Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Novinky, které byste jako muzikanti v dubnu 2022 neměli minout

Hrajete na basu, bicí, klávesy nebo působíte jako DJ, zpíváte, případně zvučíte nebo jste studioví nadšenci? Právě pro vás je každé třetí pondělí v měsíci určený rychlý přehled gearu – novinek, jež se v daném či nejbližším období objeví na trhu a neměli byste je minout. Kytaristům a kytaristkám věnujeme obdobně koncipovaný článek vždy první pondělí v měsíci. S některými z představených novinek vás ještě podrobněji seznámíme v dalších příspěvcích.

Baskytara

Ibanez EHB1006MS-MGM a EHB1265MS-NML – moderně koncipované pěti a šestistrunné basy s headless konstrukcí (bez hlavice), duální menzurou 32.5/33 až 35 palců, aktivní elektronikou s ovladači volume, balance a třípásmovým EQ s parametrickými středy, dvojicí šikmo usazených humbuckerů, 24 kompenzovanými pražci z nerezové oceli, abalonovými značkami a firemní kobylkou Mono Rail s tubusovými dolaďovači a samostatnými segmenty pro každou strunu.

EHB1006MS – tělo z americké lípy, šroubovaný krk kombinující pečený javor a ořech, hmatník z pečeného očkového javoru, 2 x pasivní HB Ibanez T1, barva : Metallic Gray Matte, česká cena: 32900 Kč + gig bag a popruhové zámky Schaller S-Locks
EHB1265MS – jasanové tělo, ořechový top, šroubovaný krk z 9 vrstev panga panga a ořechu, hmatník ze dřeva panga panga, 2 x pasivní HB Bartolini BH2, barva: Natural Mocha Low Gloss, česká cena: 34200 Kč + gig bag a popruhové zámky Schaller S-Locks

Charvel Pro-Mod San Dimas PJ V – pětistrunný model s olšovým tělem ve stylu Fenderu Precision, krkem z karamelizovaného javoru s koncepcí blízkou baskytarám Jazz Bass, grafitovou výztuhou a šroubem na patkové straně. Hmatník ze stejného materiálu má proměnlivý radius 12 – 16 palců, je osazen 20 jumbo pražci, ořechem Graph Tech TUSQ XL (44.45 mm) a kromě standardních značek i luminiscenčními body na hmatníkové hraně. Firemní kobylku Hi-Mass doplňují strojky v konfiguraci 4+1, snímače Charvel 5-Str Split-Coil P a DiMarzio Area J DP551 jsou napojeny na elektroniku (pasiv/aktiv) s hlasitostí, blendem a třípásmovými korekcemi. Barvy: Metallic Black, Platinum Pearl, cena: cca 1100 dolarů.

Darkglass Exponent e500 – kompaktní zesilovač postavený na nové technologii Powered Platform s programovatelnými presety a důrazem na čistý dynamický zvuk. Integrovaný Bluetooth modulu umožňuje komunikaci s editační mobilní aplikací Darkglass Suite obsahující virtuální preampy, efektovou sekci včetně pedálů Alpha Omicron, B3K či Vintage Microtubes, kabinetové IR impulsy atd. Potenciometrům lze přiřadit další funkce, nechybí ladička, MIDI In, linka, efektová smyčka nebo port USB-C napojený na vestavěnou kartu 4 x4. Aparát o výkonu 500 W, rozměrech 21 x 17.5 x 6 cm a hmotnosti 1.65 kg má být na českém trhu k dispozici v průběhu května za cenu cca 24500 Kč.

Boss Katana KTN-110 a KTN-210 – první zástupci basových komb řady Katana, navazující na úspěšné kytarové verze, nabízejí tři zvukové režimy Vintage, Flat, Modern, čtyřpásmový ekvalizer s volbou několika režimů středů, přímo přístupný kompresor a overdrive, banku pro šest presetů, funkci Power Control (Standby, 1 W, Max), efektovou jednotku rozšiřitelnou prostřednictvím softwaru Boss Tone Studio a mnoho dalšího. Modelingový předzesilovač je propojen s koncovou jednotkou Class AB, varianta KTN-110 osazená desetipalcovým reprem a výškovým tweeterem poskytuje výkon 60W, provedení KTN-210 s dvojicí desetipalcových wooferů a tweeterem dosahuje výkonu 160 W. Ceny se pohybují okolo 10400 respektive 16900 Kč.
 

Klávesy

ROLI Seaboard RISE 2 – společnost ROLI restartovala svou vlajkovou loď, keyboard Seaboard MPE (MIDI Polyphonic Expression), a představila modifikovaný model Seaboard RISE 2. Soft-touch kontroler, jehož srdcem je synth MPE Equator2, dostal vylepšenou „klaviaturu“ s hmatovou zpětnou vazbu, šasi z modře eloxovaného hliníku, zachován zůstal způsob ovládání pomocí dotykových faderů, integrovaná baterie či bezdrátová podpora MIDI (Bluetooth), přibyl port USB-C, konektor MIDI, razantně bylo přepracováno celé workflow i ekosystém kompatibilního softwaru, a aktualizací prošel mimo jiné také panel s 5D vizualizéry. Cena  kontroleru se pohybuje okolo 1300 eur včetně aplikace ROLI Studio a zmíněného Equatoru 2.

Korg Wavestate Native a Opsix Native – poměrně krátce po premiéře digitálních syntezátorů Wavestate a Opsix uvedl Korg na trh také jejich softwarové protějšky ve formátech VST3/AU/AAX. Stejně jako předlohy jsou verze Native založené na vlnové sekvenci, respektive FM technologii, a jejich vlastnosti jsou identické jako u originálů, které mohou tuto dvojici virtuálních modelů samozřejmě i ovládat. Výrobce doporučuje použít softwarové verze ve studiu a poté nahrát presety do hardwaru pro živé použití. Wavestate Native a Opsix Native jsou majitelům některého z daných synthů nabízeny za zvýhodněnou cenu 49.99 dolarů, standardní cenovka byla nastavena na 199 dolarů, ale software lze dočasně pořídit také za zaváděcí cenu 149 dolarů.

Rhodes MK8/75AE – u příležitosti 75. výročí založení značky Rhodes sestavil produktový ředitel Dan Goldman limitovanou sérii deseti elektrických pian MK8/75AE se speciálním designem a analogovými efekty založenými na čipech BBD. Facelift zahrnuje např zlaté logo nebo zakázkovou černou klaviaturu navrženou společností Kluge Klaviaturen. Butikové piano bude výrobce postupně prezentovat na YouTube, Facebooku, Instagramu a Twitteru, ale co je v daném případě asi nejdůležitější je fakt, že jeden z modelů můžete vyhrát – stačí kliknout na odkaz u názvu nástroje a vyplnit registrační formulář.

Bicí

Adoro Drums Silent Sticks – tzv. tiché paličky z produkce hamburské firmy jsou nyní nabízeny ve třech nových verzích, snižujících hlasitost bicího setu, ať už pro unplugged koncerty nebo domácí cvičení. Do kolekce Silent Sticks přibylo těžší provedení SSX o průměru 14.5 mm, varianta SSE (15.5 mm) navržená pro použití s elektronickou soupravou, což kromě jiného naznačuje měkčí úchop tlumící tvrdší odrazy gumových padů, a také podpisová verze SPS Scott Pellegrom Signature s červenými polstrovanými rukojeťmi a průměrem 16.5 mm. Všechny modely jsou vyrobeny z polykarbonátu a vybaveny patentovanými hroty Dual-Twist Reflex. Ceny atakují hranici 25 eur.

DJ

QSC AD-DWL – pasivní monitory řady AcousticDesign Direct Weather Landscape pro outdoorové využití se mohou pochlubit elegantní, vyvýšenou konstrukcí sloupové skříně, umožňující přenos zvuku nad překážkami a zároveň poskytující robustní, nárazuvzdorné řešení pro venkovní instalace, a to bez snížení kvality zvuku. Edice AD-DWL zahrnuje modely AD-DWL.180 (směrové pokrytí 180°) a AD-DWL.360 (směrové pokrytí 360°), schopné řešit individuální požadavky na prostor nasměrováním zvuku tam, kde je to nejvíce potřeba, zatímco doprovodný subwoofer AD-DWL.SUB obohacuje a rozšiřuje projekci nízkých pásem.

Boxy jsou vyrobeny z odolného polypropylenu a sklolaminátu s příslušenstvím z nerezové oceli, krytí IP-55, identické rozměry 766 x 164 x 164 mm i hmotnost 4.7 kg, impedance 16 ohmů, max. SPL 110 dB nebo 112 dB (sub), frekvenční rozsah 55 Hz až 25 kHz / 49 Hz až 200 Hz (sub), 1 x woofer 135 mm s feritovým magnetem + palcový hliníkový tweeter, nebo 2 x woofer 135 mm (sub), výkon 80 W / 160 W (sub).

Studio

sE Electronics NEOM USB – kardioidní kondenzátorový mikrofon, určený předvším pro podcasting, streamování,  vlogging a příbuzné aktivity, využívá 16mm kapsli, která podle slov výrobce zajišťuje čistý, transparentní přednes s dobrou dynamikou. Kromě portu USB-C je model vybaven sluchátkovým minijackem, a trojicí potenciometrů, ovládajících mikrofonní gain, level a také úroveň playbacku, takže hlasitost monitoringu a přehrávání lze nastavit nezávisle na sobě. Maximální kvalita záznamu je dána limitem 24-bit/192 kHz, mikrofon podporuje systémy Mac, iOS, Windows, Android a v ceně cca 250 dolarů je zahrnut kovový desktopový stojan, závitový adapter, mikrofonná klip a USB kabel.

Sound Magic Drum One – bezplatný plug-in s bicími soupravami, využívající lite verzi softwaru Supreme Drums Engine, je schopen hudebníkům či producentům poskytnout zvukově kvalitní a snadno použitelné sady bicích nástrojů. Díky použití pokročilejšího modelingu má soubor rozumnou velikost cca 80 MB a software by měl být podle výrobce také uživatelsky evoluční, což znamená, že firma bude reagovat na podněty uživatelů a uplatní je v dalších aktualizacích. Plug-in funguje jako 64-bitový VTS3 pro Windows, nebo ve variantě AU pro systémy Mac.

Locomotive Audio Model 86B-2 – elektronkový dvoukanálový předzesilovač ve stylu preampu Ampex 601 z padesátých let využívá ve vstupní sekci lampu EF86 a výstupní okruh je postaven na elektronce 12AY7. Každý kanál rackového modelu disponuje gainem, hlasitostí a rotačním přepínačem modů mic / line / DI. Nechybí fantomovbé napájení, pad či low-cut filtr. Použity byly polypropylénové kondenzátory Wima a špičkové transformátory NuMetal. Profesionální studiový preamp vyjde na cca 2000 dolarů.

Low Gain Electronics 4U Matrix Mixer – mixážní pult s 8 vstupy a 4 výstupy by měl být dostupný jak v modulárním provedení „Serge“ 4U, tak i v klasické stolní verzi. Každý z 8 vstupů má 2 gainy s atenuátory a vstupní uzly (Summing Node) jsou opatřeny třícestnými přepínači s možností zapnutí, vypnutí a invertování signálu z příslušného výstupu, což uvítají nejen muzikanti používající modulární systémy. U kanálu 8 a výstupu A jsou k dispozici jackové zdířky, zbytek konektorů je řešen banánkovými konektory. Modul 4U vyjde na cca 600 dolarů, desktopová varianta je dostupná za cca 800 dolarů.

Tagy gear alert Ibanez Charvel Darkglass boss ROLI korg Rhodes Adoro Drums QSC sE Electronics Sound Magic Locomotive Audio Low Gain Electronics

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY