Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Nové wah/volume pedály a efekty Fender

Na evropský trh dorazila čveřice nových efektů Fender, zastoupených flexibilním kvákadlem Tread-Light Wah, prakticky řešeným pedálem Tread-Light Volume/Expression, digitálním dozvukem pro elektroakustické kytary Acoustic Preverb a dvoukanálovým basovým zkreslovačem Trapper Bass Distortion, konstrukčně navazujícím na firemní fuzz/octaver The Trapper, jenž do rychle rostoucího efektového portfolia Fenderu přibyl v minulém roce.

Tread-Light Wah představuje další variantu moderně koncipovaného kvákadla, které tentokrát nabídne lehkou a odolnou konstrukci tvořenou hliníkovým odlitkem a nášlapnou plochou polepenou dřevěným plátem evokujícím design sedmdesátých let. Trojice malých switchů aktivuje buffer analogového obvodu, volí režim tří indikačních diod a vybírá mezi pracovními mody středových frekvencí (Low, Mid, High) doladitelných ovladačem Range.

Tread-Light Volume/Expression ukrývá v téměř identicky řešeném šasi s pedálem krytým černou gumovou vrstvou kvalitní potenciometr napojený na flexibilní signálovou cestu zvládající díky vstupu, výstupu a zdířce Exp Out obě funkce zahrnuté v názvu modelu. Páčkový spínač umožňuje aktivovat funkci dvou modrých stavových diod a přepínač pro bufferovaný mod je ukryt uvnitř pedálu.

Digitální dozvuk Acoustic Preverb míří na akustické hráče, čemuž odpovídá integrovaný předzesilovací obvod studiové kvality s ovladačem gainu, funkce Pol obracející polaritu signálu a také plynule nastavitelný notch-filtr eliminující vznik zpětné vazby. Praktickou vychytávkou je korekční parametr Tilt, jenž zároveň s přidávanými výškami upozaďuje spodní frekvence a naopak. Samotný reverb disponuje třemi pečlivě kalibrovanými mody, jejichž ovládání sestává z potenciometrů Level, Damping, Time, a vedle spínače efektu zde najdeme i footswitch Mute.

Trapper Bass Distortion nabízí analogové basové zkreslení s dvojicí nezávislých kanálů Dist 1 / Dist 2 se samostatnými gainy, hlasitostmi a clonami. Ovladače Frequency a Sub Level umožňují další úpravu základního soundu, nechybí integrovaný blend/crossover zachovávající přehlednost a čistotu tónu ve spodních frekvencích a také potřebnou průraznost.

Oba kanály opatřené masivními footswitchi je možno využít i současně a jejich vzájemným mixem dosahovat široké palety zvuků. Stejně jako u Acoustic Preverbu a dalších efektů této edice je elektronika uložena v krabičce z eloxovaného hliníku a společně s indikační diodou jsou volitelně aktivovatelné i ledkové rysky potenciometrů, což může na temnějších pódiích pomoci při orientaci v nastavení.

Oficiální české ceny se v případě Fenderu Tread-Light Wah a Tread-Light Volume / Expression pohybují shodně okolo 2500 Kč, efekty Acoustic Preverb a Trapper Bass Distortion jsou dostupné za cca 4200 Kč. Napájení wah/vol/exp pedálů obstarává 9V adapter nebo baterie, proudově náročnější reverb a distortion (130 mA, 140 mA) vyžadují napájení výhradně adapterem.

Tagy Fender Fender Tread-Light Wah Fender Tread-Light Volume/Expression Fender Acoustic Preverb Fender Trapper Bass Distortion

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY