Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

NOVÝ GEAR 4/24: delay MXR, limitky Suhr CSV, basa BITE a kontroler GigRig G3S

Kdo je připraven, není zaskočen. Vítejte u našeho dalšího týdenního přehledu nového gearu a zajímavostí z muzikantského světa, kde se snažíme shrnout vše podstatné, co se na nás aktuálně valí na trhu a měli bychom to vědět. Firma Suhr připravila speciální sérii stratů řady Classic S Vintage, britský GigRig hlásí vylepšení konstroleru G3 na verzi G3S, BITE Guitars rozšířili nabídku baskytar o model Night Flash, na basisty míří také první basový drive od EarthQuaker Devices, na trh se dostává malý sampler Chompi a bubeníci mohou začít uvažovat o některém z činelových setů Meinl z kolekce Artist’s Choice. Tip přinášíme také na nový superstrat Dean Exile Select, delay MXR Joshua Ambient Echo nebo groovebox Sonicware se zvukem herních konzolí SEGA.

Limitovaná edice stratů Suhr Classic S Vintage

V evropských obchodech se začínají objevovat superstraty Suhr ze speciální kolekce Classic S Vintage, která by podle slov kalifornského výrobce měla hráče přenést zpět do zlaté éry kytarového řemesla a zároveň nabídl hratelnost a kvalitu, kterou je tato značka pověstná. Korpusy v celkem osmi odstínech s lehkou patinou Aged Gloss jsou lepeny ze 3 kusů olše, přičemž vnitřní hrana spodního rohu má hlubší frézování usnadňující přístup k vyšším polohám palisandrového hmatníku s proměnlivým radiusem 12 palců. Ten nese 22 niklových pražců, ořech TUSQ a je kombinován s krkem z pečeného javoru opatřeným dobovým profilem 60's C Vintage Standard. Zvoleno bylo vibrato Wilkinson Synchronized, strojky Gotoh Kluson, 2 x singl V63 Plus a rozepínatelný humbucker SSV.

Dean Exile Select Floyd Neck-Thru Archtop SBB

Další variace na téma superstrat dostala průchozí krk s profilem Slim-D, tvořený pěti kusy javoru a ořechu, menzuru 25,5" a ebenový hmatník s plochým 16" rádiusem, osazený 24 jumbo pražci z nerezové oceli a luminiscenčními postranními značkami. Mahagonové tělo s klenutým javorovým topem v povrchové úpravě Satin Black Burst má štíhlé rohy s hlubokými výřezy pro snadnější přístup k vyšším polohám. Zvuk přenáší dva humbuckery Fishman Fluence – kobylkový typ Modern a krková verze Classic, instalováno je uzamykatelné vibrato Floyd Rose 1000 a ladicí strojky Grover s převodem 18:1. Přiložené video demonstruje předchozí verzi Exile Select z roku 2022.

MXR Joshua Ambient Echo: atmosférická dokonalost?

Model Joshua Ambient Echo s produktovým označením M309 je podle hlavního konstruktéra efektového oddělení značky MXR mnohem víc než jen delay pedál: „Je to zvukový recept odborně uvařený pro ty, kteří hledají atmosférickou dokonalost“. M309 vychází z rackových vintage delayů z 80. let, používaných kytaristou kapely U2 Edgem (patrně verze Korg SDD-2000 a SDD-3000), a nabízí nepřebernou paletu dozvuků včetně pěti různých rytmizací, modulační sekce či možnosti přidat do signálu oktávy. Stereofonní model s rozsahem 50 – 1000 ms je vybaven i tlačítkem Echo 2 pro zařazení obvodu druhého delaye, a funkcí Trail zajišťující plynulé doznívání po vypnutí efektu. Připojit lze externí přepínač či expression pedál.

The GigRig G3S: vylepšená verze oblíbeného kytarového MIDI looper/kontroleru

Novinka z produkce renomované britské značky se může pochlubit celkem 12 OLED displeji s nastavitelným jasem plus hlavním TFT LCD displejem, 14 tichými footswitchi „Optokick“ s přiřazenými dvoubarevnými diodami, 12 efektovými pasivními smyčkami a dokonce i dvojicí programovatelných preampů (Pre + buffer / Post). Integrován je Bluetooth modul pro bezdrátovou komunikaci s novou aplikací G3 Web Editor, úložiště s 99 bankami, přičemž každá z nich má kapacitu 28 presetů. Využít lze 2 expression pedály, funkci Trail/Spillover pro dozvukové efekty, 20 x PC/CC MIDI na preset, paralelní či Wet/Dry konfiguraci apod. G3S je odolný proti stříkající vodě, v ceně cca 1250 liber je zahrnut napájecí zdroj GigRig Generator (DC 9V / 950 mA).

Nekonvenční kytarový stojan Fret37 Acoustic S1

Firma Fret37 se rozhodla opustit zavedené koncepce a navrhla netradiční stojan pro akustické kytary a basy, který nyní zamířil do masovější distribuce. Patentovaný model nesoucí označení Acoustic S1 využívá jednoduchý systém, jímž se bez nutnosti použití nářadí připojí ke spodní části nástrojového korpusu, takže kompaktní a velmi lehký stojan je i v průběhu hry připevněn ke kytaře. Díky nastavitelné velikosti je S1 s hmotností pouhých 162 gramů vhodný pro většinu akustických kytar s korpusy o šířce cca 9,5 až 12,7 cm. Styčné body plastové konstrukce jsou samozřejmě polstrovány, takže povrch nástroje je chráněn před poškozením. Nová emise vyráběná na Tchaj-wanu už je celosvětově dostupná, oficiální cena se pohybuje okolo 25 dolarů.

„Pětka“ Night Flash Bass od BITE Guitars

Agilní rakouská značka vstoupila do nového roku pětistrunným modelem basy Night Flash s klasickou menzurou 34″ a olšovým korpusem zdobeným stylovou, ručně vytvářenou grafikou odpovídající názvu nástroje. Javorový „pečený“ krk opatřený C-profilem a připevněný k tělu přes ergonomicky tvarovaný spoj, doplňuje hmatník ze stejného dřeva s plamínkovou kresbou, nesoucí 24 masivních pražců a ořech Graph Tech. Hardware potažený vrstvou 24karátového zlata sestává z prémiové kobylky Gotoh a odlehčených strojků s převodem 16:1, instalovány jsou dva pasivní snímače se silným výstupem – kobylkový singl a střední jednocívkový split-coil BITE 1000mV, ovládané společnou clonou a samostatnými hlasitostmi.

Blumes: první basový drive od EarthQuaker Devices

Basový overdrive, jenž sice sdílí část obvodů s populárním kytarovým zkreslovačem Plumes ve stylu Tube Screameru, ale na rozdíl od něj poskytuje dvakrát vyšší gain, širší odezvu v nízkých pásmech a díky internímu bipolárnímu napájení je schopen automaticky přepínat na vyšší výkon pro „větší dynamiku, čistotu a veškerý headroom, jaký si jen můžete přát“. Na výběr jsou tři clippingové režimy (operační zesilovač, křemíková dioda, 2x LED) nabízející škálu počínaje clean boostem, přes mírně komprimovaný, transparentní tón až po silný otevřený crunch. Nášlapný spínač typu Flexi-Switch umožňuje tradiční true bypass provoz nebo tzv. momentary mod. Cena atakuje hranici 100 dolarů.

Signované sety činelů Meinl z edice Artist’s Choice

Meinl zařadil do signované kolekce Artist’s Choice celkem pět činelových sad navržených a sestavených podle preferencí předních světových bubeníků. Edici ručně tepaných činelů Byzance tvoří následující sety: Matt Halpern A-CS2 – 14" hi-hat, crashe 18" a 20" Extra Thin Hammered a 21" Double Down Crash Ride; Benny Greb A-CS3 – 14" hi-hat, 18" Thin Crash, 20" Ride a 22" Crash Ride; Matt Garstka A-CS4 – Equilibrium: 14" hi-hat, 20" China a 22" Ride, 18" Jazz Extra Thin Crash; Chris Coleman A-CS5 – Byzance: 14" hi-hat Vintage Pure, 19" Brilliant Medium Crash a 21" C Squared Ride, 12" Trash China Pure Alloy; Mike Johnston A-CS6 – 15" hi-hat Foundry Reserve, 20" Extra Thin Hammered Crash a 21" Extra Dry Transition Ride.

Kickstarterový sampler Chompi dorazil k prvním předplatitelům

První kousky loni oznámeného sampleru Chompi už dorazily ke svým novým vlastníkům, kteří si tento nástroj v rámci mimořádně úspěšné kickstarterové kampaně předplatili. Kompaktní sampler/looper disponuje sedmihlasou polyfonii, úložištěm pro více než 6 hodin záznamu, 40 presetovými sloty, čtyřmi pracovní mody (Chompi, Jammi, Cubbi, MIDI), Tape Looperem, klaviaturou ve stylu počítačových klávesnic, intuitivním ovládáním, vyměnitelnými ovládacími prvky apod. Sampler využívá flexibilní platformu Daisy od firmy Electro-Smith a engin je snadno rozšiřitelný o další funkce. Chompi je dodáván v úpravách Classic Black & Gold nebo Limited Edition Pink, nynější cenovka se pohybuje okolo 600 dolarů.

Sonicware Liven Mega Synthesis: zvuk herních konzolí SEGA

Kompaktní groovebox z edice Liven přináší 16bitový zvuk klasické konzole SEGA MegaDrive (Genesis) z konce 80. let, včetně všech tří generátorů, které stály za soundem dnes už legendárních herních soundtracků: FM – replika čipu Yamaha YM2612 s 8 algoritmy, 4 operátory a 6hlasou polyfonií, PCM – 8bitové samply s tříhlasou polyfonií a PSG – čip SN76489 s 11 mody a 4hlasou polyfonií. Integrována je rytmická sekce, šestistopý sekvencer se 128 kroky a efektová jednotka obsahující kompresor, filtraci, distortion, bitcrusher, delay, reverb atd. Banka obsahuje i zvuky navržené skladatelem a programátorem Yuzo Koshirem, jehož hudbu mohou fanoušci znát např. ze sérií Dragon Slayer, Ys, The Revenge of Shinobi či Streets of Rage. Cena: cca 240 dolarů.

Tagy Suhr Dean Guitars MXR TheGigRig Fret37 BITE Guitars EarthQuaker Devices meinl Chompi Sonicware

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY