Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Pro Co Sound FAT RAT: inovace populární klasiky

Americká společnost Pro Co Sound představila v Anaheimu další přírůstek do rodiny populárních zkreslovacích pedálů RAT. Po modelech WFRAT, RAT2, Turbo RAT, You Dirty RAT, Deucetone RAT a SOLO je tu novinka s označením FAT RAT.

Elektronika efektu je opět uložena v téměř nezničitelném šasi z tlustého ocelového plechu s rozměry asi o třetinu většími než u legendárního "White Face" Ratu. Jacky pro vstup a výstup a napájení jsou jako obvykle umístěny na čelním panelu. O přepínání True Bypass se stará kvalitní kovový DPDT footswitch.

Ovládací prvky tvoří potenciometry Volume, Distortion a výborně navržená tónová clona Filter, díky které můžeme v kombinaci s potem Distortion z efektu dostat širokou paletu zvuku počínaje lehkým kulatým crunchem až po high gain s nádechem fuzzu.

Zásadní inovací oproti předešlým modelům je dvojice páčkových přepínačů, jenž posouvají zvukové možnosti distortionu do další dimenze. První z nich nese popisky Stock (základní zvuk) a Thick (odtud patrně název FAT RAT) - po přepnutí na tuto volbu aktivujeme další složku basového spektra. Zvuk je celkově plnější a masivnější a myslím, že by mohl udělat radost i basistům nebo podladěným kytaristům.

Druhým switchem přepínáme na mosfetový obvod, což má za následek velmi příjemné zakulacení vyšších středů a taky čitelnější sound. FAT RAT je osazen známým chipem OP07DP, ale vzhledem k tomu, že chip je na základní desce usazen v socketu, je možné jej jednoduše vyměnit za jiný typ (např. LM308, který byl použit u originálního RATu) a dosáhnout odlišného zvukového zabarvení.

Kromě toho je efekt možno napájet jak 9V, tak i 18-ti voltovým adapterem. V případě druhé volby je u RATu patrný především nárůst dynamiky a větší průraznost tónu.

Vývojoví inženýři z Pro Co Sound vsadili u FAT RATu nejen na kvalitu zvuku, ale i na větší variabilitu, takže na své by si mohli přijít kytaristi a basisti napříč žánry. FAT RAT by se měl na českém trhu objevit v řádu několika týdnů.

Tagy Pro Co Sound FAT RAT

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY