Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Novinky, které byste jako kytaristé v říjnu 2021 neměli minout

Patříte k příznivcům kytary? Každé první pondělí v měsíci se v novinkách věnujeme rychlému přehledu nového kytarového gearu, jenž se v daném či nejbližším období objeví na trhu. Můžete se seznámit s nejnovějšími modely kytar, zesilovačů, efektů či nejrůznějších doplňků – strun, ladiček, kapodasterů atd. Technické výbavě pro baskytaristy, bubeníky, klávesisty, zpěváky, DJ a další hudební profese, včetně zvukařů, vyhradíme obdobně koncipovaný článek každé třetí pondělí v měsíci. Vybrané novinky pak detailněji představíme v pozdějších příspěvcích.

Kytary

Charvel Rick Graham MJ DK24 2PT CM a Guthrie Govan MJ San Dimas SD24 CM – signované modely dvou excelentních kytaristů, vyráběné v japonské pobočce značky. Společným znakem obou nástrojů je krk z karamelizovaného javoru, hmatník ze stejného materiálu s proměnlivým radiusem 12 – 16 palců, 24 jumbo pražců z nerezové oceli, klasické i luminiscenčními značky a ořech Graph Tech TUSQ XL.

Grahamův model ve světlém laku Celeste je osazen custom snímači Bare Knuckle v konfiguraci HSS a vibratem Gotoh Custom 510, signatura Guthrieho Govana s jasanovým topem nabízí dva humbuckery a jeden single coil Charvel Custom, ovládané dvojicí přepínačů rozšiřujících zvukové možnosti. Kytara v transparentní úpravě Three-Tone Sunburst disponuje uzamykatelným vibratem Charvel LBT.

Music Man Majesty 8 – dlouho očekávaná osmistrunná signatura kytaristy Johna Petrucciho, která je vyrobena v limitované sérii pouhých 100 kusů. Základ tvoří průchozí krk doplněný lipovým tělem, zvolena byla duální menzura 25.5 až 27 palců, což se odrazilo i na kompenzovaných pražcích a šikmém uložení dvojice humbuckerů Custom Slanted DiMarzio Rainmaker a Custom Slanted DiMarzio Dreamcatcher. Sešikmena byla také custom kobylka, do níž jsou vsazeny piezo senzory. Integrován je aktivní boost a dva volitelné výstupy.

Suhr Standard Legacy Ltd – superstraty, vracející se do éry osmdesátých let, kdy John Suhr spolupracoval s Rudolfem Pensou. Součástí limitované řady jsou dvě verze v celkem pěti barevných úpravách těla z afrického okoume kombinovaného s javorovým topem. Krk ze stejného materiálu disponuje profilem Even C Slim a palisandrový hmatník nese 22 jumbo pražců z nerezové oceli.

Modely se odlišují především hardwarem v podobě vibrata Gotoh 510 nebo uzamykatelné mechaniky Floyd Rose. Použita byla snímačová konfigurace HSS tvořená kobylkovým humbuckerem EMG 85 a dvěma single coily EMG SA. Ceny startují na hranici cca 3500 dolarů a vybírat lze z transparentních úprav Aged Cherry Burst, Suhr Burst, Trans Caramel nebo klasických laků Black či Pelham Blue.

Gibson Exclusives Collection Ebony 2021 – edice sestávající z elektroakustických modelů J-45 Standard, Hummingbird Standard a SJ-200 Standard v klasickém černém laku Ebony. Celojavorová varianta SJ-200 je vybavena snímacím systémem LR Baggs Anthem, provedení J-45 a dreadnought Hummingbird nabízí mahagonové tělo se smrkovým topem a elektroniku LR Baggs VTC. Hlavice jsou osazeny ladicími strojky Grover Rotomatic a pro stavbu hmatníku byl zvolen palisandr.

Efekty

Drive Vertex Ultraphonix MKII – druhá generace zkreslovače se zvukem legendárního aparátu Dumble Overdrive Special. Ovládání sestává z potenciometru Master, tónové clony Filter pracující ve frekvenčním rozsahu 800 Hz až 1.6 kHz, a drive sekce složené z parametrů Level a Ratio (poměr mezi čistým a efektovaným signálem). Cena ručně sestavovaného pedálu se pohybuje okolo 200 dolarů.

Pedály Mooer D7 X2 Delay a R7 X2 Reverb – digitální dozvukové efekty s bankou obsahující 14 presetů rozdělených do sekcí Yellow a Purple. Duální vstupy i výstupy umožňují mono, stereo i tzv. true stereo zapojení, jeden footswitch je vyhrazen bypassu, druhý aktivuje v případě reverbu funkci nekonečného ambientu Infinite, zatímco u delaye je vyhrazen tap tempu. Nechybí režim Trail On a footswitche zvládají i pohyb v předvolbách a jejich výběr.

HeadRush MX5 – modelingový preamp/multiefekt s dotykovým čtyřpalcovým barevným displejem a intuitivním ovládáním. Připravena je padesátka emulací kytarových a basových aparátů, 63 špičkově zpracovaných efektů, 15 typů virtuálních kabinetů s 10 různými mikrofony a více než 300 IR vzorků. Každá předvolba disponuje kapacitou pro řetězec složený z 9 efektů, 2 zesilovačů a 2 boxů.

Zařízení podporuje nahrávání IR impulsů (délky samplu 1024/2048) třetích stran a je kompatibilní s platformami Mac i PC. Podle informací výrobce bude interní knihovna postupně rozšiřována prostřednictvím pravidelných aktualizací firmwaru, přidávajících nové modely a funkce na základě požadavků a zpětné vazby uživatelů.

Zesilovače, komba, boxy apod.

Harmony Series 6  – americký butikový výrobce Harmony, rozšířil nabídku svých aparátů o modelovou řadu Series 6, zastoupenou trojicí celolampových komb H605, H620 a H650 v elegantním retro designu. Nejmenší model Harmony H605 o výkonu 5W je osazen dvojicí lamp 12AX7, jednou koncovou elektronkou 6L6 a osmipalcovým reproduktorem Jensen P8R. K ovládání slouží gain s pull-boostem, čtyřpásmové korekce, knoflík analogového reverbu a master. Pomocí footswitche lze přepínat dozvuk, boost a aktivovat efektovou smyčku.

Verze H620 s výkonem 20W, který produkují dvě lampy 6L6, je vybaven preampem postaveným na třech elektronkách a o přenos zvuku se stará dvanáctipalcovýé repro Jensen Tornado Stealth. Ovládání je řešeno obdobně jako u varianty H605, ale přibylo tremolo s funkcemi Speed/Depth. Padesátiwattové provedení H650 nabízí kromě vyššího výkonu také čtyři elektronky 12AX7. Maximální výkon koncových zesilovačů všech komb lze pomocí integrovaného attenuatoru snížit na hodnoty 1, 0.1, 0 W a nechybí výstup pro externí box. Oficiální ceny: H605 cca 550 dolarů, H620 cca 650 dolarů a H650 cca 1000 dolarů

Brainworx Suhr PT100 – společnost Plugin Alliance představila plug-in verzi kytarového zesilovače Suhr PT100, jenž konstruktér John Suhr navrhl pro známého youtubera a skvělého kytaristu Petea Thorna. Virtuální provedení s označením Brainworx Suhr PT100, jejíž emulace schválil Suhr i Thorn, disponuje celkem 120 impulsními odezvami, zachycujícími charakter tohoto tříkanálového aparátu ve stylu Marshall Plexi, osazeného čtyřmi koncovými elktronkami EL-34 a šesti preampovými lampami 12AX7.

Software je koncipován jako celistvé virtuální nahrávací studio s přednastavenými řetězci a zahrnuje také efektovou jednotku FX rack, obsahující synchronizovatelný Lo-Fi delay, noise gate, filtrace Tight a Smooth, funkce Power Soak a Pre / Post power amp bypass. Design i ovládání ctí řešení použité u hardwarové předlohy. Plug-in Alliance Brainworx Suhr PT100 je v současné době k dispozici za 79 dolarů.

Doplňky

K osmistrunné sadě Ernie Ball Regular Slinky 2625 (10, 13, 17, 30, 42, 54, 64 a 74 ) přidává kalifornská značka nový „desítkový“ set 8-String Regular Slinky 2629 s niklovaným vinutím, který nabízí struny o tloušťkách .010 .013, .0165, .024w, .032, .044, .058, a .074 palců. Struny o délce 39.5 palců (100 cm) jsou optimalizovány pro nástroje s prodlouženou či duální menzurou. Česká cena by se měla pohybovat lehce nad hranicí 300 Kč.

Humbuckery Lollar Regal for Jazzmaster typu „wide range“ jsou inspirovány snímači Fender ze sedmdesátých let, které majitelům kytar Fender Jazzmaster či jejich klonů poskytnou tlustý tón s jasnými výškami, muzikálními středy a detailním projevem napříč frekvenčním spektrem. Na výběr je kobylková i krková verze (obě s odporem 10.7 kOhm) a výrobce tuto řadu posílil také o druhý krkový model Low Wind Neck s nižším výstupem 8.9 kOhm, pevnějšími basy a brilantnějšími výškami. Humbuckery lze objednat v povrchových úpravách Parchment, Black, White a Cream.

Tagy gear alert Charvel Ernie Ball Music Man Suhr Gibson Vertex Mooer Headrush Harmony Plugin Alliance Ernie Ball Lollar

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY