Přejít k hlavnímu obsahu
Petr Weikert -

Panelák jako divadlo příběhů

Naše kapela První – Poslední se hlásí klipem k písničce Panelák z nového alba nazvaného Murakami. Panelák – píseň věnovaná všem sídlištím světa, dostala svou obrazovou podobu jednak na autentických sídlištích na severu Čech, jednak ve funkcionalistických prostorách kina od architekta Kamila Roškota.

Panelák v té písničce vnímáme jako hromadu divadelních scén. V každém okně za každým sklem jeden příběh. Každý vypadá jinak, ale všechny jsou vlastně stejné. A na téhle kulise hrdina naší desky opouští sídliště, aby začal svůj nový příběh. Panelák je proto otvírákem desky i velké story, která se na albu píseň po písni rozvíjí.

Klip jsme natočili ve vlastní režii. I když to byl v tomhle smyslu náš první počin, bylo jasné, že kulisy severočeských sídlišť nebudou stačit. Proto jsme v klipu využili i starý funkcionalistický kinosál v Roudnici nad Labem, který si dosud před rekonstrukcí zachovává svou původní tvář. Kino tak posloužilo jako další vrstva podporující příběhy z oken paneláků. Stejné mimochodem použili i filmaři při natáčení snímku Lidice.

Album Murakami vyšlo loni v říjnu u labelu Yannick South v produkci Jana Brambůrka. O mastering se v londýnském Metropolis Studios postaral Andy Baldwin. Jako První – Poslední fungujeme od roku 2008 a máme na kontě čtyři studiová alba.

Jaký je příběh vašeho nového videoklipu? Podělte se s námi a napište na redakce@frontman.cz.
 

Tagy komunita První - Poslední

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Petr Weikert
Kapelu První – Poslední jsem založil v roce 2007. Za dobu našeho působení jsme vydali čtyři alba, to aktuální s názvem Murakami vyšlo 1. října u labelu Yannick South, předchozí Letargie byla v distribuci Indies Scope. Podaři…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY