Přejít k hlavnímu obsahu
Aliaksandr Yasinski - Pá, 04.09.2020 - 14:00

Nevrstvíme, nahráváme postaru, hrubě a najednou

Folklor dnes není v muzice hlavním proudem, zvlášť pokud je pojat neortodoxně. V těchto vodách se pohybuje Shum Davar už delší dobu. Hudba obecně spojuje, proto i my spojujeme mícháme různé folklorní prvky. Dopracovali jsme se k dalšímu albu, které je v pořadí třetí, a my se snažíme, aby bylo zase o něco lepší hudebně i vizuálně.

Ke kapele Shum Davar mě z Běloruska dovedlo mnoho náhod, ale to je jiný příběh. Od roku 2013 jsme s kluky zahráli (i nahráli) hodně muziky. V kapele působím jako muzikant, aranžér a zvukař. Postupným rozšiřováním repertoáru o lidovky všeho druhu jsme se dopracovali k novému albu s názvem Folklore Fusions. Pokračujeme ve spojování prvků i druhů lidové muziky a děláme to po svém. Jsou to i zlidovělé a částečně autorské písně s prvky improvizace, jazzu. Všechny nástroje akustické plus hostující zpěvačky a druhý houslista.

Nahrávky jsme s kapelou Shum Davar pořídili těsně před „dobou kovidovou“ a pojali jsme to dost sportovně. Sóla jsou absolutně volná, tempo dýchá a nemůžeme si dovolit (vlastně ani nechceme) střihy nebo overduby. Nic nevrstvíme, nahráváme postaru, hrubě a najednou. Navíc, nikdo neměl času nazbyt pro nějaké cestování kvůli opravám failů.

Takže jsme v magických dnech kolem 20. února 2020 v bývalém tanečním sále v Chlenech vše kompletně postavili, zapojili a nahráli 22 písní live, každá kolem 3 verzí. To vše během 3 dnů, což nás vymačkalo jako citróny. Je moc fajn, že některé věci taky kluci z Múzy[k] zaznamenali na video ke skladbě Lavečka, které jsme teď vypustili do světa v rámci sbírky na HITHIT.

Pokud jde o postprodukci, každý ví, že úderem kovidu bylo najednou v muzice všechno jinak. Dříve jsme při mixování sesedli k pultu, klukům jsem pustil více variant, jednu jsme vybrali, nebylo co řešit. Ale to najednou nešlo, museli jsme si najít nové cesty a zvyknout si jako všichni ostatní. Každý z nás má milióny jiných aktivit, tak jsme si řekli, že nemá cenu spěchat a odložili vydání na podzim. Snažili jsme se to využít a dali jsme si práci se vším všudy. Vedle videí z nahrávek jsme si vyhráli také s grafickou stránkou a příběhem, kde vlastně vyzdvihujeme poctivou lidskou ruční práci.

Tagy komunita Shum Davar

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Aliaksandr Yasinski
Akordeonista. Narodil jsem se běloruském Baranoviči a už odmalička jsem byl „do muziky“. Můj knoflíkový akordeon jede dnes na plné obrátky, protože hraju s mnoha uskupeními (Shum Davar, Radka Fišarová, Iva Marešová, The Unlimited Trio a další…) a učím. A když nehraju nebo neuč…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY