Přejít k hlavnímu obsahu
David Pomahač - Út, 07.02.2023 - 08:00

Na kafe s Davidem Pomahačem: Nikol Bóková

Jel jsem v autě, volně mi běžely myšlenky a najednou jsem z éteru uslyšel něco, co okamžitě přesměrovalo mou pozornost k hudbě. Musel jsem zastavit a zesílit rádio, abych se líp soustředil na křehkou skladbu, která se do mě okamžitě vryla a rozechvěla moje emoce natolik, že jsem musel ještě dlouho sedět v autě, uklidnit se a najít, co mi tohle chvění způsobilo. Byla to Nikol Bóková a její track On a Meadow z alba Prometheus.

Rozhovor o svobodě a emocích, při jehož nahrávání jsem použil bezdrátový set LD Systems.

Od té doby jsem fanoušek Nikol Bókové a jsem její tvorbou a cestou zcela fascinován. Líbí se mi, jak o hudbě a umění obecně přemýšlí. Ví, že při tvorbě se nesmí myslet na obchodní stránku ani na očekávání posluchačů a že je lepší zůstat doma a skládat, než jet za každou cenu na koncert nebo se jakkoli jinak nechat rozptylit. Myslím, že Nikol je obdivuhodně svobodná – a to je ta nejlepší cesta, jak se v umění pohybovat.

Nikol Bóková je česká klavíristka a hudební skladatelka klasické hudby a jazzu. Na klavír hraje od pěti let, vystudovala Janáčkovu konzervatoř v Ostravě a hudební fakultu Janáčkovy akademie múzických umění v Brně, rok strávila na stáži na Akademii v Katovicích. Natočila a vydala zatím pět sólových alb: Inner place (2019), Unravel (2020), Prometheus (2021), Naked Pieces (2022) a Elements (2022).

Tagy Na kafe s Davidem Pomahačem Nikol Bóková

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

David Pomahač | Foto: Tomas Carl Allen
Kytarista a zpěvák. Dříve polovina Kieslowski, hrál jsem také s Martinem Tvrdým, v Bez peří, Houpacích koních, s Xavierem Baumaxou a dalšími. V roce 2020 jsem vydal svou první sólovou desku Do tmy je daleko. Ze křtu desky, který proběhl den před prvním lockdownem, vyšel živák…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY