Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

NOVÝ GEAR 22/24: ES-335 Slash, EHX LPB-3, kytary Rivolta a piano Nord Grand 2

Pro kytaristy a basisty, kteří používají kytarové syntezátory Boss, připravil výrobce snímačové komplety řady GK5-KIT, Gibson vyrobil limitovanou řadu replik Slashova ES-335, Rivolta Guitars připravili kytarovou kolekci Forma vyznačující se netradičními tvary korpusů, novinkou z dílen Electro-Harmonix je EQ/boost LPB-3, a pro ty, kteří chtějí u své kytary vylepšit vlastnosti klasického vibrata, přichystali u AxLabs válečková sedla String Surfer. Basistům poohlížejícím se po pololubové pětce je určen model Eastwood Classic 5 Seye Signature, švédská Clavia chystá distribuci stage piana Nord Grand 2 a doporučit můžeme také basový preamp WTA Blood Orange, studiový mikrofon Telefunken TF17 FET nebo nearfieldy ADAM Audio A4V / A7V White. Vítejte u pravidelného přehledu nového gearu a zajímavostí z muzikantského světa.

Replika Slashova Gibsonu ES-335 1963 VS

Pololubový vintage Gibson ES-335 z roku 1963 použil Slash při nahrávání jeho bluesového alba Orgy of the Damned a jako připomenutí vydání této desky vyrobil firemní Custom Shop přesnou kopii daného nástroje, která nese označení Slash 1963 ES-335 Collector’s Edition a je zařazena do limitované edice čítající pouhých padesát kusů. Stejně jako originál dostal i tento model odstín Vintage Sunburst, přičemž o relic úpravu se postarala divize Murphy Lab. Stěny polodutého korpusu s centrálním javorovým blokem kombinují vrstvy topolu a javoru, instalováno je vibrato Bigsby B7 a dvojice modifikovaných Alnico 2 snímačů Custombucker bez voskové lázně. Cena včetně luxusního pevného pouzdra Lifton, zmíněného CD a dalších doplňků se pohybuje okolo 15000 dolarů.

Rivolta Forma: kytary s neobvyklými tvary

Společnost Rivolta Guitars, za níž stojí známý konstruktér Dennis Fano, se hlásí o slovo s kolekcí netradičně koncipovaných kytar řady Forma, tvořenou modely Sferata, Quadrata a Zenyata, vyráběnými v Jižní Koreji a kompletovanými v Nashvillu. U všech verzí bylo pro stavbu krku i těla s hranatými konturami použito lehké dřevo simarouba a hmatníky jsou vyrobeny z tmavého indického palisandru. Standardem je i třícestné přepínání a ladicí strojky Wilkinson ve vintage stylu. Varianta Sferata nabízí dvojici soapbarů P-90, zatímco model Quadrata, stejně jako řada Zenyata, je osazen kobylkovým humbuckerem plus krkovým single coilem P-90. Cena nástrojů v úpravách Ciliegia Red, Toro Black či Miele Amber byla nastavena shodně na cca 1700 dolarů.

Aktivní EQ/boost Electro-Harmonix LPB-3

LPB-3 Linear Power Booster, jenž v sobě spojuje analogový ekvalizační a clean boost okruh, je inspirován efektem LPB-1, stojícím v roce 1968 u zrodu newyorské značky Electro-Harmonix. Nová verze LPB-3 využívající miniaturní šasi typu Nano je schopna zesílit signál až o hodnotu +33 dB, takže s dostatečnou rezervou zvládne nakopnout vstup lampového zesilovače nebo dodatečně zvýšit hlasitost preampu před jeho propojením s výkonovou sekcí. Kromě toho lze výsledný tón tvarovat pomocí aktivního třípásmového ekvalizéru s parametrickými středy a volbou parametru Q. Zmíněný korekční obvod tak uvítají i majitelé různých modelingových systémů, u nichž může být rychlá frekvenční úprava zvuku přímo na pódiu problematická. Připraven je bufferovaný i true-bypass režim.

Boss GK5-KIT: snímačové komplety pro kytarové syntezátory

Snímací syntezátorové systémy GK5-KIT-B, GK5-KIT-G6 a GK5-KIT-G7, určené k instalaci do baskytar či šesti nebo sedmistrunných kytar, jsou postaveny na nové technologii Divided Pickups pracující v naprosté harmonii se standardními snímači. Hráči tak mohou využívat výhody inovativního digitálního rozhraní Serial GK, zároveň ovládat kytarový syntezátor vedle běžného signálu magnetických snímačů nástroje, nebo obě signálové cesty volit či mixovat pomocí třípolohového přepínače. Každá sada obsahuje kromě speciálního snímače také hlavní modul, kabeláž, switch parametrů S1/S2, malý board s výstupním jackem, potenciometr hlasitosti a montážní prvky.

AxLabs String Surfer: vytuňte si vibrato

Pro kytaristy, jejichž nástroj má intonační či jiné problémy způsobené integrovaným vibratem, připravila firma AxLabs upgrade v podobě kobylkových válečkových sedel z precizně opracované masivní mosazi, poskytujících ve srovnání se sériovými tenkými sedly z lisované oceli nebo zinkových bloků ostřejší atak, delší sustain a hřejivější tón. Sedla s označením String Surfer navíc díky rotačnímu válečkovému mechanismu výrazně minimalizují tření, kdy struny po tomto hardwarovém segmentu kloužou, což zajišťuje jejich přesnější návrat při vytahování tónu a systém zároveň účinně minimalizuje praskání strun. Sedlové sety String Surfer v několika barevných úpravách jsou dodávány se stavěcími šrouby pro nastavení výšky, intonačními šrouby a pružinami.

AxLabs String Surfer

Pětistrunný Eastwood Classic 5 Seye Signature

„Je úžasné, jak je to lehké, ale také jak to zní epicky. Není tak zastrašující jako jiné pětky. Má energii čtyřstrunných modelů“, říká o své nové signované base Seye Adelekan, člen úspěšného projektu Gorillaz. Pololubový pětistrunný model z dílen Eastwood Guitars vychází z verze Classic 4 a zachovává si většinu jeho klíčových vlastností, včetně hřejivého, muzikálního a artikulovaného projevu. Tělu z laminovaného javoru sekunduje javorový krk, palisandrový hmatník nesoucí 22 pražců a dvojice snímačů Custom Dogear P90's napojená na společnou clonu, samostatné ovladače hlasitosti a třípolohový switch. Basa s kratší menzurou 30,5 palců, zlatým hardwarem a lakem Matte Black vyjde společně s pevným pouzdrem na cca 1000 dolarů.

Basový preamp/drive WTA Blood Orange

Kanadská značka Wee Thunder Amps (WTA) zahájila distribuci elektronkového preampu Blood Orange přinášejícího plný, muzikální zvuk s možností zkreslení, ovladači gainu, hlasitosti, třípásmového EQ a footswitchem zapojeným v režimu true bypass. Pedál je založen na obvodech aparátu Orange AD200B, podle WTA jednom z nejlepších lampových basových zesilovačů, jaký byl kdy vyroben. Efekt pokrývá vše od silných čistých zvuků přes lehký harmonický crunch až po plnohodnotný fuzz. Lampa 12AX7 pracuje pod napětím 250 V, tedy obdobnou hodnotou jako v případě klasických elektronkových aparátů, použity jsou kvalitní kondenzátory Mallory M150 nebo Silver Mica.

Speciální edice monitorů ADAM Audio A4V a A7V White

Elegantní sněhobílý facelift v odstínu Arctic White, krytém lesklým lakem, dostala limitovaná kolekce oblíbených studiových nearfieldů A4V a A7V od ADAM Audio. Obě provedení mají všechny specifikace svých originálních protějšků, včetně integrace se systémem Sonarworks, usnadňující automatickou audio korekci monitorů v závislosti na poslechové místnosti. Novinky by se měly na trhu objevit pravděpodobně v průběhu června. Oficiální evropské ceny za 1 kus: A4V White cca 500 eur, A7V White cca 750 eur.

Studiový kondenzátor Telefunken TF17 FET

TF17 je nejnovějším zástupcem kondenzátorových mikrofonů ze série Alchemy, inspirovaných vintage koncepcí s fantomovým napájením. Díky kombinaci ikonického projevu ve středních pásmech s moderní technologií FET se TF17 vyznačuje asertivním podáním s velmi nízkou úrovní vlastního šumu a zvládá SPL až 135 dB. Jeho rozšířená nízkofrekvenční odezva, silné středy a hladké výšky mohou být přínosem pro záznam vokálů, bicích, elektrických kytar, piana apod. Model s kardioidním patternem, navržený s ohledem na různá nahrávací prostředí, je ideální pro domácí použití, do studia i na pódium. TF17 FET disponuje kapslí ve stylu K47, prvotřídními součástkami a britským transformátorem OEP/Carnhill. Kromě samostatného mikrofonu (cca 900 dolarů) a příslušenství lze pořídit také stereoset (cca 1790 dolarů).

Nord Grand 2: stage piano s klaviaturou Kawai

Stage piano Nord Grand 2 je vybaveno nejnovější verzí prémiové kladívkové klaviatury od společnosti Kawai s trojicí senzorů pro každou klávesu, a přepracováno bylo i ovládání se spoustou nových funkcí. Elegantní piano kombinuje citlivou odezvu akustického klavíru s oblíbenými firemními zvukovými knihovnami, dotykovým uživatelským rozhraním a především vyšší mírou flexibility, danou dvojicí samplovacích syntezátorů (paměť 1 GB) a stejným počtem vrstev, převzatých z modelu Nord Stage 4, což společně nabízí mnohem komplexnější zvukové plochy a rejstříky. Jednotlivé vrstvy disponují také nezávislou efektovou sekcí, do níž přibyl např. dynamický kompresor, upravené modulace, reverby, delay atd. Nord Grand se na trhu objeví zřejmě v průběhu června.

Tagy Gibson boss ADAM Audio Electro Harmonix clavia Rivolta Guitars AxLabs Eastwood Guitars Wee Thunder Amps Telefunken

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY