Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - So, 29.10.2016 - 00:01

Padesátiwattová celolampa Engl Artist Edition E653

Po stowattovém celolampovém modelu Artist Edition E651, jenž vychází ze signovaného aparátu Ritchieho Blackmora a poté modifikovaného ve spolupráci s kytaristou kapely Whitesnake Dougem Aldrichem, se německý Engl rozhodl muzikantům nabídnout i obdobně vybavenou padesátiwattovou verzi Engl Artist Edition E653 s civilnějším retro designem čelní strany šasi.

Dvoukanálová předzesilovací sekce osazená trojicí elektronek ECC83 nabízí společné třípásmové korekce basů, středů a výšek, hlasitost čistého kanálu s tlačítkem Bright pro zvýraznění vyšších frekvencí a potenciometry Lead (gain), Presence a Volume pro zkreslený kanál. Aktivací přepínače Shape lze u obou větví zdůraznit středové pásmo (mezi 300 Hz a 2 kHz) a zvuk tak dostane plnější a průbojnější charakter.

Tlačítko Gain, umístěné vedle spínače Clean/Lead, slouží k posílení zkreslení kanálů a stejně jako u předlohy zde najdeme dva samostatné ovladače celkové hlasitosti Master A a Master B (přepínatelné externím switchem) v obvodu zapojené před efektovou smyčku. Koncový stupeň využívá jedné lampy ECC83 a dvojice výkonových elektronek EL34.

Zadní strana šasi je vybavena čtveřicí konektorů pro footswitche - první s označením S.A.C. port je určen pro multifunkční přepínač Engl Z-9 a zbylé tři stereo jackové vstupy pro klasické footswitche slouží k přepínání kanálů a gainu Low/High, ef. smyčky/noise gatu, masterů A/B a Mid voicingu. Červená dioda signalizuje stav ochranných pojistek výkonových lamp, noise gate lead kanálu je možno nastavit nebo vypnout ovladačem Threshold, sériová/paralelní efektová smyčka má potenciometr Balance pro mix signálů a pětice reproduktorových výstupů nabízí impedanční kombinace 1x4/1x8/1x16/2x8 a 2x16 Ohmů.

Celolampová hlava Engl Artist Edition E653 je velmi variabilní zesilovač a to nejen díky dobře posazeným korekcím a duálnímu masteru, ale důležitou roli zde hrají i přepínatelné mody Gain Low/High, které jsou tento dvoukanál schopny přeměnit v podstatě na čtyřkanálový aparát. Koncový padesátiwattový stupeň s přehledem utáhne drtivou většinu pódií a oproti "stovce" si navíc můžete lépe vychutnat interakci preampu a vytavených lamp a také ušetříte pár kilo váhy. Cena zesilovače se na českém trhu pohybuje okolo 34 000 Kč.

Tagy engl Engl Artist Edition E653
Na Frontmanovi mám na starosti zejména sekci novinek a nástrojovky známých muzikantů. Léta hraju v různých kapelách na kytaru a hru na tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY