
Joe Bonamassa, Tom Murphy a spol.: jak poznat fejkový Gibson LP
Tradiční američtí výrobci kytar se s nekalou konkurencí v podobě nejrůznějších padělků svých nástrojů potýkají už několik desetiletí a rozhodně se nedá říct, že by nezákonná aktivita především asijských firem měla sestupnou tendenci. Právě naopak – poté, co americká pohraniční služba zabavila v listopadu loňského roku padělané kytary Gibson v rekordní hodnotě 18 milionů dolarů, se tato situace jeví jako stále problematičtější.
Na trh se tak v současné době dostává mnohem více padělků, což pro muzikanty samozřejmě znamená, že nyní je ještě důležitější než kdy jindy umět rozeznat originál od nezákonných kopií, nesoucích na hlavici identické logo předlohy včetně nápisu „Made in U.S.A.“ a věrně působícího sériového čísla.
YouTuber Robert Baker proto nedávno sezval několik kytarových odborníků, mezi nimiž byli i bluesrockový mág Joe Bonamassa nebo Tom Murphy, šéf divize Murphy Lab společnosti Gibson, aby zhodnotili padělek Gibsonu Les Paul Standard a upozornili na poznávací znamení, na která je třeba se při kontrole potenciálního padělku zaměřit. Hlavní momenty celého procesu a cenné rady přináší téměř 45minutové přiložené video, jehož natáčení se zúčastnili také zkušení kytaristé Joe Glaser, Phil Jones či Tom Bukovac.
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.