Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

ProCo Lil' Rat: mini verze známého distortionu

Zkreslovače řady Rat z produkce americké značky ProCo Sound jsou mezi kytaristy dlouhodobě oblíbeny především pro jejich flexibilitu, dosahovanou prostřednictvím koncepce kombinující zvukovou charakteristicu overdrivu, distortionu a fuzzu. Kromě úzké originální série „Bud Box“ z konce sedmdesátých let uvedla firma na trh dosud modely Turbo Rat, You Dirty Rat, Fat Rat, Solo, Vintage Rat, Brat, Juggernaut, dvoukanálový Deucetone Rat a také klasický Rat 2, jenž je ze současně dostupných provedení zvukově nejblíže původní edici. Právě „dvojka“ nyní dostává menšího sourozence v podobě varianty Lil' Rat, nabízející stejný základní design i sound jako předloha.

Podobně jako u Ratu 2 je šasi tvořeno dvěma do sebe zapadajícími U-profily, z nichž ten spodní je vyroben ze skutečně masivního kusu oceli. Na černém panelu s luminiscenčními popisky najdeme trojici ovladačů, sestávajících z potenciometrů hlasitosti, gainu (Distortion) a tónové clony (Filter), která má tradičně opačný chod – po směru hodinových ručiček jsou společně s ubývajícími výškami zvýrazňovány basy a naopak.

Identické je i umístění stavové diody skryté v centru písmene A v názvu RAT, lemovaného obdélníkovou linkou, a footswitch je zapojen v režimu true bypass, takže efekt ve vypnutém stavu nedegraduje průchozí signál. Jackové konektory a zdířka pro 9V adapter mají své místro na čelní straně, což pomáhá ušetřit další prostor v pedalboardu.

Podle informací výrobce využívá Lil' Rat identické obvody a součástky jako starší model, osazený kvalitním epoxydovým boardem, čipem LM308 a dalšími komponenty splňujícími armádní specifikace. Kromě 9V zdroje je efekt možno napájet také 9V baterií, jejíž šachta je zapuštěna do dna šasi. Cena zkreslovače se na americkém trhu pohybuje okolo 70 dolarů.

Třetí přiložené video demonstruje, co je ze standardního Ratu 2 schopen za pomoci superstratu Solar s humbuckery Seymour Duncan, lampové hlavy Randall Satan a boxu 4x12 Mesa Boogie Recto, vymáčknout kytarista Ola Englund. Test zahrnuje zapojení pedálu přímo do koncové jednotky i jeho zařazení před čistý nebo zkreslený kanál aparátu.

Tagy Pro Co Sound ProCo Lil' Rat

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY