Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Guthrie Govan odehrál turné s modelingem od Fractal Audio

Excelentní britský kytarista, skladatel a producent Guthrie Govan, v současné době tovární hráč firmy Charvel, která mu postavila několik signovaných superstratů, je z hlediska aparátů spojován především s celolampovými zesilovači značek Cornford nebo Victory (např. hlava V30 MK II). Ovšem na letošním turné s jeho kapelou The Aristocrats se Govan rozhodl použít digitální modeling firmy Fractal Audio, a to konkrétně podlahový preamp/procesor FM9 kombinovaný s aktivním full-range kabinetem, expression pedálem a volume pedálem.

„Je to něco, co jsem chtěl vyzkoušet už několik let. Ne kvůli nějakým lepším nebo horším kontroverzním nesmyslům, zkouším to kvůli tomuhle turné a přišlo mi to správné, protože když jsme byli poslední dva roky všichni uvěznění (covid), hrál jsem pouze doma. To, co mě udržovalo při smyslech, byla práce pro Hanse Zimmera,“ říká Govan v rozhovoru pro magazín Premier Guitar.

„Pracovali jsme vlastně na řadě velkých filmových partitur, takže jsem mohl více prozkoumat část svého mozku, která se zabývá zvukem, a vytvářet šílené presety, které ve skutečnosti neznějí jako kytara. Pokud jste viděli film Duna, je tam pasáž se zvukem dud, který jsem vytvořil já. Je to 32 stop syntezátorových patchů Axe-Fx, které jsou všechny rozladěné.“

„Poté jsem spolu s velkou kapelou Hanse Zimmera absolvoval tříměsíční evropskou šňůru, na níž jsem opět použil
Axe-Fx, protože na takových koncertech jste ve světě in-earů a na pódiu nezažijete to závratné vzrušení z hlasitého zesilovače. Zvukař by vás za to zabil, protože mezitím se v pozadí snaží být slyšet orchestr.“

Když se Guthrie s tímto systémem sžil, zkusil s ní experimentovat i v tradičnější rockové sestavě tria The Aristocrats, jehož eklektický přístup těží mimo jiné z flexibility, kterou pokročilá forma modelingu také nabízí. „Díky tomu si můžu vzít do letadla deset (virtuálních) zesilovačů a deset kabinetů,“ zdůvodňuje Govan.

Kytary

Charvel Guthrie Govan MJ San Dimas SD24 CM – ladění drop-D, tělo: lípa + jasan, krk: „pečený“ javor, 24 nerezových pražců, vibrato Charvel LT, ořech Graph Tech TUSQ XL, korejské snímače (designer Michael Frank-Braun)

Charvel Guthrie Govan USA Signature HSH Flame Maple – snímače Charvel MF, vibrato osazené systémem Allparts Tremol-No s trojicí modů, tělo: lípa + javor, ostatní specifikace obdobné jako model San Dimas SD24 CM

Signovaná trsátka Red Bear, struny D’Addario NYXL (.011–.052)

Tagy Guthrie Govan The Aristocrats Fractal Audio Systems Fractal Audio FM9

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY