Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Novinky, které byste jako muzikanti v únoru 2022 neměli minout

Hrajete na basu, bicí, klávesy nebo působíte jako DJ, zpíváte, případně zvučíte nebo jste studioví nadšenci? Právě pro vás je každé třetí pondělí v měsíci určený rychlý přehled gearu – novinek, jež se v daném či nejbližším období objeví na trhu a neměli byste je minout. Kytaristům a kytaristkám věnujeme obdobně koncipovaný článek vždy první pondělí v měsíci. S některými z představených novinek vás ještě podrobněji seznámíme v dalších příspěvcích.

Baskytara

G&L Kiloton Fretless – bezpražcová verze klasického modelu z produkce značky založené Leo Fenderem sdílí se standardním provedením topolové tělo, nesoucí top z bahenního jasanu. Javorový krk s profilem Medium-C je opatřený palisandrovým hmatníkem s vyznačenými pozicemi pro lepší orientaci. Čtyřstrunná basa nabízí tradiční menzuru 34 palců, masivní firemní kobylku a jeden humbucker G&L MFD Magnetic Field Design. Model je k dispozici v transparentním odstínu Three-Tone Sunburst za cenu cca 1500 dolarů.

Tao HR Superleggera – pětistrunný signovaný model belgické butikové značky Tao Guitars, navržený pro basistu Hansforda Rowea (Mike Oldfield, Allan Holdsworth, Mick Taylor, Steve Winwood atd.) má futuristicky pojaté tělo z lehkého bahenního jasanu, průchozí krk s titanovou výztuhou KTS tvoří kombinace bosenského javoru a dřeva wenge, které bylo použito také na stavbu hmatníku s radiusem 14 palců, osazeného 26 jumbo pražci a pozičními značkami z hliníku.

Nástroj, jehož design odkazuje na slavný supersport Lamborghini, dostal menzuru o délce 34.5 palců, modifikované odlehčené strojky Hipshot, speciální kobylku z leteckého hliníku s roztečemi strun 17 mm a zakázkové snímače firmy Benedetti. V případě pořízení této luxusní signatury, stříkané zlatým lakem Lamborghini Oro Elios, budou muset zájemci sáhnout hlouběji do kapsy – cena byla nastavena na 14000 eur.

Phil Jones Bass PE-5 – reedice předzesilovače, DI boxu a signálového boosteru v pedálové formě je vybavena pečlivě kalibrovaným aktivním pětipásmovým ekvalizerem, hlasitostí a gainem navázaným na unikátní vstupní sekci s přepínatelnou impedancí optimalizovanou pro magnetické či piezo snímače, takže preamp lze použít s elektrickou basou i kontrabasem. Integrovaný boost navíc kompenzuje signál slabších snímačů a linkový výstup má dostatečnou rezervu pro použití s různými koncovými zesilovači.

DI výstup nabízí podle slov výrobce špičkovou kvalitu zvuku, srovnatelnou i s těmi nejlepšími mixážními pulty v profesionálních nahrávacích studiích. Samozřejmostí je funkce Pre/Post, extrémně vysoký odstup signálu od šumu, možnost odepínání uzemnění u XLR atd. Napájení je řešeno adapterem 9V/1A nebo vestavěným lithiovým akumulátorem dobíjitelným přes USB-C port. Robustní šasi z tlakově lité hliníkové slitiny je osazeno dvojicí footswitchů (On/Off, Mute) a ekvalizer lze vyřadit z cesty posuvným přepínačem umístěným na čelní straně.

Lollar B.S. J-Bass – jednocívkový snímač typu Jazz Bass od americké butikové značky představuje jednu z možností, jak vylepšit zvukové vlastnosti nástrojů, vycházejících z tohoto Fenderova basového etalonu. Model produkuje pevné basy, plné organické středy, brilantní výšky bez přebytečné ostrosti a díky konkrétnímu podání tónu a rychlému ataku je vhodný také pro podladění. Single coil opatřený kolejnicovým pólovým nástavcem je vyráběn v kobylkové i krkové verzi (9.22 / 7.16 kOhm), cena se pohybuje shodně okolo 130 dolarů.

Mojo Hand FX Clarity Compressor – transparentní komprese z dílen americké butikové značky je určena hráčům, hledajícím kompresor studiové kvality v malém balení. Efekt má také integrovaný noise gate, footswitche je zapojen v režimu true bypass a příděl energie obstarává standardní 9V adapter (min. proudová rezerva 70 mA),. Kromě známých ovladačů Level a Comp zde najdeme potenciometr Mix pro plynulé míchání poměru čistého a komprimovaného signálu, a tlačítko Slope/Envelope.

V modu Slope poskutuje Clarity lineární, tradiční styl komprimace s rychlým náběhem zachycujícím signálové špičky a zajišťujícím plynulou odezvu. Režim Envelope posunuje reakci komprese směrem k dynamičtějšímu, průraznějšímu charakteru s větší odezvou na atak zahraných not. Oficiální cena byla nastavena pod hranicí 140 dolarů.

Klávesy

Roland Fantom v3.0 – majitelé workstationů Fantom mají možnost vylepšit nástroj významným updatem v3.0, podporujícím zbrusu nový syntezátorový engine EXM007 n/zyne Model Expansion se schopností kombinování vrstev vlnových oscilátorů, modulace fáze a tvaru, rezonančních filtrů a dvou extrémně výkonných krokových LFO.

Aktualizace tak do Fantomu přidává v podstatě další syntezátor s šesti prvky, zahrnujícími jednotky Step Modulator, Wavetable, Wave Drawing, Shape-Mod, Phase-Mod a a Motional Function. S pomocí n/zyme lze futuristické oscilátory kombinovat s osmi typy filtrů, nechybí 90 efektů, dvouvrstvý oscilátor Wavetable umožňuje také míchání či prolínání tvarů vln, Step Modulator je schopen směrovat rytmické modulace na téměř jakýkoli parametr atd.

Aktualizace firmwaru je pro uživatele modelů Roland Fantom zdarma, pro stažení n/zyme Model Expansion je ale nutné mít předplatné RolandCloudu ve verzích Pro či Ultimate nebo doživotní klíč, který lze pořídit za 149 dolarů.

Bicí

DW Ultralight Edge Collector’s Series – luxusní bubínek o rozměrech 14 x 5.5 palců s korpusem vyrobeným z uhlíkových vláken tvořených kvalitních kompozitem používaným ve smírném a leteckém průmyslu. Model, vyráběný v kalifornském Custom Shopu, je na obou stranách těla osazen systémem Edge sestávajícím z masivních hliníkových profilů, dodávajích výslednému zvuku razantnější odezvu.

Ocelové ráfky Tru Hoops silné 3 mm doplňují typické kulaté mušle, ladicí šrouby DW True Pitch 50, osvědčený struník True-Tone s dvacítkou pružin a mechanika MAG Throw-Off / 5P Butt Plate. Snare DW Ultralight Edge Collector’s Series DRVF5514SEC je dostupný v chromové, niklové, zlaté, niklové černé a saténové chromové úpravě za cenu cca 1900 dolarů.

EFNOTE 7 E-Drumset – nová vlajková loď japonského výrobce, specializujícího se na profesionální elektronické soupravy, zahrnuje čtyřmístný se ts trojicí činelů a modulem obsahujícím kvalitní,studiově minimálně upravované samply zpracované technologií technologií Tru-Aco. Inteligentní snímací systém ELISE zajistí rychlou a přesnou reakci na způsob hry, březové korpusy jsou obuty duálními síťkovými blánami, basový buben je osazen dřevěnými ráfky, jednotlivé bubny disponují TRS výstupy a u snare byla použita dvojice TRS konektorů pro samostatné kanály Head/Rim, Side-Rim.

Základní specifikace standardního provedení modelu EFNOTE 7

Basový buben EFD-K2015 – 20 x 15 palců, beater segment, konektor Head
Snare EFD-S1455 – 14 x 5.5 palců, konektory Head/Rim, Side-Rim
Tom EFD-T1180 – 14 x 5.5 palců, konektor Head/Rim
Floor Tom EFD-T1515  – 15 x 15 palců, KonektorHead/Rim
Hi-Hat EFD-H14  – 14 palců, 6-pin konektor
Crash EFD-C16  – 16 palců, 2 x TRS konektor
Ride EFD-C20  – 20 palců, 2 x TRS konektor
Zvukový modul EFD-7 – 80 kitů, 20 editovatelných presetů, zvuková karta 8 x in, efektová sekce, Bluetooth atd.

Oficiální evropská cena se pohybuje okolo 4500 eur.

Drum N Base Vegan Cow a Woven Back in Black – firma Drum N Base, věnující se vývoji a produkci bubenických doplňků, zařadila do nabídky trojici nových koberců pro bicí soupravy. Podložky řady Vegan Cow ve tvaru i vzhledu hovězí kůže jsou samozřejmě vyrobeny ze syntetických materiálů a k dispozici jsou verze Vegan Cow Betsy v červenohnědé barvě nebo Vegan Cow Clara v černobílém provedení. Spodní stranu koberců o rozměrech 185 x 160 cm tvoří 1.5 mm silná protiskluzová vrstva Flex-Grip a horní část o tloušťce 4 mm je vyrobena z polyamidového veluru odolného proti vodě a UV záření.

Konvenčněji pojaté modely zastupuje obdélníkový tmavě šedý koberec Woven Back in Black s identickými rozměry, spodní stranou Flex-Grip tlustou 2.5 mm a stejně robustní, snadno udržovatelnou povrchovou plochou jako podložky Vegan Cow. Kvalitní koberce, které zároveň výrazně snižují vibrace, je možno čistič roztokem mýdla, a značka opatřila horní část speciální úpravou nezachycující jemné piliny či odštěpky dřevěných paliček. Podložky jsou vyráběny v Belgii, ceny se pohybují shodně okolo 130 eur.

DJ

Série JBL EON700 – novou generaci populárních aktivních PA monitorů tvoří modely EON710, EON712, EON715 a subwoofer EON718S, jejichž společným rysem jsou kompresní tweetery 2414H vybavené neodymovým magnetem, inovovaný zvukovod, woofery se zvýšenou účinností či koncové jednotky Class-D o výkonu 1300 nebo 1500 W (650 / 750 W RMS). S výjimkou subwooferu lze boxy usadit také v horizontální poloze a kabinety jsou vyrobeny z kvalitní březové překližky lepené z 15 vrstev.

Průměry basového měniče jsou obsaženy v názvu jednotlivých verzích a frekvence crossoveru jsou dány následujícími hodnotami: EON710 / EON712 – 2 kHz, EON715 – 1.9 kHz, subwoofer EON718S má tento parametr měnitelný v krocích 80, 100, 120 Hz. Instalován je bezdrátový modul Bluetooth, barevný LCD displej, samozřejmostí jsou bezpečnostní funkce a DSP obvod obsahující delay, limitery, ekvalizer, ducking, automatické potlačením zpětné vazby dbx atd. Monitory lze editovat i pomocí aplikace JBL Pro Connect.

Studio

Sennheiser HD 400 Pro – profesionální studiová sluchátka s otevřenou circumaurální konstrukcí obepínající celé ucho disponují frekvenčním rozpětím 6 Hz až 38 kHz, maximálním SPL 110 dB a zkreslením THD < 0.05 % / 1 kHz / 90 dB SPL. Uživatelé mohou ocenit vynikající stereofonní separaci, přesnou a neutrální reprodukci a v neposlední řadě také ergonomický design, zajišťující nadstandardní komfort i při delším poslechu.

Evropská cena modelu HD 400 Pro s impedancí 120 ohmů a hmotností 240 g se pohybuje okolo 6000 Kč. Ke sluchátkám je dodáván 1.8 m dlouhý rovný kabel, spirálový kabel dlouhý 3 m (oba s 3.5 mm jacky) a 6.3 mm adapter. HD 400 Pro jsou také kompatibilní s plug-inem dearVR MIX, využívajícím technologii pro úpravu prostorového zvuku k vytvoření různých poslechových prostředí při mixování nebo masteringu.

Rupert Neve Designs 5025 Dual Shelford Mic Pre – duální mikrofonní předzesilovač americké firmy, vyrábějící analogové zvukové procesory nejvyšší kvality pod dohledem legendárního konstruktéra Ruperta Nevea, najde uplatnění především v profesionálních studiích, zvukově náročných instalacích apod. Model vycházející z populárního Shelford Channelu kombinuje hřejivý vintage sound s moderními technologiemi, jako je např. sekce Silk Red + Blue s ovládáním výraznosti harmonických složek, disponuje špičkovými transformátory a elektronika je uložena v racku o výšce 1U.

Zmíněné výstupní custom transformátory lze využít ve dvou úrovních Main Out / -6 dB Out (+26 dBu /+20 dBu), mající vliv na charakter výsledného zvuku, k jehož podání přispívají pečlivě navržené diskrétní obvody třídy A a speciální napájení s dvojnásobkem hodnoty oproti originální sérii 80. Frekvenční odezva se pohybuje v mantinelech 10 Hz – 60 kHz a samozřejmostí je extrémně nízký šum. Preamp o rozměrech 48.3 x 4.4 x 23.4 cm a hmotnosti 3.2 kg se na trhu objeví v limitované edici čítající 300 kusů, cena se v přepočtu pohybuje pod hranicí 100 tisíc Kč.

sE Electronics DynaCaster – flexibilní dynamický mikrofon, jenž zastane svou práci nejen při podcastingu, gamingu apod. ale i ve studiu s preampem, a to především při náběru vokálních partů. Od konvenčních verzí tohoto typu mikrofonů se DynaCaster odlišuje integrovaným aktivním předzesilovačem Dynamite (fantomové napájení 48 V), který je v případě potřeby schopen zvýšit úroveň signálu o masivních +30 dB.

Nechybí filtrace nízkých a vysokých pásem nebo integrovaný třívrstvý windscreen, použita byla kapsle DMC8 s kardioidní charakteristikou, hliníkovou cívkou a neodymovým magnetem. Frekvenční rozsah se pohybuje v rozmezí 20 Hz – 19 kHz, citlivost činí 2.0 / 60 mV/Pa (-54 / -24 dBV). K mikrofonu s vestavěným stojanovým úchytem, robustním celokovovým tělem o rozměrech 62 x 220 mm a hmotností 732 g je dodáván i externí windscreen.

Tagy gear alert G&L Tao Guitars Phil Jones Bass Lollar Mojo Hand FX Roland DW Efnote Drum N Base JBL Sennheiser Rupert Neve Designs sE Electronics

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY