Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Optický auto wah Carl Martin Ottawa

Z Dánska nepochází jen společnost TC Electronic, ale také firma Carl Martin, vyrábějící zkreslovače, kompresory, efektové loopery, delaye, chorusy a další většinou analogové pedály, které si pozornost muzikantů zasloužily především díky zvukové i mechanické kvalitě. Jedním z těchto efektů je i filtrace COE (Classic Optical Envelope), jež se stala předlohou k novějšímu auto wahu Ottawa Vintage Optical Envelope s přepracovanými obvody řízenými optickým senzorem.

Ottawa je obálkový filtr, který napodobuje zvuk kvákadla, aniž byste museli jako u standardního wahu šlapat na pedál.  Výrobce tento efekt prezentuje jako ideální volbu pro sólové hraní či pro práci s rytmicky členitějšími doprovodnými party, ať už máte rádi psychedelická 60. léta, disco éru pozdějších 70. let, nebo jakoukoli jinou hudbu, kde se skvěle uplatní tento typ zvuku.

Výhodou kytarového či basového autowahu je dynamická reakce na úhoz pravé ruky. Pokud do strun udeříte silněji, křivka wahu je výraznější a integrovaný obálkový filtr posune signál více do vyšších frekvenčních pásem. Naopak při jemnějším stylu hry zůstává zvuk pevný a frekvenčně neutrálnější, takže pouze pomocí dynamiky lze vytvářet poměrně širokou škálu rejstříků.

Auto wah je vybaven tradičními potenciometry hlasitosti a tónové clony, fungující jako high cut filtr. Na parametr Tone je částečně navázán ovladač Attack, sloužící k nastavení citlivosti náběhu filtrace v interakci se silou úderu. S oběma zmíněnými funkcemi spolupracuje i parametr Q ovlivňující šířku pracovního pásma.

Nabídku editace doplňuje třípolohový páčkový přepínač s trojicí modů High Pass, Band a Low Pass. Tyto předvolby mají samozřejmě značný dopad na výsledný sound, nehledě na to, že posledně jmenovaný mod je vhodný pro použití s baskytarou.

Krabičku s hliníkovým šasi o rozměrech 60 x 115 x 50 mm, hmotností 340 g a maximálním proudovým odběrem 14 mA napájí výhradně 9V adapter. Zda je footswitch zapojen v true bypass, nebo bufferovaném režimu výrobce neuvádí. Evropská cena auto wahu Ottawa Vintage Optical Envelope se pohybuje okolo 140 eur.

Tagy Carl Martin Carl Martin Ottawa Vintage Optical Envelope

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY