Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Po, 29.11.2021 - 00:01

Novinky, které byste jako kytaristé v prosinci 2021 neměli minout

Patříte k příznivcům kytary? Každé první pondělí v měsíci se v novinkách budeme věnovat rychlému přehledu nového kytarového gearu, jenž se v daném či nejbližším období objeví na trhu. Můžete se seznámit s nejnovějšími modely kytar, zesilovačů, efektů či nejrůznějších doplňků – strun, ladiček, kapodasterů atd. Technické výbavě pro baskytaristy, bubeníky, klávesisty, zpěváky, DJ a další hudební profese, včetně zvukařů, vyhradíme obdobně koncipovaný článek každé třetí pondělí v měsíci. Vybrané novinky pak detailněji představíme v pozdějších příspěvcích.

Jak jste si mohli přečíst v perexu článku, přehled kytarového gearu najdete na Frontmanu první pondělí v měsíci, ovšem vzhledem k blížícím se svátkům vám „vánoční“ novinky tentokrát představujeme s týdenním předstihem. Pro případný výběr muzikantského dárku tak budete mít určitou časovou rezervu.

Kytary

Gibson Generation Collection – finančně nejdostupnější akustické kytary značky, vyráběné v americkém Bozemanu, zastupují modely G-00, G-45, G-Writer a G-200, vybavené Player Portem, tedy druhým ozvučným otvorem, který má elipsovitý tvar a je umístěn na horní lubu těla z masivního ořechu. Systém poskytuje hráči lepší zvukovou odezvu, čemuž napomáhá i přední ozvučnice z výběrového smrku sitka.

Nástroje s lehce sníženými luby disponují krkem ze dřeva sipo s vlastnostmi blízkými mahagonu, ebenový hmatník nese 20 středně silných pražci a ořech ze směsi TUSQ. Verze G-200 a G-Writer nabízejí výřez cutaway pro pohodlnější přístup k vyšším polohám a jsou také vybaveny kvalitní elektronikou LR Baggs. Ceny startují na částce cca 1000 dolarů za variantu G-00, dostupná jsou i levoruká provedení a součástí je polstrovaný gig bag.

Fender Custom Shop Lexus LC Stratocaster – speciální model, jenž pro sběratele a skalní příznivce značky připravil kytarář Ron Thorn, Principal Master Builder Fenderova Custom Shopu, který se při stavbě tohoto Stratu nechal inspirovat luxusním kupé a kabrioletem Lexus LC 500 IS. Tomu odpovídá exkluzivní lak Structural Blue, jímž je stříkáno olšové tělo i hlavice javorového krku, v designové shodě s Lexusem byly použity také karbonové komponenty, černé inbusové šrouby a další prvky.

Z pohledu elitní divize Fenderu představuje Lexus LC první model vybavený novými single-coily Ultra Noiseless Vintage Strat, ovládanými pětipolohovým switchem, společnou hlasitostí a clonou. Hardware, sestávající z dvoupivotového vibrata a uzamykatelných strojků Schaller Deluxe, je potažen kombinací klasického a černého chromu. Cena limitované edice se pohybuje okolo 6000 dolarů.

PRS SE P20E LP – limitovaná série elektroakustiky, se níž značka Paul Reed Smith vychází vstříc především těm kytaristkám, které upřednostňují typicky dívčí odstíny. Přední ozvučná mahagonová deska je opatřena lakem v barvě Lotus Pink, pro zbytek konstrukce těla v transparentní přírodní úpravě byl zvolen laminovaný mahagon, krk má kulatější profil Wide Fat, hmatník a kobylka jsou vyrobeny z ebenu, a rosettu i hrany korpusu lemuje výložka s grafikou rybí kosti. Ozvučení obstarává snímací systém Fishman GT1.

Guild A-20 Marley – akustická kytara inspirovaná starším modelem Guild Madeira, s jehož pomocí reagge legenda Bob Marley skládala v sedmdesátých letech své hity. Dreadnought kombinuje mahagonový základ se smrkovým topem, krk z mahagonu nese hmatník ze dřeva pau ferro s plochým radiusem 16 palců, dvacítkou středně silných pražců, kostěným ořechem širokým 44.5 mm a a intarzií „Marley“.

Oficiální cena vzpomínkové signované akustiky Guild A-20 Marley byla v případě americké části trhu nastavena okolo hranice 550 dolarů. Součástí dodávky by měl být také luxusní stylový gig bag, sada exkluzivních trsátek, plakát a brožura s akordy k songu Three Little Birds.

Efekty

Carl Martin Ottawa – auto wah s inovovanými obvody řízenými optickým senzorem je pokračovatelem staršího filtračního pedálu COE (Classic Optical Envelope). Podobně jako jiné obálkové filtrace reaguje Ottawa na sílu a dynamiku úhozu pravé ruky a je vhodný pro kytaru i basu. Automatické kvákadlo disponuje tradičními potenciometry hlasitosti a tónové clony, fungující jako high cut filtr.

Na parametr Tone je částečně navázán ovladač Attack, sloužící k nastavení citlivosti náběhu filtrace v interakci se silou úderu. S oběma zmíněnými funkcemi spolupracuje i parametr Q ovlivňující šířku pracovního pásma a najdeme zde také třípolohový páčkový přepínač pro výběr režimů High Pass, Band a Low Pass. Evropská cena auto wahu Ottawa Vintage Optical Envelope se pohybuje okolo 140 eur.

Funny Little Boxes 1991 – overdrive se zvukem kytaristů kapely Pearl Jam z ikonického alba Ten, vydaného před třemi desítkami let. Tehdejší studiový gear Stonea Gossarda a Mikea McCreadyho se skládal hlavně z jednokanálových celolampových zesilovačů Marshall JCM800 a pedálů Ibanez SD-9, TS-9 nebo analogového distortionu SansAmp z produkce newyorské firmy Tech 21.

„Overdrive 1991, který poskytne vše od jiskřivě čistého boostu až po masivní saturované zkreslení, byl speciálně navržen tak, aby zachytil ducha a převládající zvuk úžasné hudby vydané v roce 1991. Zastřešujícím cílem bylo zprostředkovat kytarový sound alba Ten od Pearl Jam. Výsledkem je pedál s pevnými středy, širokým rozsahem gainu a ovládáním blízkým lampovým zesilovačům,“ uvádí výrobce, jenž do distribuce posílá už druhou reedici tohoto efektu.

Pigtronix Echolution 3 – třetí generace multi-tap delaye se stereofonními vstupy i výstupy, modulační sekcí, variabilním low pass filtrem, podporou MIDI a intuitivním ovládáním. Efekt přináší věrný zvuk klasických ech se zpožděním v rozsahu 100 ms až 5 s, volit je možno klasický režim nebo mody 3/4 či Gold. Společně s potenciemtry  Mix, Repeats, Time a Mod jsou na hlavním panelu umístěna tlačítka pro výběr čtyř presetů, funkcí Tap, Reverse, Jump, Ping Pong a modulačních parametrů Speed, Depth, Tone.

Pro pohodlné nastavení tempa slouží levý footswitch a delay zvládne pracovat v paralelním duálním modu, což umožňuje vytvářet různé rytmické struktury. Nechybí synchronizace modulační vlny s tap tempem delaye, aktivační přepínač je zapojen v bufferovaném modu a přístup k dalším funkcím zajišťuje externí spínač Universal Remote (není součástí balení). Vedle zmíněných vstupů a výstupů je krabička opatřena konektory TRS/MIDI a USB portem.

Eventide TriceraChorus – modulační pedál vracející se zvukem do osmdesátých let, kdy chorusy zažívaly boom. Efekt kombinuje obvod ve stylu BBD (čipy bucket brigade) s okruhem firemního modelu MicroPitch, funkcí Swirl, třífázovým LFO, volitelným mono/stereo vstupem a dvojicí výstupů. Pravým footswitch Swirl může navíc okořenit zvuk o psychedelicky znějící rejstříky flangeru, phaseru či Uni-vibu.

Banka pojme pětici presetů, vstupní citlivost určuje páčkový spínač Guitar/ Line Lvl a pomocí ovladače Mix jsou dostupné režimy Chorus, Vibrato a Chorable s charakterem rackových Tri-chorusů. Externí expression pedál zvládá namapování jakéhokoliv parametru, nebo lze výstup použít pro přepínač tap tempa či presetů. Levý footswitch Active funguje v momentary i latch režimu a k výběru jsou bypass mody buffered, relay, DSP+FX nebo Kill dry.  Samozřejmostí je TRS/MIDI, USB port a podpora editační aplikace Eventide Device Manager.

Zesilovače, komba, preampy, boxy apod.

Diezel VH Micro Head – kompaktní tranzistorový zesilovač z dílny Petera Diezela jde ve stopách konkurenčních značek Bogner a Friedman, jež obdobně koncipované hlavy před časem zařadily do svého portfolia. Jednokanálová preampová sekce přináší high-gainový sound s charakterem třetího kanálu slavné elektronkové předlohy Diezel VH4, kterou si oblíbila řada hráčů, včetně Matta Bellamyho z Muse nebo frontmana Metallicy Jamese Hetfielda.

Daný zkreslovací obvod, vycházející pravděpodobně z distortionu Diezel VH4 Pedal, je osazen třípásmovým ekvalizerem, gainem a integrovány jsou i parametry Presence a Deep. Koncový zesilovač s potenciometrem celkové hlasitosti poskytuje výkon 30 W, konektivitu tvoří send / return sériové efektové smyčky, dvojice kabinetových výstupů s impedancí 8 až 16 ohmů a konektor DC adapteru 24 V 2A.

Peavey Vypyr X – nová generace modelingových komb, zastoupených verzemi Vypyr X1, X2 a X3, byla sice výrobcem poprvé představena už v létě, ale na celosvětový trh se dostává až nyní. V závislosti na vybraném modelu může hráč využít výkon 20, 40 nebo 100 W RMS a reproduktor o průměru 8 (X1) či 12 palců (X2/X3). Kromě faceliftu v tradičnějším stylu se edice Vypyr X může pochlubit vylepšenou akustickou sekcí a zdokonalenou analogově-digitální hybridní technologií TransTube.

Všechny varianty disponují analogovou zkreslovací jednotkou a u zvoleného presetu lze použít řetězec až pěti efektů (X1 pouze 4 efekty). K intuitivnímu ovládání napomáhá tzv. WYSIWYG systém, kdy se při změně předvolby mění i podsvícení diodových prstenců okolo potenciometrů, takže uživatel má okamžitou vizuální kontrolu pozic jednotlivých ovladačů zesilovače. Ke sluchátkovému výstupu a konektoru Aux In přibyla u modelů X2 a X3 možnost bezdrátového Bluetooth streamingu (prozatím pouze iOS). Oficiální ceny začínají na cca 200 dolarech za nejmenší kombo X1 a končí u hranice 400 dolarů za provedení X3.

Doplňky, software atd.

Dunlop Pivot Capo – profesionální kapodastr zajišťující rovnoměrnou tenzi, přesnou intonaci a dlouhý sustain. Model disponuje patentovaným samostředicím čepem, schopným přizpůsobit se různým tvarům krku, a převodem s nízkým odporem, umožňujícím snadné a přesné nastavení tlaku vyvíjeného na struny, takže nedochází k nechtěnému nadlaďování.

Optimalizovaný gumový segment je navržen pro bezproblémovou transpozici u nástrojů s různým poloměrem hmatníku, a materiál této součásti zároveň přispívá ke zřetelnému a čistému podání tónu. Pivot Capo je vyráběn ve třech různých provedeních: Black, Gun Metal a Satin Chrome. Cena se pohybuje okolo 30 dolarů.

Bare Knuckle Polymath Adam Getgood – signované humbuckery navržené pro kytaristu, producenta a bývalého basistu kapely Periphery Adama „Nollyho“ Getgooda. Kobylková verze má výstupní odpor 14.2 kOhm, krková varianta nabízí hodnotu 11.6 kOhm a u obou humbuckerů byly použity magnety Alnico V, poskytující transparentní muzikální tón bez zbytečně agresivních výšek.

Snímače nabízejí dominantní střední pásma a mírně upozaděné basy, které mají pozitivní dopad na čitelnost high-gainových riffů. Humbuckery jsou dodávány se čtyřžílovými vodiči, takže není problém volit různé konfigurace zapojení. „S Polymathy nemohu být spokojenější, je to skutečně „zlatá“ sada snímačů, o které vím, že bude znít úžasně v jakémkoliv hudebním žánru, nehledě na ladění kytary,“ říká Adam Getgood.

Mercuriall Audio Ampbox  – kytarový software z produkce malé, ale velmi agilní ruské značky, který kromě standalone verze a multi-threadingu nabízí podporu formátů VST, AAX, AU pro systémy Mac a PC. Uživatel může využít modelingy Euphoria (Bogner Ecstasy 101B se switchem Cameron), ReAxis (preamp Mesa Boogie Triaxis TX5A), U530 (preamp Engl E530), virtuální 4x12 kabinety Bogner Uberkab (Celestion G12T-75), Mesa Boogie (Celestion V30), 2 x Marshall 1960 B (Celestion Greenback / JBL K120), IR impulsy Redwirez a nechybí sloty pro vlastní vzorky.

Připraveny jsou mikrofony Shure SM57, Sennheiser MD441, Royer R121, efektová sekce obsahující overdrivy a distortiony založené na pedálech Ibanez TS-808, Mesa Grid Slammer, Boss SD-1, DS-1 a MT-2, noise gate studiové kvality, kvákadlo se zvukem wahu Dunlop CryBaby 535Q, grafický a parametrický ekvalizer, chorus a delay plus reverb, které lze zapojit paralelně.

Implementována je i ladička, banka pro tovární a uživatelské presety, funkce Undo / Redo, mono / stereo procesing a k preampovým verzím ReAxis či E530 je přiřazena emulace koncového lampového zesilovače s funkcemi Volume, Presence, Excursion, Class A / Class AB a přepínač mezi pentodovým a triodovým režimem.

Tagy Gibson Fender Guild PRS Peavey Diezel Eventide Jim Dunlop Carl Martin Funny Little Boxes Pigtronix Bare Knuckle Mercuriall Audio
Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY