Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Čt, 30.04.2020 - 00:01

Nový firmware pro podlahový modeler Fractal Audio FM3

Firma Fractal Audio Systems vydala krátce po sobě dvě aktualizace firmwaru 1.02 a 1.03 pro nejmenšího zástupce ze série podlahových preamp/multiefektů, nesoucího označení FM3. Finální podoba novinky, jejíž prototypy se v médiích sporadicky objevovaly už od loňského dubna, sdílí základní architekturu s rackovou verzí Axe-Fx III, která je současnou vlajkovou lodí značky, a míří na hráče vyžadující od svého gearu především všestrannost zabalenou do kompaktního formátu.

Hlavní panel je osazen stejným typem displeje i ovládacími prvky jako racková varianta, přepínání obstarává trojice footswitchů s různobarevnými diodovými prstenci a ke spínačům jsou přiřazeny malé LCD displeje. Každému footswitchi lze přednastavit některou z osmi volitelných úloh včetně tap tempa, aktivace efektů, volby kanálů apod.

Srdcem zařízení je výkonný tříjádrový DSP procesor Griffin doplněný dvojicí jednotek SHARC+ a pro grafické úlohy je zde implementován samostatný procesor. FM3 nabízí v základu 265 emulací aparátů, postavených na nejnovější modelingové technologii ARES, a rozsáhlou efektovou jednotku s kompresory, drivy, ekvalizery, modulacemi, dozvuky, looperem atd. Knihovna kabinetových IR impulsů čítá více než 2 200 vzorků a paměť pojme 2 000 presetů.

Uživatel má k dispozici také systém Modifier umožňující změnu parametrů v reálném čase prostřednictvím integrovaných přepínačů nebo externích firemních kontrolerů FC6/FC12, nechybí full-screen tuner, dvojice globálních ekvalizerů a řada dalších funkcí.

Konektivita zahrnuje dvojici vstupů navázaných na nízkošumový analogový okruh, stereo výstupy (XLR/TRS s odepínatelným uzemněním), sluchátkovou zdířku, send/return efektové smyčky a konektory s technologií Humbuster, která s pomocí TRS/TS kabelů převádí nesymetrický signál na symetrický a tím eliminuje vznik různých interferencí a brumů zemnících smyček.

Součástí výbavy jsou také DIN zdířky MIDI In, Out/Thru, proprietární připojení Faslink II (kontrolery FC), S/PDIF výstup a dvojice USB portů pro využití vestavěné zvukové karty (4x4), reamping nebo editaci v počítači. Cena preamp/multiefektu Fractal Audio FM3 se na americkém trhu pohybuje okolo hranice 1 000 dolarů.

Firmware 1.02 a 1.03

Zatímco aktualizace 1.03 opravuje některé problémy, jenž v určitých situacích způsobovaly nestabilitu systému, firmware 1.02 toho přináší podstatně více: přidána byla podpora FM3-Edit Scene Manageru, optimalizací prošly úrovně signálu výstupu USB DI, looper nyní funguje stejně jako u Axe-FXIII, rychlejší je ukládání předvoleb, upraveno bylo ovládání tuneru, do sekce Setup přibyla funkce OUT2 Global EQ, vylepšen byl routing, tap tempo atd.

FM3 (1.02) nyní disponuje také identickými efektovými bloky jako nejnovější verze Axe-FXIII – změny se dotkly následujících jednotek: Chorus, Compressor, Drive, Enhancer, Filter, Flanger, Formant, Gate, Graphic EQ, Input, Send, Return, Looper, Megatap, Phaser a upravena byla i kompatibilita s externím kontrolerem FC-6.

Tagy Fractal Audio Systems Fractal Audio FM3

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY