Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Novinky, které byste jako kytaristé v dubnu 2022 neměli minout

Patříte k příznivcům kytary? Každé první pondělí v měsíci se v novinkách budeme věnovat rychlému přehledu nového kytarového gearu, jenž se v daném či nejbližším období objeví na trhu. Můžete se seznámit s nejnovějšími modely kytar, zesilovačů, efektů či nejrůznějších doplňků – strun, ladiček, kapodasterů atd. Technické výbavě pro baskytaristy, bubeníky, klávesisty, zpěváky, DJ a další hudební profese, včetně zvukařů, vyhradíme obdobně koncipovaný článek každé třetí pondělí v měsíci. Vybrané novinky pak detailněji představíme v pozdějších příspěvcích.

Kytary

Fender JV Modified Series – produktová řada, inspirovaná staršími japonskými Fendery z 80. let, zahrnuje modely JV Modified '50s Stratocaster, '60s Stratocaster, '50s Telecaster a '60s Custom Telecaster. Použity byly korpusy z lípy, javorové krky s V-profily, hmatníky ze stejného dřeva (s výjimkou Custom Tele – palisandr) s modernějším radiusem 9 palců, pražce medium jumbo, kostěné ořechy, uzamykatelné mechaniky a odpovídající vibrata či kobylky. Použity byly single-coily typu Fender Vintage-Style a u Stratu '50s také kobylkový humbucker Fender Hot Vintage Alnico s push/pull rozepínáním cívek. Varianta '60s Custom Telecaster disponuje switchem otáčejícím fázi. Ceny se pohybují v rozmezí 1300 až 1350 eur.

Kramer SM-1 H – modifikovaná varianta originální řady superstratů Stagemaster Mach II s průchozím mahagonovým krkem, tělem ze stejného materiálu a ebenovým hmatníkem s 24 jumbo pražci. Struny jsou ukotveny v obouzvratném uzamykatelném vibratu Floyd Rose 1000 doplněném zámky nultého pražce širokými 41.3 mm a firemními strojky, jež mají obdobně jako ostatní hardware černou úpravu. Kytara je vybavena pouze kobylkovým humbuckerem Seymour Duncan SH-4 JB, navázaným na potenciometr hlasitosti s push/pull spínačem aktivujícím sériové či paralelní zapojení cívek. Model SM-1 H lze pořídit v odstínech Tronius Silver, Buzzsaw Gold nebo Shockwave Purple za cenu cca 1050 eur, včetně kvalitního pevného pouzdra.

Gibson Slash Les Paul Standard Limited 4 Album Edition – speciální kolekce v počtu 250 kusů připomíná album s názvem 4 (Slash featuring Myles Kennedy & The Conspirators), které je prvním počinem labelu Gibson Records. Klasickou mahagonovou konstrukci s javorovým topem v kvalitě AAA, palisandrovým hmatníkem a krkovým profilem „50s Vintage“ podporují dva snímače Custom BurstBucker Alnico 2, ručně zapojovaná elektronika s kondenzátory Orange Drop, hliníkový struník stopbar a kobylka tune-o-matic ABR-1. Nástroj v barvě Translucent Cherry je za cenu cca 3300 eur dodáván s popruhovými zámky, pevným pouzdrem, certifikací, samolepkou „4“, zmíněným vinylovým albem, trsátky atd.

Efekty

SolidGoldFX Commodore – overdrive inspirovaný první, dnes velmi ceněnou edicí pedálu Marshall BluesBreaker zvukově vycházející ze stejnojmenného aparátu, proslaveného Ericem Claptonem v éře kapely Johna Mayalla. Efekt je vybaven čtyřmi tahovými potenciometry ovládajícími parametry Volume, Tone, Contour, Drive a footswitchem zapojeným v režimu true bypass. Díky rozšířeným interaktivním korekcím lze dosáhnout soundu s charakterem typickým pro zesilovače Marshall, Vox i Fender. Napájení modelu s proudovým odběrem cca 10 mA obstarává 9V baterie nebo adapter 9 – 18 V. V manuálu najde uživatel také šest různých továrních nastavení. Cena se pohybuje okolo 200 eur.

TC Electronic Bucket Brigade Analog Delay – finančně přívětivý dozvuk postavený na lety prověřených čipech BBD poskytuje maximální čas 600 ms a hřejivý témbr s dobrou dynamikou. Kromě tradičních ovladačů Volume, Delay, Feedback osadili vývojáři tento delay také parametrem Depth ovlivňujícím výraznost signálu vestavěného modulačního obvodu, jenž je aktivován páčkovým spínačem Mod. Průběh modulace na bázi chorusu je možno upravit i vnitřním trimrem nastavujícím rychlost pulsace. Footswitch pracuje v modu true bypass, krabičku s cenovkou cca 70 eur napájí 9V adapter, baterie není podporována.

ThorpyFX Boneyard – butikový fuzz, o němž designer Adrian Thorpe tvrdí, že představuje jeho interpretaci toho, jak by měl znít dokonalý Tonebender, tedy jeden z nejslavnějších fuzzů historie. Oproti vintage modelu přináší modifikovaná verze v poměrně kompaktním balení nižší úroveň šumu, širší zvukovou flexibilitu a vyšší hlasitost. Použity byly germaniové tranzistory, prémiové odpory (metalfilm) s odchylkou pouhé 1%, kondenzátory Wima či Panasonic, pozlacená deska spojů, prachotěsné potenciometry a konektory Neutrik. Úvodní limitovaná série s cenou cca 300 liber je už téměř vyprodána, produkce další várky bude závislá na dostupnosti součástek.

Zesilovače, komba, preampy, boxy apod.

Positive Grid Spark MINI – zmenšená bateriová stereo verze komba Spark disponuje jednoduchým ovládáním sestávajícím z přepínače čtveřice presetů Rhythm, Lead, Solo, Custom, potenciometru hlasitosti nástrojové větve, ovladače úrovně playbacku a tlačítek Power plus Tuner. Nesrovnatelně větší možnosti nabízí tento desetiwattový digitální aparát po spárování s mobilní aplikací (iOS nebo Android), umožňující editaci a také výběr z 33 modelů virtuálních zesilovačů a 43 efektů. Kombo je osazeno dvojicí dvoupalcových reproduktorů, čelním bassreflexem, portem USB-C a dobíjitelnou lithiovou baterií s výdrží cca 8 hodin provozu. Integrovány jsou minijackové konektory sluchátek / linky / Aux In a modul Bluetooth 5.0

Fender Frontman 20G – další kombo určené k domácímu cvičení používá na rozdíl od modelu Spark klasickou tranzistorovou koncepci, dvoukanálový preamp se společnými třípásmovými korekcemi, koncový stupen o výkonu 20 W a osmipalcový reproduktor Fender Special Design s impedancí 8 ohmů. Nechybí sluchátková zdířka a Aux In. Kompaktní kombo o rozměrech 31.5 x 33.65 x 18.1 cm a váze cca 6.8 kg je dostupné za cca 3100 Kč.

Line 6 Catalyst – nová řada modelingových komb v provedeních Catalyst 60 1x12, Catalyst 100 1 x 12 a Catalyst 200 2 x 12 boduje přímočarým ovládáním s šesti typy zvuků Clean, Boutique, Chime, Crunch, Dynamic, Hi Gain, postavených na emulační technologii převzaté z vlajkové edice Helix. Dvoukanálový preamp doplňuje funkce Boost, efektová sekce s celkem 24 položkami a samostatný noise gate. Aparáty jsou kompatibilní s aplikací Catalyst Edit, vestavěna je čtyřkanálová karta, ef. smyčka, MIDI In, USB port atd. České ceny startují na částce cca 7400 Kč.

Doplňky, software atd.

Jim Dunlop Yngwie Malmsteen Custom Delrin – signovaná trsátka navržená podle specifikací švédské kytarové ikony využívají materiál i tvar známé řady Delrin 500, ale mají speciálně tvarované hrany, což podle slov výrobce poskytuje hráči „bleskovou rychlost a laserovou přesnost“. K dispozici jsou verze o síle 1.14 mm (YJM-03YL – žlutá barva), 1.5 mm (YJM-01WH – bílá barva) a 2 mm (YJM-02RD – červená barva). Zakoupit lze sety po 6 nebo 24 kusech, první zmíněné balení vyjde na cca 220 Kč.

Jim Dunlop Rock III Custom Nylon Jazz III – nový model trsátka z oblíbené řady Jazz III má speciálně tvarovanou špičku a zkosené hrany, díky čemuž snadno klouže po strunách a produkuje tóny s plným, zřetelným a konzistentním projevem, a to i při vysokém zkreslení. Použitá nylonová směs zajišťuje klasický feeling trsátek Jazz III a dodává tónu příjemnou vřelost bez přehnaně ostrých výšek. Rock III Custom Nylon Jazz III o síle 1.38 mm lze pořídit v setech po 6 nebo 24 kusech, cena za menší sadu startuje na cca 140 Kč.

PRS Rechargeable Clip-On Tuner – inovovaná klipová ladička vybavená dobíjitelnou baterií, která by při standardním provozu měla na jedno nabití přes USB port vydržet dodávat energii po několik týdnů. Model se čtyřmi ladicími režimy (2 x klasický, 2 x strobo) a otočným ramenem v úhlu 360 stupňů se může pochlubit také rychlou a přesnou detekcí tónu s přesností 0.5 centu ve stroboskopickém modu. Tuner s cenovkou cca 30 dolarů je vhodný nejen pro kytary či basy, ale zvládne naladit i jiné nástroje.

Fractal Audio FC-6 MARK II a FC-12 MARK II – nová generace kontrolerů pro kytarové preamp/multiefekty Fractal Axe-Fx III, FM9 a FM3 dostala větší (50 x 17.5 mm) a lépe čitelné displeje u jednotlivých footswitchů, což se odrazilo i v tučnějším fontu, ale celkové rozměry kontrolerů zůstaly zachovány. Pro jednoduché změny lze využít režim „EZ Mode“ a upravit funkci libovolného spínače během několika sekund. Vybírat je možné z různých způsobů ovládání presetů, bank, scén, efektů, kanálů, tuneru, tempa, looperu atd. Ceny se pohybují okolo 550 respektive 750 dolarů.

Tagy gear alert Fender Kramer Gibson Jim Dunlop ThorpyFX SolidGoldFX TC Electronic Positive Grid Line 6 PRS Fractal Audio Systems

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY