Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Po, 10.10.2022 - 00:01

Podlahový zesilovač BluGuitar AMP X

Společnost BluGuitar, za níž stojí německý kytarista, konstruktér a bývalý spolupracovník firmy Hughes & Kettner Thomas Blum, si zasloužila pozornost muzikantů svými podlahovými analogovými aparáty AMP 1 ve verzích Mercury, Iridium a Silver, které v řadě nezávislých testů sbíraly kladné body. Letos výrobce přichází se zásadně přepracovaným modelem AMP X, postaveném na nové technologii Neural Analog Amp, nabízející základní zvuky svých předchůdců a rozsáhlou sekci s efekty, IR impulsy apod., včetně možnosti uploadu dalších typů zesilovačů, virtuálních kabinetů či efektů z online knihovny BlugPrints.

Zmíněný systém Neural Analog Amp je pomocí tzv. „virtuální páječky“ schopen analogovou formou převzít DNA jakéhokoli lampového zesilovače (který již existuje, nebo teprve vznikne) a samozřejmě také umožňuje upravovat a ukládat parametry analogových obvodů na úrovni komponent. Kromě základních čistých či zkreslených zvuků v autentické kvalitě platí totéž i pro pedály či efekty (v tomto případě analogové nebo digitální, podle toho, která technologie je pro příslušný efekt lepší) a simulace reproduktorů.

Thomas Blug se svým týmem instaloval do AMP X také digitální obvody, které slouží vedle editace i ke stahování dat z firemní online knihovny, ovšem signálová cesta zůstává stále analogová. Hlavní panel sestává ze dvou sekcí – první je řešena jako klasický zesilovač se čtyřmi kanály, gainem, hlasitostí, čtyřpásmovými korekcemi, masterem, reverbem a tlačítek pro delaye, modulace, boost a drive.

Druhý segment je ukryt pod výklopným víkem a disponuje ovladači efektů, přístupem ke stereofonním IR simulacím boxů apod., včetně čtyř rotačních enkoderů, vstupu pro sluchátka, funkce Powerdrive, displeje nebo USB portu. K přepínání slouží šest podsvícených hranatých footswitchů a další externí ovládání (exp/volume pedály atd.) lze uchytit na tzv. AMPX - Wings, tedy kovové pláty připevnitelné k bokům šasi.

Vedle USB-C a sluchátkových zdířek zde najdeme dva výstupy s impedancemi 8/16 ohmů, stejný počet kombinovaných linkových XLR/jack výstupů Neutrik, send / return efektové smyčky, vstupy pro nástroj a kontroler, klasický linkový výstup, konektor DIN (MIDI Out / Power) a jackový Remote / MIDI In.

Koncová jednotka využívá stejně jako starší verze řady AMP 1 firemní koncept Nanotube s miniaturní elektronkou a poskytuje výkon 100 W. BluGuitar AMP X o rozměrech 426 x 198.9 x 9.6 mm a hmotnosti 2.3 kg je napájen přímo ze sítě (100 – 240 V) a nechybí devítivoltový fantom. Cena ještě nebyla výrobcem stanovena.

Tagy BluGuitar BluGuitar AMP X

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY