Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

NOVÝ GEAR 34/23: aparáty Marshall, synth IKM, kytary G&L a návrat firmy Sunn

Kdo je připraven, není zaskočen. Vítejte u našeho dalšího týdenního přehledu nového gearu a zajímavostí z muzikantského světa, kde se snažíme shrnout vše podstatné, co se na nás aktuálně valí na trhu a měli bychom to vědět. Konkurenční boj na poli hudebního gearu neutichá ani o prázdninách, což dosvědčují nové modely hned tří předních výrobců kytarových a basových aparátů – Marshall láká na vintage edici Studio JTM, Boss připravil akustické kombo AC-22 XL s technologií Air Feel, basisté se mohou těšit na inovovanou hlavu Bergantino Forté HP2 a návrat na scénu oznámila tradiční americká značka Sunn Amps. Na příznivce hybridní syntézy cílí kompaktní Behringer Pro VS Mini, zastánci analogu mohou uvažovat o synthu IKM UNO Pro X a tip přinášíme také na přídavný snare Tama, Telecastery G&L, elektronky TAD KT88 nebo signované struny Ernie Ball.

G&L Espada HH a HH Active: ztracený projekt Leo Fendera v moderním pojetí

Firma G&L založená v minulosti Leo Fenderem a Georgem Fullertonem se po třech letech opět vrací k původně ztracenému návrhu, který Leo vytvořil v roce 1969, a představuje dva modely kytar inspirovaných Telecasterem. K dispozici jsou verze s olšovým nebo jasanovým tělem, palisandrovým hmatníkem a Leovou špičkovou hardtail kobylkou G&L Saddle Lock (1979). Obě varianty nabízejí dvojici PAF Alnico humbuckerů s rozepínáním cívek, hlasitostí a dvoupásmovými korekcemi, přičemž provedení Active přidává Micro-Preamp (mody pasiv / aktiv / aktiv – bright), jehož přepínač nahradil killswitch použitý u pasivního nástroje.

Ernie Ball Synyster Gates: zakázkové struny pro elektrické kytary

Jeden z největších světových výrobců strun představil dvojici podpisových setů zaštítěných jménem, tedy spíše nickem kytaristy kapely Avenged Sevenfold. Šesti a sedmistrunné sady mají ocelová pocínovaná jádra, spolehlivé koncovky typu RPS zabraňující jejich případnému rozmotání, a pro vinutí strun DAE(H) byla použita slitina s velkým podílem nerezové oceli. Ta ve spojení s firemní technologií poskytuje jasný, agresivní zvuk s moderním charakterem, zvýšenou pevnost a tím pádem i nadstandardní stabilitu ladění. EB Synyster Gates 6 String – 10, 13, 17, 30, 42, 52, EB Synyster Gates 7 String – 10, 13, 17, 28, 38, 48, 60.

Zesilovač, kombo a boxy z vintage série Marshall Studio JTM

V brzké době by měla na trh dorazit nová edice Studio JTM z produkce Marshallu, tvořená celolampovou hlavou Studio JTM ST20H, kombem ST20C a kabinety ST112 a ST212. Na své si přijdou především příznivci tradičního britského vintage soundu z období 60. let, čemuž odpovídá koncepce, která si u zmíněných aparátů bere za vzor zesilovač JTM45 a kombo Bluesbreaker, proslavené Ericem Claptonem v éře stejnojmenné kapely. Společná je takzvaná „Plexi“ konstrukce se čtyřmi vstupy a dvojicí masterů, koncový stupeň přepínatelný z 20 na 5 W, efektová smyčka a DI výstup. Kombo a boxy jsou osazeny reproduktory Celestion G12M-65 Creamback.

Boss AC-22LX: akustické kombo s technologií Air Feel

Nejnovější model v kategorii komb pro akustickou kytaru zaujme nejen umírněnými rozměry cca 32 x 21 x 27 cm nebo stereofonní koncepcí s dvojicí pětipalcových reproduktorů (2x 5W), ale především novou technologií Air Feel, která napodobuje zvuk snímaný pomocí klasických studiových mikrofonů. Hráč má na výběr z pětice modů (Dry, AB, XY, ORTF a Mid-Side) emulujících různá umístění virtuálních mikrofonů, poskytujících ve srovnání se samostatným piezo snímačem znatelně teplejší a muzikálnější tón. Dvoukanálové (mic/inst) kombo je vybaveno nezávislými korekcemi, efektovou sekcí, looperem, bicím automatem Rhythm Box, bankou pro 15 presetů a širokou konektivitou.

Sunn: legendární výrobce aparátů se vrací

Společnosti Mission Engineering a Fender oznámily návrat ikonické značky Sunn, jež v 60. a 70. letech patřila k předním inovátorům v oblasti kytarových a basových zesilovačů, které používali například Jimi Hendrix, Pete Townsend, Beach Boys, Kurt Cobain, Adam Jones (Tool) a mnoho dalších. Díky exkluzivní licenční smlouvě s korporací FMIC (Fender) tak znovu vstupuje do hry další tradiční výrobce s bohatou historií. Obnovená produktová řada Sunn v cenovém rozpětí od cca 500 do 3300 dolarů bude obsahovat historické reprodukce klasických designů Sunn s využitím původních pracovních postupů, a představí se i moderní modely. První série z amerických dílen by se měly na celosvětovém trhu ukázat koncem letošního roku. Přiložené video demonstruje starší hlavu Sunn Beta Lead.

Lampy TAD KT88-STR REDBASE: precizní zvuk a vysoký výkon

Do katalogu německé společnosti Tube Amp Doctor přibyl nový typ koncové elektronky vyrobené ve stylu raných britských verzí MOV KT88 s robustním skleněným krytem a leštěnou kovovou základnou. Lampy jsou osazeny zlatými mřížkami zajišťujícími nízký šum a spolehlivou stabilitu. Špičková tetroda poskytuje nadstandardní výkon, přirozený trojrozměrný tón s nejjemnějšími detaily ve středech a hedvábných výškách s množstvím harmonických složek, vynikající dynamiku a lineární muzikální odezvu, což z novinky dělá premianta tříd KT88 a 6550A. Podle názoru TAD je KT88-STR REDBASE ideální volbu jak pro high-end audio aplikace, tak pro baskytarové zesilovače nebo kytarové power ampy.

TAD KT88-STR REDBASE

Zesilovač Bergantino Forté HP2: flexibilita a masivní výkon při váze 3 kg

Druhá generace basového aparátu poskytuje díky pečlivě navrženému koncovému Class-D stupni výkon až 1200 W při zachování transparentnosti, čistoty a potřebné artikulace tónu. Kromě bohatých basů, hřejivých, ale průrazných středů a jasně definovaných výšek, se HP2 může oproti svému předchůdci pochlubit i 3 dB nárůstem dynamické projekce, což je v daném případě nezanedbatelná hodnota. Editaci zvuku zajišťuje aktivní čtyřpásmový EQ s low/high pass filtry, ovladače gainu, drivu B.S.D. (Bergantino Smart Drive) a VRC kompresoru plus funkce Punch, Bright, Mute atd. K zesilovači lze pořídit i bezdrátový Bluetooth footswitch s dosahem cca 9 metrů.

Přídavný snare TAMA S.L.P. „Maple Pancake“

Bubínek s produktovým označením LMP164L-MSP je navržen jako přídavný snare, který se obvykle umísťuje na pozici floor tomu nebo vedle stojanu na hi-hat, čemuž odpovídá trojice vysokých nožiček a patřičné úchyty na korpusu o rozměrech 4 x 16 palců a síle 5 mm, lepeného ze šesti vrstev javoru. Model opatřený efektní povrchovou úpravou Maple Syrup poskytuje plný harmonicky bohatý tón s dostatečným atakem a průrazností, zvoleny byly 1,6 mm ráfky Arm Hoop, mechanika MCS70A/MCS70A, citlivý karbonový struník MS20RL16C a blána EVANS EMAD. Daný snare umožňuje bubeníkům rozšířit svou soupravu i hru o nové možnosti a objevovat či vytvářet patterny a výplně, o kterých by s tradičními komponenty nikdy neuvažovali.

Behringer Pro VS Mini: hybridní syntéza s vektorovou oscilací

Za cenu necelých 100 eur nabízí Behringer čtyřhlasý hybridní syntezátor se čtyřmi vektorovými morfovacími oscilátory na každý hlas, analogovým nízkofrekvenčním filtrem, 16krokovým sekvencerem a arpeggiátorem. Novinka vybavená čtyřsměrným joystickem pro editaci průběhu modulačních vln má navíc velmi kompaktní rozměry, takže se pohodlně vejde do batohu nebo gig bagu. Autentická reprodukce původního syntezátoru Prophet VS dostala kromě miniaturního formátu s 27 dotykovými klávesami také individuální obálky pro filtraci, zesilovač a oscilátor, nechybí dvojice LFO, studiový chorus, OLED displej, port USB-C, DIN MIDI In, 3,5 mm TRS stereo výstup, konektor Sync a tak dále.

Analogový syntezátor IK Multimedia UNO Synth Pro X

Kompaktní, parafonický analogový syntezátor se dvěma filtry, u něhož se podle výrobce „nejnovější technologie setkává s nadčasovým půvabem analogové hřejivosti“. Využít lze trojici diskrétních oscilátorů, multimodovou filtraci na bázi OTA / SSI, sekci Bassline, pokročilý čtyřiašedesátikrokový sekvencer nebo arpeggiator s desítkou režimů. Nechybí efektová jednotka rozdělená do tří slotů, konektivita USB / MIDI / CV / Gate in/out, audio vstup, sluchátkový konektor, banka pro 256 presetů či možnost napájení pomocí baterií. Synth je dodáván s napěťovým zdrojem iRig PSU-3A a USB kabelem, samostatně dostupný je převozní gig bag.

Tagy G&L boss Marshall Ernie Ball Sunn Amps Tube Amp Doctor Bergantino tama Behringer IK Multimedia

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY