Přejít k hlavnímu obsahu
Boss RE-2 Space Echo
Boss RE-2 Space Echo
Honza Plíhal -

Pedálová rychlovka: Boss RE-2 SPACE ECHO

Chtěli byste legendární zvuk páskového Space Echa, ale nemáte právě volných cca 40 až 50 tisíc korun na originální model? Nevadí. Boss RE-2 Space Echo vám přináší muzikální zvuk páskového echa za mnohem přijatelnější cenu.

Analogové páskové echo používá k vytváření ozvěny magnetofonovou pásku. Díky tomu je zvuk takového echa jemně komprimovaný, vřelý, příjemně saturovaný a díky mechanickým nedostatkům také sympaticky rozkolísaný.

Právě těchto vlastností se snaží dosáhnout i Boss Space Echo RE-2. Ovšem už za pomoci digitální technologie.

Delay, reverb a vintage preamp v jednom

A na co se můžete těšit? RE-2 kombinuje delay, reverb a najdete v něm dokonce i simulaci vintage předzesilovače z původního Space Echa.

Delay nabízí – kromě standardního ovládání rychlosti a počtu ozvěn – tři digitální simulace magnetofonových hlav, které můžete pomocí přepínače využívat v různých kombinacích a dosahovat tak netradičních rytmických variací.

Zvuk delaye můžete pomocí knobu Tone filtrovat, a to na spodním i horním frekvenčním spektru. Pro vřelý a temnější zvuk prostě stáhnete výšky, pokud chcete zvuku kytary v mixu trochu pomoct, můžete naopak snadno ubrat nižší frekvence.

Trocha nostalgické zvukové „špíny“

Nejzábavnějším ovladačem je bezesporu Wow & Flutter. Nastavíte pomocí něj míru kolísání digitálního pásku, a zvuk ozvěny tak obohatíte o nostalgickou modulaci. Rovnice je jednoduchá. Čím víc vpravo, tím „starší” pásek.

Stejně jako v originálním space Echu Roland RE-201 i zde najdete pružinový reverb, respektive jeho digitální simulaci. Svoji práci odvede, ale fanouškům propracovanějších a delších reverbů bych raději doporučil za RE-2 umístit ještě další reverb.

V neposlední řadě je třeba také zmínit simulaci původního předzesilovače, který váš tón adekvátně „dobově” nabarví. A pozor. Barva zůstává, i pokud je pedál vypnutý.

K tomuto a dalším pokročilým nastavením se dostanete pomocí kombinace potenciometrů, stisknutého pedálu a zasouvání zdroje, čili rozhodně doporučuji přečíst v tomto případě manuál, případně se podívat na YouTube.

Verdikt

Pokud jste milovníci vintage a trochu zašpiněného delaye s charakterem, pak je Boss Re-2 Space Echo přesně pro vás. Milovníci komplexních delayů a dlouhých reverbů by se ale měli radši porozhlédnout dál.

Tagy Pedálová rychlovka boss

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Honza Plíhal
Rozhovory přepisuju hrozně dlouho.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY