Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

NOVÝ GEAR 11/24: superstrat Charvel, akustiky Martin, drive Keeley a Korg Modwave MKII

Kdo je připraven, není zaskočen. Vítejte u našeho dalšího týdenního přehledu nového gearu a zajímavostí z muzikantského světa, kde se snažíme shrnout vše podstatné, co se na nás aktuálně valí na trhu a měli bychom to vědět. Firma Martin zařadila do katalogu prémiové elektroakustiky SC-18E a SC-28E, Charvel posílil nabídku superstratů o limitovanou verzi Super-Stock DKA22 2024, Peavey doplnil populární řadu Classic o kombo 112 20 W a Ibanez nastartoval výrobu pololubových bezpražcových baskytar SRD900F a SRD905F. Pro basisty je připraven také preamp Tech 21 SansAmp XB Driver či signovaný Schecter Justin Beck a kytaristé mohou začít uvažovat o drivu Keeley Muse, navrženému podle preferencí Andyho Timmonse. Tip přinášíme i na syntezátor Korg Modwave MKII, soupravu Tama Imperialstar nebo nástrojové kabely Rattlesnake.

Špičkové akustiky Martin SC-18E a SC-28E

Skvělý zvuk, nadčasový design a nové technologie v sobě spojuje dvojice elektroakustických modelů SC-18E a SC-28E, kráčejících ve stopách revoluční verze SC-13E, kterou C.F. Martin poprvé představil před třemi lety. Oba luxusní nástroje sdílejí tvar těla s výřezem cutaway, vnitřními výztuhami Tone Tension X, smrkovou ozvučnicí a ergonomicky tvarovaným spojem pro pohodlný přístup k vyšším polohám ebenového hmatníku. Na výběr jsou snímací systémy Fishman Aura VT Blend nebo LR Baggs Anthem, struny kotví v kobylce typu Modern Belly. SC-18E disponuje mahagonovým luby a zadní deskou, zatímco u varianty SC-28 byl použit východoindický palisandr. Ceny včetně pevného pouzdra: SC-18E cca 3600 dolarů, SC-28E cca 4000 dolarů.

Charvel Super-Stock DKA22 2024: limitka nejen pro shreddery

Dceřiná firma koncernu Fender se letos vrací k superstratů řady Super-Stock modelem DKA22, který ocení především hráči dávající před vintage estetikou přednost moderněji koncipovaným nástrojů, jejichž hlavním plusem je konzistentní tón a pohodlná hratelnost. Obojí by měl DKA22 splňovat díky ergonomii, osvědčeným materiálům a kvalitní elektronice i hardwaru. K olšovém tělu s vyfrézovanou zadní hranou spodního rohu je přes zakulacený spoj přišroubován karbonem vyztužený krk z pečeného javoru, opatřený rychlým profilem, a ebenový hmatník s proměnlivým radiusem nese 22 jumbo pražců. Zvolena byla dvojice humbuckerů Seymour Duncan Custom Custom a SH-1 ('59), vibrato Gotoh 510 s vintage kameny a uzamykatelné mechaniky. Cena nástroje v černém klavírním laku se pohybuje okolo 30000 Kč včetně gig bagu.

Charvel Super-Stock DKA22 2024

Keeley Muse: overdrive Andyho Timmonse

Efektový guru Robert Keeley a kytarista Andy Timmons stojí za vznikem všestranného pedálu, přinášejícího funkce boostu, overdrivu a fuzzu. Pedál částečně využívá obvod Blues Driveru Boss, který je na rozdíl od klasického BD-2 osazen clippingovou sekcí s operačními zesilovači, JFET a germaniovými nebo LED diodami, mezi nimiž lze volit „drive“ přepínačem AT/RK, jehož dvojče najdeme také u tónové clony, kde poloha AT představuje Timmonsův oblíbený voicing s čistými, přesně artikulovanými basy, zatímco pozice RK funguje jako Phat Boost vhodný zejména pro kytary se single coily. Footswitch může pracovat v bufferovaném nebo true bass režimu a při delším stisku switche je možno mezi těmito mody přepínat.

Elektronkové kombo Peavey Classic 20 112

Dvacetiwattové kombo Peavey Classic 112 s reproduktorem Celestion Midnight 60 12" nabízí charakteristický zvukový projev předchozích modelů známé řady Classic, ale v kompaktnějších rozměrech a s výrazně nižší hmotností. Dvoukanálový preamp, vybavený upraveným zkreslovacím okruhem, je kombinován s koncovou sekcí osazenou elektronkami 2x EL84 a attenuatorem snižujícím výkon na 1 či 5 wattů. Integrována je efektová smyčka, reverb, 2x vstup pro footswitch, přepínač impedance, sluchátkový konektor, vypínání reproduktoru, systém T.S.I. monitorující stav lamp a emulační obvod MSDI (Microphone Simulated Direct Interface) s XLR i USB výstupem.

Nástrojové kabely Rattlesnake Retro Coily

Americká společnost Rattlesnake Cable Company, renomovaný výrobce profesionálních nástrojových kabelů, představil nejnovější přírůstek svého portfolia – kabely typu Retro Coily se spirálovou konstrukcí, vintage estetikou a prvotřídní funkčností. Ta je podporována osvědčenými konektory Neutrik NP2X v rovném i lomeném provedení s niklovým či zlatým povrchem, vodiči z bezkyslíkaté mědi o síle 0,64 mm a odolným pláštěm z PVC v matně červeném, černém nebo bílém provedení. Kabel lze z původní délky 1,15 m natáhnout na standardních 7,6 m. Série Retro Coily je ručně kompletována v Montaně a nabízí muzikální, kulatější tón s příjemnými výškami, typický pro vintage kabeláž.

Rattlesnake Retro Coily

Bezpražcové pololubové basy Ibanez SRD900F a SRD905F

Čtyř a pětistrunné modely SRD900F a SRD905F z edice Bass Workshop sdílejí poloduté tělo v laku Brown Topaz Burst Low Gloss, tvořené základnou ze dřeva okoume a topem z plamínkového javoru s trojicí oválných ozvučných otvorů. Krk, lepený z pěti vrstev ořechu a javoru, je ke korpusu připevněn šesti vruty a bezpražcový hmatník z exotického panga panga s abalonovými intarziemi má vyznačeno celkem 30 poloh, takže hráč se ve vysokých rejstřících dostane až k notě cis2. Použita je kobylka Aerosilk MR5, odlehčené ladicí strojky, dvojice snímačů Nordstrand Big Break a také firemní piezo senzory s malými trimry pro nastavení zvuku. Elektroniku doplňuje aktivní preamp s dvoupásmovým EQ a samostatnými hlasitostmi magnetických snímačů, a level plus tónová clona pro piezo systém.

Signovaná kytara a basa Schecter Justin Beck Ani a V Ani

Schecter postavil pro muzikanta, skladatele a člena newyorské numetalové party Glassjaw rovnou dva nástroje, a to superstrat Ani a basu V Ani ve stylu moderního Precisionu. Oba modely sdílejí korpusy z bahenního jasanu v přírodním laku Gloss Natural, javorové krky i hmatníky s černými blokovými značkami a intarzií „1993“ na oktávové pozici, masivní pražce X-Jumbo, ořechy Graph Tech XL Black Tusq, krkové profily Thin-C a černé pickguardy i hardware. Basa s pasivní elektronikou je vybavena půleným snímačem Schecter USA MonsterTone-P a kobylkovým singlem MonsterTone-J. Strat s třípolohovým switchem, umístěným netradičně v horním rohu těla, nabízí dva rozepínatelné humbuckery Schecter USA Apocalypse, klasické vibrato a uzamykatelné mechaniky D'Addario Auto-Trim L.

Flexibilní Tech 21 SansAmp XB Driver

Basový preamp/drive/DI box v sobě spojuje klíčové prvky modelů Tech 21 SansAmp Bass Driver DI, Para Driver DI, Q\Strip a dUg Pinnick Ultra Bass 1000. Základem je analogový předzesilovač s dvojicí kanálů Clean / Drive vybavených samostatnými hlasitostmi a třípásmovými EQ s parametrickými středy. Zvuk lze doladit pomocí plynule nastavitelných hi-pass a low-pass filtrů, integrována je koncepce Dual Amp / Bi-Amp, FET kompresor ve stylu 60. let a tlačítka s funkcemi crossoveru, presencí a Pre/Post. Samozřejmě zde najdeme patentovaný emulační obvod s rovnoměrnou odezvou, k němuž lze přidat externí IR impulsy, k dispozici je efektová smyčka, linkový XLR výstup, trojice footswitchů (Bypass, Clean / Drive, Mix) atd. SansAmp XB Driver, napájený přiloženým 18V DC adapterem, se na trhu objeví pravděpodobně v průběhu května nebo června.

Kompletní souprava Tama Imperialstar IP50H6WBN-BOB

Tama se ohlíží do roku 1974, kdy začaly továrnu opouštět první kity řady Imperialstar, nejmenším modernizovaným zástupcem této série. Souprava s označením IP50H6WBN-BOB v matné povrchové fólii Blacked Out Black a hardwarem v úpravě Black Nickel má korpusy lepené z 6 vrstev topolu o celkové tloušťce 8 mm, které nabízí hladký, frekvenčně vyrovnaný zvuk s čistou projekcí, hřejivými basy a měkčími výškami i středy, což může být vhodnou kombinací do většiny stylů. Kompaktní souprava se skládá z basového bubnu 20"x16", snare 14"x5", tomů 10"x7" + 12"x8", floor tomu 14"x12", sestavy stojanů Stage Master, tom holderu MTH600, basového pedálu Iron Cobra 200, trojice činelů Meinl HCS (14" hi-hat, 16" crash, 20" ride) a bubenické stoličky. Přiložené video demonstruje rozměrnější verzi Imperialstar IP52H6WBN.

Wavetable synth Korg Modwave MKII

Společně s modelem KingKorg Neo představila firma také wavetable syntezátor Modwave MKII. Druhá generace navazující na verzi DW-8000 z poloviny 80. let přetváří předlohu v moderní nástroj, nabízející špičkové oscilátory, řadu filtrů, flexibilní modulaci, bezkonkurenční polyfonii, komplexní sekvencování patternů a praktické ovládání včetně snadno přizpůsobitelných zvuků a frází. Vývojáři osadili Modwave také jednotkami Kaoss Physics a Motion Sequencing 2.0, pro vytváření dynamického pohybu s modulovatelnou herní fyzikou a organických, neustále se vyvíjejících patternů s více linkami a nahráváním v reálném čase. Synth s 60hlasou polyfonií a předpokládanou cenovkou cca 900 eur zvládá mimo jiné načítat vlastní samply, importovat wavetables ve standardních formátech nebo vytvářet zvuky pomocí bezplatného softwaru WaveEdit.

Tagy C.F. Martin Schecter Charvel Keeley Electronics Peavey Rattlesnake Cable Company Ibanez Tech 21 tama korg

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY