Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

NOVÝ GEAR 18/24: replika Slashova LP, basy BITE, snare PDP a činely Zildjian Z Custom 2024

Gibson vytáhl z rukávu rovnou dvě esa, kterými jsou vintage kombo Dual Falcon 20 a replika Slashova oblíbeného Les Paulu Standard „Jessica“, Fender kontruje signaturou Lincoln Brewster Stratocaster v barvě Olympic Pearl, firma Pacific Drums nabízí snare řady Concept 2024, značka Zildjian ohlásila návrat k činelové sérii Z Custom a v druhé polovině roku by se mělo na trhu ukázat špičkové digitální piano Korg Grandstage X. Pro basity jsou připraveny basy BITE Jawbone Tashy Vanilla nebo druhá edice Dingwall John Taylor, bezšumové snímače Lollar DC J-Bass a také výroční preamp/DI pedál Tech 21 SansAmp Bass Driver DI 30th Anniversary. Vítejte u pravidelného přehledu nového gearu a zajímavostí z muzikantského světa.

Gibson Slash „Jessica“ Les Paul Standard

Repliky se po několika signovaných nástrojích u Gibsonu dočkal Slashův koncertní Les Paul číslo jedna s přezdívkou Jessica, který kytarista vlastní od roku 1988 a použil ho na většině turné s Guns N' Roses či Velvet Revolver. LP Standard s cenovkou cca 3200 dolarů je osazen třídílným javorovým topem na korpusu z masivního mahagonu, krk dostal profil 50s Vintage a zvuk přenáší dvojice snímačů Custom Burstbucker s magnety Alnico 2. Originální předloha byla původně opatřena lakem Cherry Sunburst, ale Slash nechal barvu odstranit, což se po odečtení značného opotřebení odráží v lesklé nitrocelulózové povrchové úpravě Honey Burst with Red Back použité na novém modelu. Součástí jsou popruhové zámky Schaller, servisní klíče, sada trsátek, kožený popruh, kufr atd.

Fender Lincoln Brewster Stratocaster OLP 2024 se snímači DiMarzio

Kalifornská značka se vrací k modelu kytaristy Lincolna Brewstera další verzí představující moderně pojatý Strat, jehož devizou je zvuková flexibilita. O tu se kromě kvalitních bezšumových single coilů DiMarzio Area 58 a Area 61 stará také integrovaný aktivní obvod mid-boostu, aktivovaný push/pull přepínačem v potenciometru Volume a ovládaný jednou z tónových clon. Jasanové tělo v laku Olympic Pearl doplňuje javorový krk s profilem Soft-V a hmatník ze stejného materiálu opatřený proměnlivým radiusem. Zvoleny byly uzamykatelné ladicí strojky ve vintage stylu. Cena včetně pevného pouzdra: cca 72600 Kč.

Kombo Gibson Dual Falcon 20 2x10

Čtvrt roku po premiéře elektronkových komb Falcon 5 a 20 představil Gibson, respektive jeho dceřiná značka Mesa Boogie, třetí přírůstek do této řady, kterým je model Gibson Falcon 20 2x10. Jak název napovídá, oproti předchůdcům disponuje novinka dvojicí desetipalcových reproduktorů Jensen Blackbird 40 Alnico a podstatnou změnou je také dvoukanálová koncepce se samostatnými hlasitostmi, tónovými clonami a ovladači reverbu. Integrovány jsou vstupy Normal/Low, lampové tremolo (Depth, Freq), ef. smyčka a koncový stupeň Class-A (2x 6V6 nebo 2x 6L6) s technologií Multi-Watt nabízející mody Full, Half, Low a několik provozních režimů. Cena: cca 2770 eur.

Dingwall John Taylor Rio Dream Bass 2

Druhá série signovaných Dingwallů, postavených podle preferencí basisty poprockových ikon Duran Duran, přidává ke čtyřstrunné verzi také „pětku“ a kanadská značka slibuje, že tentokrát by se na trhu mělo objevit více kousků než rychle vyprodaných 82 exemplářů z loňské limitované řady. Hmatník z pau ferro nebo javoru má duální menzuru, javorový krk doplňuje tělo z nyatohu, připravena je trojice neodymových snímačů Dingwall FD3n napojených na špičkový preamp od Rupert Neve Designs a odlehčené strojky jsou kombinovány s firemní kobylkou „Minimalist“. Prozatím by měly být nabízeny úpravy Metallic Black, Primrose a Seafoam Green.

Basy BITE Jawbone Tashy Vanilla RPJ 4 34″ a RPJ 5 33″

Rakouský malovýrobce BITE Guitars míří na příznivce prémiových, moderně koncipovaných nástrojů dvojicí baskytar z edice Jawbone Tashy Vanilla, vycházejících tvarově z klasického Jazz Bassu a osazených pasivními single coily BITE 1000mV typu P + J (půlený snímač má oproti standardu opačně situované cívky), zapuštěných přímo do olšového korpusu v elegantním matném laku Off-White. Javorový krk je kombinován s hmatníkem ze stejného materiálu, nesoucím 20 či 21 pražců medium jumbo, bílé lemovky hran a obdélníkové poziční značky. Použity jsou odlehčené strojky s trojlistými rondely a převodem 17:1, struny kotví v mosazné kobylce Gotoh a veškerý hardware je krytý 24karátovým zlatem.

Tech 21 SansAmp Bass Driver DI 30th Anniversary

Výroční provedení jednoho z nejoblíbenějších preamp/DI pedálů s analogovou technologií SansAmp připomíná tři dekády existence tohoto basového modelu, což se odrazilo na luxusněji pojatém designu pedálu, opatřeného v daném případě masivním šasi z eloxovaného hliníku a stejný materiál byl použit také u krytek celkem 7 potenciometrů. Zachovány samozřejmě zůstaly všechny funkce standardní varianty, která je srdcem mnoha basových sestav, a přináší široké možnosti nastavení, včetně volby pracovního bodu u ovladačů nízkých pásem (80 či 40 Hz) i středových frekvencí (500 Hz / 1 kHz), což uvítají nejen hráči na moderní pěti a šestistrunné nástroje. Kromě klasického výstupu je instalován i XLR (fantom) a paralelní jackový konektor. Cena: cca 300 dolarů. Přiložené video demonstruje standardní verzi.

Bezšumové snímače Lollar DC J-Bass

Americká firma Lollar Pickups rozšířila své portfolio o snímačový set DC J-Bass, jenž nabízí to nejlepší z čistoty, transparentnosti a údernosti zvuku, kterým jsou single coily typu Jazz Bass známé. Na rozdíl od klasických předloh byla u DC J-Bass zvolena duální konstrukce, minimalizující typický brum. Díky rozdílnému vinutí poskytuje kobylkový snímač oproti krkové verzi silnější signál (kobylka 13,1 kOhm, krk 11,1 kOhm), což uvítají hráči hledající plnější tón, zachovávající věrný vintage charakter. Daná verze je také vhodná pro kombinaci P/J Bass. Výrobce doporučuje použít potenciometry s odporem 250 kOhm a pro tónovou clonu kondenzátor 0,047 μF.

Kovové bubínky PDP Concept 2024

Společnost Pacific Drums letos slaví 25. výročí svého založení a při této příležitosti představila nové kovové snare řady Concept. Jedná se o tři modely s hliníkovými, mosaznými či měděnými korpusy s tloušťkou 1,2 mm a rozměry 14" x 6,5", tedy verze s větší hloubkou než loňské varianty 14" x 5". Hardware (šrouby True Pitch nebo mechanika MAG Throw Off) byl  převzat ze série DW Design Workhorse. Hliníkový snare produkuje vzdušný, citlivý a zároveň suchý zvuk, který je ideální pro nahrávání. Model z kartáčované mosazi kombinuje tlustý tón s jasným atakem, a pro hráče upřednostňující temnější zvuk při zachování maximální citlivosti představuje vhodnou volbu měděné provedení.

Kovové bubínky PDP Concept 2024

Návrat činelů Zildjian ze série Z Custom

Především pro bubeníky pohybující se v rocku, metalu a příbuzných žánrech obnovuje Zildjian výrobu činelů z kolekce Z Custom, které byly od poloviny 90. let jedním ze základních prvků sestav celé řady hráčů, jimž firma poté nabídla i modifikovanou edici Z3. Modely, jež oproti jiným činelům poskytovaly více agrese, hlasitosti a průbojnosti, se nyní vracejí v podobě dvojice hi-hat Z Custom 14“ / 15“, crashů 16“ / 17“ / 18“ / 19“ / 20“, ridů 20“ / 22“, varianty 21“ Mega Bell Ride a dvou china činelů o průměrech 18“ či 20“. Ceny jednotlivých kousků ze znovuzrozené řady Z Custom, jež podle výrobce „dokonale kombinuje údernost s muzikálností“, startují na cca 300 dolarech za 16palcový crash.

Stage piano Korg Grandstage X: elegance a výkon

Grandstage X, který by se měl na trhu objevit v průběhu roku, je podle slov Korgu jeho dosud nejvýkonnějším grand pianem, spojujícím designovou eleganci a zvukovou dokonalost, kterou ocení koncertní i studioví hráči. Pod kapotou najdeme 7 enginů včetně SGX-2 a EP-1 pro autentické tóny klavíru a elektrického piana. Novinka se může pochlubit 13 hlavními klavíry, výraznými varhanními rejstříky (CX-3, Vox, FC-1), modelingem a také hřejivým projevem díky  elektronkové technologii Nutube. Kvalitní kladívková klaviatura RH3 (A0 – C8) nabízí realistickou odezvu, vlajková loď dané nástrojové třídy disponuje 128hlasou polyfonií, 700 zvukovými presety, vrstvením, funkcemi Split či Unison, efektovou jednotkou, slotem pro SD karty, USB portem, MIDI konektory atd.

Tagy Gibson Fender PDP Zildjian korg Dingwall Tech 21 BITE Guitars Lollar

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY