Přejít k hlavnímu obsahu
Nečekané disonance QOTSA stále mají moment překvapení a vyzařují charismatický rock'n'roll. | Foto: autor
Nečekané disonance QOTSA stále mají moment překvapení a vyzařují charismatický rock'n'roll. | Foto: autor
Martin Hošna -

Queens Of The Stone Age nepolevili ze svého stoner rocku

Pro lídra Queens Of The Stone Age nebyly poslední roky vůbec lehké. Rozvod s manželkou Brody Dalle a následný soud o opatrovnictví nebo chirurgický zákrok, který musel Josh Homme podstoupit kvůli nepřiznivé diagnóze rakoviny. To vše byly události, z nichž se nyní dosyta snaží vymanit prostřednictvím aktuální desky In Times New Roman..., jež je opět nadupaná ostrými riffy a primitivním blues.

Ty časy, kdy se v sestavě Queens Of The Stone Age objevovala nečekaná jména, jsou již nenávratně pryč. Covidu podlehl Mark Lanegan, jehož charismatický chraplák čeřil vody na deskách Rated R nebo Feel Good Hit of the Summer, a ani odchod přítele Taylora Hawkinse (Foo Fighters) k Joshově duševní rovnováze nepřispěl. O to víc je ale sestava QOSTA semknutější okolo svého frontmana a hudebně ještě více rozvijí Hommeův bolest a zmatek, pramenící z jeho nesnází. Gradující power akordy, špinavé riffování a všudypřítomný groove je tu cítit nejvíc od doby Era Vulgaris (2007).

Melodické linky tu jdou ruku v ruce s rozhněvanou kytarovou hrou a rachotícím tempem, jak představuje hned hlavní singl Emotional Sickness. Zdánlivý zvukový humbuk je ale od začátku do konce promyšlený. Slovní hříčky, velkohubé tempo a drsná kytarová hra budují syrovou atmosféru alba, kterou nezlehčí ani orchestrální aranžmá v duchu Kashmiru (Carnavoyeur).

Smyčce zpestří otvírák Obscenery, za jehož podmanivou atmosféru by se nemusel stydět ani all stars projekt (Jon Paul Jones, Dave Grohl, Josh Homme) Them Crooked Vultures. Že se QOTSA ve svém výrazu rádi posouvají, o tom svědčí i zpracování tracku Sicily, v němž to vře dominantní basovou linkou a strašidelnou Hommeovou rétorikou. Zvukové aroma 70. let ve skladbách Negative Space či v Paper Machete podtrhuje drnčivé vrčení kytar, gradující refrén i čitelné hardrockové sólo.

Co na desce oceníte jako muzikanti?

Queens Of The Stone Age ořezali svůj zvuk na dřeň; rysy punk'n'metalu na osmé řadovce čím dál znatelněji chybí. Joshův kytarový styl je navíc velice unikátní. Kytarové riffy jsou nasáklé fuzzem, jasně ctí bluesrockovou stupnici a jsou plné tečkovaných osminových rytmů, které rozbourávají nečekané rytmické smyčky. Trhaný rytmus, mollové pentatonické stupnice a nečekané disonance tu stále zajišťují moment překvapení a vytvářejí charismatický rock'n'roll.

Queens Of The Stone Age – In Time New Roman…

Queens Of The Stone Age – In Time New Roman...

Matador Records, 00:47:40

stoner rock

80 %

Tagy Recenze alb Queens of the stone age Them Crooked Vultures Josh Homme

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Martin Hošna
Hudba mě provází celý můj život, snad proto, že ji beru jako „univerzální řeč“ všech. Miluju jakoukoli, která útočí na solar, a je jedno, jestli je to lidovka, hard rock, grind core nebo jazz. minulost: • v zajetí klasické hudby až do dospělého vysokoškolského věku, houslové…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY