Přejít k hlavnímu obsahu
Honza Plíhal -

Pedálová rychlovka: Strymon Blue Sky

Na tuhle modrou (a nyní i černou) krabičku už asi narazili všichni, kdo to s reverbem myslí opravdu vážně. Strymon Blue Sky i jeho větší bratříček Big Sky se staly novodobou klasikou. Mně se do ruky Blue Sky dostal až teď a možná je to dobře. Hype a GAS už jsou totiž dávno pryč, tak sem napíšu tak nějak normálně, co jsem s ním zažil.

Možná to znáte. Vysníte si nějaký kus vybavení, podíváte se na všechny recenze a ukázky, v hlavě máte detailní plán, jak tu či onu věc perfektně integrovat do stávající sestavy. Pilně střádáte, koukáte na bazary a slevy a pak se to najednou stane. Je to doma. Po prvním zapojení ale kolikrát přichází studená sprcha. 

Je to fakt taková pecka?

Musím říct, že v tomto případě se žádné velké překvapení nekonalo. Recenzenti nelhali. Byl jsem nadšený. Blue Sky mi hned po zapojení vykouzlil úsměv na tváři a po stezkách malebných zvukových krajin mě vzal až do samého středu tajemné říše, které se v lepších kruzích říká AMBIENT.

Takže hurá. Vypadá to, že když se většina hudebních nerdů na něčem opravdu shodne, mohlo by se na to nakonec dát i spolehnout! Ale teď rychle k věci, než se nám tu z toho stane nějaký příšerný fejeton. 

Tři reverby, tři úsměvy

Blue Sky nabízí tři druhy reverbu. Plátový, pružinový a room, tedy odezvu místnosti. U každého z reverbů můžete také vybírat mezi třemi režimy. K dispozici je zvuk reverbu bez jakékoliv modulace, modulovaná varianta a shimmer, který k dozvuku přidává ještě horní oktávu (a v režimech Spring a Room i kvintu).

Musím se přiznat, že nejvíc času jsem strávil v útulném pokojíku (Room) a parametr Decay (délku dozvuku) jsem přitom měl skoro neustálé vytočený úplně doprava. Délka a snová kvalita tohoto reverbu je totiž opravdu návyková.

Efekt ale pochopitelně skvěle funguje i v tradičních polohách a nebál bych se ho nazvat reverbovým švýcarákem. Zkoušel jsem syntezátory, akustické nástroje i elektrickou kytaru a s každým zdrojem zvuku si Blue Sky poradil na jedničku.

Díky vynikající flexibilitě i možnosti stereo zapojení (L/R vstupy jednoduše přímo na zadním panelu) najde Strymon Blue Sky využití nejen v pedalboardu a při zvukových experimentech, ale i jako hlavní reverb do domácího studia. 

Největší výhodou tohoto pedálu totiž je, že na něm snad nejde vykroutit špatný zvuk a k potřebnému typu reverbu se díky snadnému ovládání dostanete opravdu rychle.

Verdikt:

Naprosto všestranný reverb vhodný na živé hraní, experimenty i do studia. Pokud chcete své drahocenné peníze investovat do kusu vybavení, které vám pravděpodobně bude výborně sloužit roky, tak tohle je jasná volba.

A pokud jste přeci jen na novinky, mrkněte i na novou verzi Blue Sky V2 nebo na plug-in variantu pokročilejší verze Big Sky.

Tagy Pedálová rychlovka Strymon Bluesky

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Honza Plíhal
Rozhovory přepisuju hrozně dlouho.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY