Přejít k hlavnímu obsahu
Royksopp | Foto: Stian Andersen
Royksopp | Foto: Stian Andersen
Pavel Zelinka - St, 11.05.2022 - 12:00

Navrátilci Röyksopp na nové desce oslavují kouzlo velkých konceptů

Po osmi letech porušilo elektronické duo Röyksopp svůj slib, že už nevydá žádnou řadovou desku, a předložilo posluchačům kolekci nazvanou Profound Mysteries. Norové doplnili deset hudebních ukázek o stejný počet doprovodných videí, kryptické webové stránky a obrázky, které nahlíží z různých stran téma neproniknutelných záhad.

Po více než dvě desetiletí produkovalo norské elektronické duo Röyksopp elegantní elektro pop rozkročený mezi poslechovou příběhovostí The Knife a přímočařejším tanečnem Moderat. Předností tvorby dvojice byla mimořádně propracovaná atmosférická produkce projektu, často korunovná hostujícími vokalisty.

Po pěti vydaných albech, z nichž posledním bylo The Inevitable End, vypuštěné do světa v roce 2014, prohlásili Svein Berge a Torbjørn Brundtland, že sice pokračují v činnosti projektu, ale dávají sbohem tradičnímu formátu alba. Röyksopp tak následně vydali několik samostatných singlů a provětrali mocně své šuplíky (viz loňské album Lost Tapes), na které navázaly oslavy dvacetin jejich skvělého debutu Melody A.M..

Mezitím ale Röyksopp v tichosti pod rukama vznikla halda nového materiálu, který výrazně přesahoval singlové parametry. Ten před pár týdny Norové konečně nabídli i široké veřejnosti na nové desce nazvané Profound Mysteries.

„Řekněme, že jsme museli porušit svůj slib, který jsme dali v minulosti,“ připustili už loni v lednu členové Röyksopp během online konverzace s fanoušky. Na konci roku pak začali vypouštět do prostoru první multimediální háčky. V únoru 2022, po vydání třetí skladby Impossible s hostující Alison Goldfrapp, bylo jasno: Röyksopp připravili navzdory původní deklamaci nové řadové album, které dostalo název Profound Mysteries.

„To, co je pro nás stále velkou neznámou, značně převyšuje to, co už známe. Jako teenageři jsme diskutovali o své vlastní fascinaci a o zaujetí pro vše nekonečné a nemožné – prostě o nejhlubších záhadách života,“ předesílají  Svein s Torbjørnem na úvod před další informace o desce. Právě toto téma, které dalo vzniknout velkému množství materiálu, bylo silou, která překonala předchozí sliby. A také výrazným způsobem ovlivnila výslednou podobu alba.

Co na desce jako hudebníci oceníte?

Röyksopp nikdy nebyli primárně tvůrci párty bangerů. Když si pustíte za sebou zásadní singlové zářezy historie projektu, málokterá položka se přehoupne přes BPM vyhrazené středním tempům. Když k neměnnému naturelu muzikantů přidáme větší než malé množství smyslu pro tajemství, výsledek nemůže být jiný, než poslechový. Ba co víc, více než polovina skladeb má spíše popově ambientní vyznění.

Profound Mysteries se ale širokým obloukem vyhýbá mysteriózní new age nicotě. Na desce přeci jen najdeme hybné kousky (This Time, This Place…, Breathe), ale i velké množství hostujících vokalistek (mimo Alison Goldfrapp ještě Beki Mari, Astrid S a Susanne Sundfør). Obdivuhodná je opět aranžérská práce muzikantů, která s oblibou přechází od niterných okamžiků ke stadiónovým – nebo spíše vesmírně rozmáchlým – momentům a zase nazpátek.

Röyksopp obhajují překročení vlastních pravidel důsledným lpěním na výstavbě desky. Staromilské „long play“ dobrodružství, nesené kupředu nikoli lyrickým příběhem, ale samotnou hudbou, se obloukem vyhýbá systému „pár singlů plus žánrová vata“. A také vyniká nadprůměrnými přívažky v podobě multimediálního obsahu, videí a vizuálů.

Z předchozích řádků by se dalo usuzovat, že deska Profound Mysteries je vhodným parťákem pro dlouhé zimní večery. Zas tak sedativní skládanku Norové ale nesestavili. Šestá řadovka Röyksopp je spíše ideálním společníkem pro klidnou projížďku autem s dobrou reprosoustavou. Padesátiminutová nahrávka vám nebude tlačit nohu na plyn.

Na druhou stranu bych se nedivil, kdyby se váš vůz během poslechu vznesl a pomalu se vydal do neprobádaných končin vesmíru. Zvláště závěrečná skladba Press R posluchače donutí, aby zmáčkli tlačítko repeat a hudební dobrodružství si ihned zopakovali. Já se takovému scénáři rozhodně bránit nebudu.

Royksopp - Profound Mysteries

‎Röyksopp – Profound Mysteries

Dog Triumph/PIAS, 2022, 50:12

75 %

Tagy Recenze alb Royksopp

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Pavel Zelinka
Jsem vystudovaný učitel zeměpisu, který nikdy pořádně neučil, bývalý skautský vedoucí, který miluje město, křesťan pořádající gotické koncerty. Láska k hudbě se nejprve zhmotnila na vlnách. Ve studentském Radio Strahov jsem nejprve vysílal a posléze ho 8 let vedl (od roku 2004…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY