light, což v daném případě znamená, že výrobce u novinek použil kratší rozměry zmíněných duálních menzur: u pětistrunných modelů BTB605MLM a BTB705LM jsou to délky 34 – 35 palců a u sedmistrunné varianty BTB7MS 33,5 – 35 palců. Konstrukčním základem těchto nástrojů je karbonem vyztužený průchozí krk lepený z několika vrstev javoru, ořechu či panga panga, korpusová křídla z okoume a jasanu (s výjimkou BTB605MLM – pouze okoume), javorový nebo bubingový top, dvouoktávový hmatník z palisandru nebo plamínkového javoru, pražce z nerezové oceli a kobylka typu MR5S. Použity jsou dva pasivní dvoucívkové snímače Ibanez T1 a firemní elektronika ICE s režimy aktiv/pasiv, třípásmovým EQ, hlasitostí, balancí a volbou středových pásem (250 / 450 / 700 Hz).

Electro-Voice Everse 12: PA monitor s Bluetooth a bateriovým napájením

Kompaktnější, lehčí, hlasitější, s širší frekvenční odezvou a delší výdrží. To jsou hlavní přednosti aktivního PA monitoru Everse 12, který se podle Electro-Voice může stát praktickým a nenáročným pomocníkem pro DJe, muzikanty, konferenciéry a obdobné profese. Kabinet z odolného polypropylénu je osazen zesilovačem o výkonu 400 W, 12” wooferem s feritovým magnetem, 1” neodymovým tweeterem, DSP enginem QuickSmart od Dynacordu (6pásmový EQ, limiter, programovatelné presety atd.), mixážní jednotkou, USB portem nebo Bluetooth modulem komunikujícím s mobilní aplikací EV. Model s maximálním SPL 126 dB, rozsahem 45 Hz – 20 kHz a širokým pokrytím 100º x 60º lze napájet dobíjitelnou baterií s kapacitou 86,4 Wh, která při střední hlasitosti vydrží dodávat dostatek energie po více než 12 hodin provozu.

VA syntezátor Korg KingKORG Neo

KingKORG Neo je virtuální analogový synth, který si hraje svou vlastní ligu. Kompaktní výkonný model kombinuje klasickou analogovou koncepci syntezátoru s rychlou a intuitivní editací, a v dané kategorii nabízí bezkonkurenční úroveň flexibility. Díky zvukovému enginu XMT, 37 klávesám plné velikosti s citlivostí na rychlost úderu, dynamickému vokodéru, arpeggiatoru a sadě uživatelsky přívětivých funkcí je KingKORG Neo, jak tvrdí výrobce, „více než jen syntezátor; je to komplexní nástroj pro muzikanty, kteří touží objevovat nové zvukové oblasti a posouvat hranice hudební kreativity“. Synth má 24hlasou polyfonii, 3 oscilátory, filtrační + modulační jednotku, sekci s celkem 13 efekty (Pre FX, Mod FX, Rev/Delay, EQ) a bohatou konektivitu včetně MIDI In/Out, USB-B nebo mikrofonního vstupu.

Tagy Fender Squier Gibson C.F. Martin Walrus Audio Horizon Devices Fender vox Ibanez Electro-Voice korg

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY