Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - St, 03.02.2021 - 00:01

Polyfonní sekvencer Korg SQ-64

Dokud na trh nevstoupila společnost Arturia s modelem Beatstep Pro, byl Korg SQ-1 jedním z mála solidních hardwarových sekvencerů, které nezruinovaly muzikantovu peněženku. Markentingové oddělení japonské značky samozřejmě zaznamenalo úspěch modelu od Arturie, a vývojáři zareagovali na konkurenční produkt elegantním a přehledně koncipovaným polyfonním sekvencerem Korg SQ-64, kde číslo v názvu značí počet dostupných kroků.

SQ-64, jenž měl mít původně premiéru až na květnové akci Superbooth, je vybaven 64 tlačítkovými pady pro spouštění jednotlivých kroků, gatů, melodií či akordů. K dispozici jsou 4 stopy rozdělené do katerií A až D, kde trojice sekcí A – C nabízí pitch, gate a modulační CV výstupy, zatímco jednotka D je osazena celkem 8 trigger CV zdířkami pro programování bicích, jež může být řešeno i přes MIDI (16 partů).

Díky uživatelsky přívětivému ovládání se kroky při řazení nepřesouvají na další stránku, takže neztrácíte přehled a orientaci ve skladbě, práci usnadňují i postranní tlačítka pro přechod mezi tracky a prohlédnout si můžete také všechny 4 stopy najednou. Např. v režimu Gate stačí zvolit vybrané kroky a podržet dané pady pro změnu délky, pravděpodobnosti, offsetu nebo funkce Step Division.

Implementován je arpeggiator, smyčkové body, různé stupnice či akordové funkce, mod Control promění sekvencer v MIDI kontroler a zmíněný formát zvládne osmihlasou polyfonii. Každý track může obsáhnout 16 patternů, které jsou zřetězeny do songů uložitelných do banky s kapacitou 64 projektů, takže je zde spousta prostoru pro spuštění celého setu.
 
Čtyři přiřaditelné rotační encodery obsluhují parametry Rotate, Fill a Slide, spínač Shift slouží ke ztlumení stop, změnu timingu, obrácení směru sekvence, randomizaci apod. Praktickou vychytávkou je i sekvenční režim Stochastic, měnící jeden náhodný krok vpřed / vzad a dva kroky vpřed, což je algoritmus převzatý z Korgu Volca Modular.

Korg SQ-64, představující chytře navržený sekvencer s možností ovládání externích syntezátorů, bicích automatů nebo semi-modulárních systémů z platformy Eurorack, má hliníkové šasi o rozměrech 368 x 144 x 74 mm a hmotnosti 1 kg, napájení obstarává 9V adapter či USB port a integrovány jsou konektory Sync In/Out. Cena se pohybuje okolo hranice 7500 Kč.

Balení obsahuje i USB kabel a licenci pro softwarový paket, zahrnující synthy Korg Collection - M1Le, UVI Digital Synsation, AAS Ultra Analog Session, piana AAS Lounge Wizard Session, modeling akustických kytar AAS Strum Session, masteringový plug-in iZotope Ozone Elements, DAW aplikace Reason Studios Lite, Korg Gadget 2 Le (Mac) a tříměsíční verzi pianových lekcí Skoove Premium.

Tagy korg Korg SQ-64
Na Frontmanovi mám na starosti zejména sekci novinek a nástrojovky známých muzikantů. Léta hraju v různých kapelách na kytaru a hru na tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY