Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Jsou vintage pedály výrazně lepší než jejich reissue verze?

Pokud se zajímáte o efektové pedály, tak jste na muzikantských fórech s největší pravděpodobností někdy narazili na téma věčných sporů – jsou vintage modely lepší než jejich současné verze? Zastánci originálů z raných sérií argumentují z technického hlediska většinou tím, že původní edice mají rozdílné čipy, kondenzátory, desky plošných spojů atd., zatímco praktičtěji uvažující hráči vítají u modernějších edicí mnohdy nesrovnatelně přívětivější cenu, dostupnost a v některých případech i vyšší spolehlivost nebo kompaktnější rozměry.

Dané téma se ve zjednodušené podobě rozhodl zpracovat efektový guru, sběratel a mozek značky JHS Pedals Josh Scott, který na videu porovnal zvukové vlastnosti čtyř historicky významných efektů s jejich aktuálními replikami. Předmětem testu byl starší drive ProCo RAT Whiteface vs. současný ProCo RAT 2, phaser EHX Small Stone EH4800 ze 70. let vs. EHX Nano Small Stone, Ibanez TS9 Tube Screamer vyrobený v 80. letech vs. TS9 reissue a chorus Boss CE-2 vs. luxusní Boss CE-2W Waza Craft.

Záznam byl natočen s pomocí přepínače JHS Switchback Advanced Loop Switcher, Gibsonu Les Paul Gold Top, butikového Stratu a ručně pájeného jednokanálového komba JHS/Milkman „Loud is More Good“ 1x12 o výkonu 40 W, osazeného lampami 2 x 12AX7 a 2 x 6L6, transformátory Mercury Magnetics a reprem Jupiter Ceramic Mag.

Tagy Pro Co Sound EHX boss Ibanez

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY