Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Novinky, které byste jako kytaristé v únoru 2023 neměli minout

Patříte k příznivcům kytary? Počátkem každého prvního týdne v měsíci se v novinkách věnujeme rychlému přehledu nového kytarového gearu, jenž se v daném či nejbližším období objeví na trhu. Můžete se seznámit s nejnovějšími modely kytar, zesilovačů, efektů či nejrůznějších doplňků – strun, ladiček, kapodasterů atd. Technické výbavě pro baskytaristy, bubeníky, klávesisty, zpěváky, DJ a další hudební profese, včetně zvukařů, vyhradíme obdobně koncipovaný článek každé třetí pondělí v měsíci. Vybrané novinky pak detailněji představíme v pozdějších příspěvcích.

Kytary

Ibanez RG8870 – vlajková loď zbrusu nové série Axe Design Lab se vyznačuje prvky používanými u špičkových nástrojů řady J.Custom, čemuž odpovídá 4 mm silný top z výběrového plamínkového javoru kryjící olšovou základnu těla s modifikovaným spodním rohem, krk lepený z pěti vrstev javoru a wenge, opatřený asymetrickým profilem RG j.custom Super Wizard AS, a hmatník z ebenu macassar nesoucí kromě 24 jumbo pražců také opulentní intarzii Tree of Life. Použito je vibrato Lo-Pro Edge a pasivní Alnico snímače DiMarzio Tone Zone, Blue Velvet a PAF 36th Anniversary v konfiguraci HSH. Barva: Black Rutile, cena včetně pevného pouzdra, servisních klíčů a popruhových zámků Gotoh: cca 3300 dolarů.

Fender Made in Japan Elemental Series – speciální edice zahrnující butikově působící verze Stratocasteru, Telecasteru a Jazzmasteru s ostřejšími konturami olšového těla a ergonomickým spojem, netradičním tvarem pickguardu, palisandrovým hmatníkem nabízejícím 22 pražců medium jumbo a javorovým krkem opatřeným proměnlivým C-D profilem. Identická je i dvojice humbuckerů Modern Modified, ovládaných třípolohovým switchem doplněným push/pull rozepínáním cívek. Typy kobylek – Strat: dvoupivotové vibrato Deluxe Synchronized, Tele: hardtail, Jazzmaster: stopbar + Adjusto-Matic. Barvy: Nimbus White, Stone Black. Cena: shodně cca 1250 dolarů včetně gigbagu.

PRS SE DGT – cenově přívětivnější asijská verze signatury kytaristy Davida Grissoma, vycházející ze známého modelu PRS McCarty, má dvojici humbuckerů DGT "S" navázaných na třípolohový switch, společnou clonu a samostatné hlasitosti s nezávislým push/pull rozepínáním cívek jednotlivých snímačů. Tradiční mahagonovou konstrukci s javorovým topem doplňuje palisandrový hmatník nesoucí 22 pražců, vibrato PRS a standardní ladicí strojky. Barvy: Gold Top (hmatník s kulatými značkami), McCarty Tobacco Sunburst (ptačí intarzie); cena: cca 850 (GT) respektive 900 (MCTS) dolarů včetně gig bagu.

Fender H.E.R. Stratocaster Limited Edition – speciální edice signovaného modelu v exkluzivním odstínu Blue Marlin, kterým je lakována i hlavice. Jako kontrast k modrému polyesterovému laku byl zvolen pickguard z eloxovaného hliníku, do něhož je usazena trojice jednocívkových snímačů Vintage Noiseless SC Strat, k olšovému korpusu je přišroubován krk z jednoho kusu javoru s profilem Mid 60 - C, hmatník ze stejného materiálu nabízí 21 vintage pražců, abalonové značky a ořech ze syntetické kosti. Struny kotví ve vibratu Synchronized a ladění zajišťují klasické firemní strojky. Oficiální cena včetně gig bagu: cca 1350 dolarů.

Efekty

BBE Pedals Green Screamer V2 a Sonic Stomp Pro – návrat značky k oblíbeným efektům v modernizovaných verzích. První představuje modifikovaný zkreslovač ve stylu Tube Screameru, postavený na čipu 4558, s posíleným ovládáním zahrnujícím také třípolohový přepínač Deep (basy) a volitelný vstupní buffer. Sonic Stomp Pro, osazený proprietárním enginem BBE Pro 2153, je už čtvrtou generací kdysi velmi populárního Sonic Maximizeru ovlivňujícího výsledný frekvenční průběh a dynamiku tónu. Nastavení obstarávají parametry Process, Lo Contour (úprava nízkých pásem) a Focus (650/700 Hz se zdvihem +5/-3 dB), instalována je i kontrolní dioda indikující překročení úrovně signálu nad limit +13 dB. Oba efekty mají footswitche zapojeny v režimu true hardwire bypass. Ceny: GS V2: cca 150 dolarů, SSP cca 160 dolarů.

Ibanez Pentatone PTPRE – komplexní pedálové zkreslení využitelné jako klasický boost/overdrive/distortion nebo jako tranzistorový předzesilovač s širokým rozsahem gainu. Standardní ovladače Gain, Level, Treble, Bass doplňuje parametrický pětipásmový EQ s odpovídajícím počtem potenciometrů určujících pracovní pásma a podsvícenými tahovými fadery se zdvihem +-10 dB. Vestavěn je noise gate, funkce Pre a Post Boost, dva footswitche (Bypass, Post Boost), vstup, výstup a konektor pro externí footswitch aktivující EQ a Pre Boost. Rozměry: 128 x 146 x 62 mm, napájení: 9V baterie nebo adapter, cena: cca 240 eur.

Pickup LesLee – vylepšená verze elektronického tremola, určená pro montáž do kytar typu Jazzmaster, Jaguar, Stratocaster, Telecaster, Tele Deluxe, Tele Custom a Les Paul, a to bez nutnosti zásahu do původní konstrukce. Efekt s výraznou projekcí je dodáván jako kit s kvalitními komponenty (CTS, Bourns, MEC, Switchcraft, Belden), mono/stereo výstupem, push/pull potenciometry, základní deskou atd. Ke specifikacím patří flexibilita přesahující možnosti klasického tremola, true bypass režim, analogová signálová cesta, mod auto-stutter nebo rychlost pulsace nastavitelná v rozmezí 0.4 až 12 Hz. Napájení je řešeno dobíjitelným kondenzátorem s výdrží min. 8 hodin provozu, který je pomocí dodávaného stereo kabelu a standardní 9V baterie nabitý na plnou kapacitu za pouhých 10 sekund. Ceny se v závislosti na konkrétním modelu pohybují v rozmezí 235 až 255 dolarů.

Fuzzrocious Pedals Dark Driving V3 – třetí generace zkreslovače použitelného pro kytaru i basu nabízí vše od klasického overdrivu až po středně saturovaný distortion. Kromě tradičních potenciometrů gainu, tónové clony a hlasitosti je zde také parametr Drive pro další úpravu charakteru zkreslení, a dva páčkové spínače. První zařadí do clippingového okruhu diody BAT46 (hřejivý, dostatečně agresivní zvuk s příjemnou kompresí) a druhý volí mezi mody Light a Dark (ostřejší či kulatější tón). Za hlavním obvodem, napájeným adapterem 9 – 12 V, je navíc zapojen clean boost navyšující celkovou hlasitost. Cena se pohybuje okolo 170 dolarů včetně vonné svíčky a pálivé habanero omáčky od Complete Goner Sauce.

Zesilovače, komba, preampy, boxy apod.

Two-Rock Joey Landreth Signature – ručně stavěný jednokanálový zesilovač od renomovaného butikového výrobce nabízí výkon 100 W (4x 6L6) přepínatelný na poloviční úroveň, preamp dostal třípásmové korekce, gain a trojici voicingových přepínačů Bright, Mid, Deep. Ke koncovému masteru je přiřazen potenciometr presence, integrován je pružinový reverb ošetřený lampou a využít lze dvě nezávislá elektronková tremola (Harmonic, Bias) s ovladači rychlosti a hloubky modulace. Výstupy jsou uzpůsobeny pro impedance 4, 8, 16 ohmů a instalována je efektová smyčka. Model s estetikou aparátů značky Dumble vyjde na cca 5000 dolarů, limitovaná série má čítat 75 kusů.

Peavey 6505 1992 Original  – americký výrobce připomíná 30 let od vzniku kultovního signovaného zesilovače Eddieho Van Halena hned dvojicí modelů, které se nyní dostanou také na evropský trh. Tím prvním je verze 6505 1992 Original, jejíž název jasně napovídá, že se jedná o repliku klasiky z počátku devadesátých let. Stejně jako předloha nabízí aparát dvoukanálový preamp s dvojicí nástrojových vstupů, společnými třípásmovými korekcemi, mody Bright / Crunch a parametry Resonance a Presence. Aparát je osazen lampami 5x 12AX7 a čtyřmi koncovými typy 6L6GC poskytujícími výkon 120 W. Oficiální cena: 1299 dolarů.

Peavey 6505 II – druhá, modernější výroční verze přidává šestou předzesilovací lampu 12AX7, kanály Rhythm a Lead mají samostatný třípásmový EQ i nezávislé potenciometry Resonance, Presence, větev Rhythm opět dostala přepínače Bright, Crunch a připojení kytary obstarává jeden vstup. Kromě sendu / returnu ef. smyčky, dvou repro výstupů, Preamp Outu a DIN konektoru footswitche je zadní strana vyhrazena také pro terminály sloužící k nastavení biasu výkonových elektronek. Oficiální cena: 1499 dolarů.

Doplňky, software atd.

Snark Air – kompaktní chromatická klipová ladička, kterou lze mít uchycenu i směrem k zadní ploše nástrojové hlavice. Danou pozici umožňuje barevný LED displej situovaný po obvodu kruhového těla tuneru. Válcový segment lze otáčet v úhlu 360 stupňů a široký frekvenční rozsah zaručuje použití nejen s ak. či el. kytarou, ale také s baskytarou, banjem, ukulele, mandolínou apod. Potřebnou energii dodává baterie dobíjitelná přes port USB Micro-B, pro změnu nastavení displeje stačí dvakrát poklepat na ikonu letadla. Oficiální cena atakuje hranici 30 dolarů.

Missing Link Audio Super 70-12 – dvanáctipalcový kytarový reproduktor, poskytující sytý, hřejivý a plný tón s detailním podáním výšek, kombinuje vlastnosti britských a amerických vintage reproduktorů. Osmiohmový model o výkonu 70 W je doporučován pro řadu stylů od blues, přes rock až k heavy metalu, kde se náležitě projeví silnější projekce a rychlý atak. Repro s menší centrální kupolí (podobně jako Celestion Vintage V30) je stejně jako efekty, aparáty či snímače z produkce MLA vyráběné v amerických dílnách z prémiových komponent. Oficiální cena se pohybuje okolo 170 dolarů.

Rockboard ISO Power Block V10 (2023) – značka patřící pod křídla společnosti Warwick uvedla na trh faceliftovaný napěťový distributor pro efekty, vybavený osmi devítivoltovými a dvěma osmnáctivoltovými galvanicky oddělenými výstupy. Každá 9V zdířka má proudovou rezervu 150 mA, zatímco 18V výstupy disponují hodnotou 400 mA. U každé 9V větve najdeme stavovou LED diodu a ochranu proti zkratu. Model s celkovým výstupem 2000 mA, rozměry 123 x 70 x 26 mm a hmotností 180 g je dodáván společně s externím síťovým zdrojem (100 – 240 V) eliminujícím nízkofrekvenční interference, čtyřmi typy zástrček (EU, UK, US/CA, AU/NZ), 10 kabely Flat Power a jedním sériově plus jedním paralelně propojeným Y-kabelem. Cena: cca 115 eur.

Orange Crest Edition MK2 – druhá generace sluchátek z produkce britského výrobce aparátů a boxů dostala vícebodové Bluetooth 5.0 (HFP, AVRCP, A2DP, DI, HSP), připraveny jsou kodeky AAC a SBC, hlasová asistence (Siri nebo Google Assistant), podpora dvou A2DP zdrojů a vylepšen byl interní mikrofon. Kromě neutrálnějšího, spíše studiového přednesu, disponuje model vybavený 40 mm měniči i novým nabíjecím procesem, kdy baterie (680 mAh) napojená na port USB-C poskytuje až 40 hodin provozu a pouhých 10 minut dobíjení zajistí 90 minut poslechu. Impedance: 16 Ohm; citlivost: 126 dB; rozsah 20 Hz až 20 kHz; hmotnost 256 g. Cena: cca 100 liber včetně klasického stereo audio kabelu, napájecího USB kabelu a převozního pouzdra.

Tagy gear alert Ibanez Fender PRS BBE Pedals Pickup LesLee Fuzzrocious Pedals Two-Rock Peavey Snark Tuners Missing Link Audio Warwick – Rockboard Orange

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY