Přejít k hlavnímu obsahu
Kolumbijský opilec. | Foto: Matěj Ptaszek
Kolumbijský opilec. | Foto: Matěj Ptaszek
Matěj Ptaszek -

Písně psané mačetou #1: Pořežu ti ksicht žiletkou, zpívají Sestry ulice

Osmnáct měsíců ze svého tříletého jihoamerického dobrodružství jsem strávil v kolumbijské divočině, v horské vísce nedaleko nechvalně proslulého Medellínu. Coby bluesman jsem byl ohromen místními songy, jejichž texty by probraly z letargie i Oblomova. Rozhodl jsem se ty nejšťavnatější kousky přeložit a představit vám je v cyklu Písně psané mačetou.

Drsné prostředí kovbojů, banditů, sicariů, narkobaronů a partyzánů je okořeněno velmi specifickým humorem, ve kterém se temnota snoubí s nadhledem ztřeštěné lyriky. Už tři generace kolumbijských písničkářů a potulných bardů se snaží démony a duchy magického realismu natěsnat do pomyslné flašky od neblaze proslulé anýzové pálenky.

Paisové, tzn. obyvatelé Medelínu a Antioquie. |  Foto: Matěj Ptaszek

Sestry ulice a jejich drsný svět

Nomen omen, říká se. Není snad pravdivějšího potvrzení tohoto rčení než ztřeštěná umělecká dráha Fabioly a Nelly, jejichž příjmení Calle znamená ve španělštině „ulice“. Las Hermanas Calle. Sestry ulice. Narodily se v bouřlivých 40. letech v divokém antiockém departmentu, který je symbolem partyzánských bojůvek a zla kokainového barona a vrahouna Pabla Escobara. Jedenáctičlenná rodina Calleových byla vždy posedlá muzikou, a tak není divu, že jejich dvě nejnadanější dcery začaly na konci sedmdesátých let v Medellínu vystupovat s vlastní show.

Největší úspěch zaznamenaly songem, jehož toxický text a mučivá trumpeta uhranuly Kolumbijce natolik, že na „Žiletku“ (v originále La cuchilla), jak se tento šlágr jmenuje, vznikla i punková verze místní oblíbené rockové kapely. A není divu. Posuďte sami:

V jedné putyce jsem ho našla

a v druhé špeluňce jej ztratila.

A nyní hledám toho zmetka, co mne opustil!

 

Když mě nemiluješ,

pořežu ti ksicht jednou z žiletek na holení.

O svatebním dnu tě probodnu,

vytrhnu ti pupek

a zabiju tvou mamá!

 

Opilce, kterého jsem našla

leží na podlaze

a u hrací skříně pláču nad jeho ubohostí.

 

Když mě nemiluješ,

pořežu ti ksicht jednou z žiletek na holení.

O svatebním dnu tě probodnu,

vytrhnu ti pupek

a zabiju tvou mamá!

 

Inu, písnička psaná mačetou...

Tagy Písničky psané mačetou Las Hermanas Calle La cuchilla

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Matěj Ptaszek
Bluesový zpěvák a profesionální hráč na foukací diatonické harmoniky. Vystudovaný fotograf a spisovatel. V současnosti je mým hlavním hudebním projektem duo: "Ptaszek & Bužma: Blues and Gospel" Na svém hudebním kontě mám pět oficiálních CD a tři učebnice: Škola hry na fouk…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY