Přejít k hlavnímu obsahu
Stanley - St, 30.12.2015 - 00:01

Pan Lemmy nesmrtelný odešel

Asi stěží lze nalézt slova, která by tuto legendu, tahouna smečky jménem Motörhead a doslova ztělesnění pojmu "rock star" charakterizovala lépe, než: cigára, ženský, chlast, drogy a hlavně spousta skvělé muziky. Pamatujete na jeho 10 životních rad? Je s podivem, co všechno dokázal Lemmy přežít. A zdálo se, že kromě nezaměnitelného chrapláku a silného charisma dostal do vínku i nesmrtelnost. Bohužel, ač je těžké uvěřit, "nesmrtelný" Lemmy Kilmister 28. prosince 2015 zemřel.

Ale jak se praví, legenda nezemře nikdy, a tak i Lemmy tu s námi bude navěky, nejen prostřednictvím své hudby, ale i svým odkazem a duchem, který zanechal nesmazatelnou stopu v řadách jeho fanoušků. Datum 24. prosinec je v našich končinách vnímán především coby Štědrý den. Málokdo ovšem ví, že od roku 1945 se tento den slaví především jako oslava narození Lemmyho.

Před pár dny tedy ještě Lemmy stihnul oslavit své sedmdesáté narozeniny. A je vlastně takovým malým zázrakem, že se tohoto věku při svém životním stylu vůbec dožil. Jenže on jinak žít prostě neuměl a vlastně ani nechtěl. Jeho životním posláním a naplněním bylo stát na pódiu ve svém charakteristickém záklonu, chroptět do mikrofonu nesmrtelné fláky typu Iron Fist, Ace Of Spades, Overkill či Bomber, drtit struny basové kytary a hlavně hrát co nejvíc nahlas to jde.

Vždycky říkával, že by chtěl jednou umřít na pódiu a ne někde v nemocnici jako nemohoucí stařec - to se mu bohužel nesplnilo, ale jeho utrpení alespoň netrvalo dlouho. Již několik let sice bojoval s řadou chorob, od cukrovky až po operaci srdce, ale nic z toho mu nezabránilo, aby se znovu a znovu vydrápal na pódium a stanul před svými věrnými fanoušky. Ve svých písních porazil smrt mnohokrát a často ji dokázal obelstít i ve skutečném životě, tentokrát si však kmotřička smrt na něj vzala zbraň obzvláště krutou a zákeřnou. Dne 26. prosince se Lemmy dozvěděl, že trpí mimořádně agresivní formou rakoviny... a o dva dny později této nemoci podlehl.

Kapela Motörhead na svých stránkách zveřejnila silně emotivní prohlášení a bubeník Mikky Dee oznámil ukončení činnost kapely. S projevy zármutku se netají ani celá řada jeho muzikantských kolegů, napříč světem i žánry. Po nedávném odchodu Philthy "Animal" Taylora a Würzela, dvou legendárních členů Motörhead, odešel do rockového pekla (Lemmy by určitě do nebe nechtěl) i sám zakladatel téhle divoké party. Příležitostí vidět Lemmyho v naší zemi jsme měli více než dost, společný koncert se Saxon a Girlschool, plánovaný na únor roku 2016 už ale Lemmy bohužel nestihne. Sám Lemmy ovšem kdysi prohlásil: "Smrt je nevyhnutelná, ne? Uvědomíte si to, až se dostanete zhruba do mého věku. Já si s tím hlavu nelámu, jsem připraven. Když mám umřít, chci aby to bylo tím nejlepším možným způsobem. Kdybych umřel zítra, nestěžuju si. Je to dobrý..." A tak už to teď dost možná v rockovém pekle pořádně rozjíždí se všemi kumpány, kteří odešli před ním. A že je to vskutku vybraná společnost. Ostatně tomu nejlepšímu a nejslavnějšímu kytaristovi, který tam také určitě někde je (Jimi Hendrixovi), dělal Lemmy kdysi dávno bedňáka. A alespoň pro dnešek udělejte to, co si přála kapela ve svém prohlášení, po jeho nečekaně rychlém odchodu: "Pouštějte si Lemmyho hudbu pořádně nahlas..."

Tagy nekrolog Motörhead Lemmy Kilmister

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Stanley
Mé muzikantské motto: "Když se ti něco nelíbí, tak to nehraj. Ale nejdřív se to pořádně nauč..."
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY