Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Út, 08.09.2015 - 10:00

Na co hrají struneři z thrashových Testament

Kapela Testament z kalifornského Berkeley, patřící k ikonám thrash metalu, se na hudební scéně pohybuje už více než 32 let a za tuto dobu má na svém kontě deset studiových alb, čtyři živáky, šest kompilací a stejné množství singlů. Celkový počet prodaných nosičů přesáhl čtrnáctimilionovou hranici a zatím poslední CD z roku 2012 s názvem Dark Roots of Earth pod taktovkou uznávaného producenta Andyho Sneapa se hned po vydání vyšvihlo na první příčky řady rockových žebříčků.

Zakládající členové kapely se poprvé dali dohromady v roce 1983, kdy kvintet ještě nesl jméno Legacy. O čtyři roky později se formace přejmenovává na Testament a vydává svoji prvotinu (Legacy), která je nadšeně přijata fanoušky a Testamentu otevírá dveře k prvnímu většímu turné, které absolvuje společně s Anthraxem.

Následující alba New Order (1988), Practice What You Preach (1989), Souls Of Black (1990), Ritual (1992) nebo Low z roku 1994 potvrzují výjimečný potenciál kapely a Testament v té době absolvuje řadu koncertů a šňůr s už etablovanými hvězdami metalu jako např. Iron Maiden, Judas Priest, Slayer, Megadeth nebo Overkill.

Druhá polovina devadesátých let se nese ve znamení alb Demonic, The Gatering a živého záznamu Live at the Fillmore. Po delší pauze vydávají Testament u labelu Spitfire CD a DVD Live in London (2005) a o tři roky později studiovku The Formation of Damnation (2008).

Za dobu existence se v kapele kromě zakládajících kytaristů Erica Petersona a Alexe Skolnicka, bubeníka Louie Clementeho, zpěváka Steve Souzy a basisty Grega Christiana vystřídala řada známých muzikantkých osobností – bubeníci John Tempesta, Paul Bostaph nebo Dave Lombardo, kytaristé Mike Chlasciak, Glen Drover, James Murphy a mnoho dalších.

V současné době tvoří sestavu Testamentu sehraná dvojice Eric Peterson a Alex Skolnick, vokalista Chuck Billy, basista Steve DiGiorgio a bubeník Gene Hoglan. Následný výčet pódiového vybavení basisty a obou kytaristů se vztahuje k letošní jarní části americké festivalové šňůry.


Alex Skolnick

Kytary: Talentovaný multižánrový kytarista, žák Joa Satrianiho a hlavní protagonista jazzového uskupení Alex Skolnick Trio si pro návrat do Testamentu nechal postavit signovaný model ESP v odstínech Honey Burst a Silver Sunburst, který vychází ze série EC inspirované Gibsonem Les Paulem.

Klasický koncept spojující zvukové vlastnosti mahagonu, javoru a palisandru je doplněn novými snímači Seymour Duncan Alex Skolnick s dvojicí hlasitostí a společnou tónovou clonou s push-pull rozepínáním cívek krkového humbuckeru. Mechaniku tvoří kobylka a struník TonePros a strojky Grover.

Zesilovače a boxy: Hlavními aparáty jsou dva 120-ti wattové lampové zesilovače Budda AS Preceptor s kabinety Budda 4x12. Pro menší akce je připraven Kemper Profiler ve verzi PowerHead se zabudovaným tranzistorovým koncovým stupněm.

Efekty: Pedalboard se skládá z Boss NS-2 Noise Suppressoru, ladičky Boss TU-3, Dunlop EVH Phaseru 90, zkreslovače Jam Pedals Tube Dreamer 88 a v efektové smyčce zesilovače bývá zapojen delay Boss DD-20 nebo Rocktron Reaction digital delay. V případě využití Kemperu jsou jeho presety spouštěny MIDI kontrolerem Behringer FCB1010.

Eric Peterson

Kytary: Jediný muzikant, který je v Testamentu nepřetržitě od jeho počátků, si oblíbil především nástroje značky Dean a to signovaný Flying Old Skull V s dvojicí humbuckerů EMG 57/66. Stejný snímačový set má nainstalován i na druhém modelu Dean Z vycházejícím z Gibsonu Explorer. Peterson nyní spolupracuje s EMG na vývoji signovaných snímačů s charakteristikou PAF. Oba nástroje v Eb ladění jsou potaženy strunami DAddario 10-52.

Zesilovače a boxy: Pro letošní turné se Peterson rozhodl nechat své oblíbené Marshally doma a nahradil je kompaktní sestavou v podobě dvojice Kemperů PowerHead (jeden jako záloha) a kabinetu 4x12 EVH 5150III osazeného reproduktory Celestion Vintage 30.

Efekty: Veškeré efekty včetně wah pedálu jsou z Kemperu, který je ovládán MIDI kontrolerem Behringer FCB1010.

Steve DiGiorgio

Baskytary: Nástrojem číslo jedna je pro DiGiorgia upravený bezpražec Thor Bass – původně pětistrunný model byl modifikací kobylky předělán na třístrunnou verzi s pasivními humbuckery Nordstrand. Druhou basou je ořechový čtyřstrunný Rickenbacker z roku 2014 s kovovým pickguardem vyrobeným firmou Snake Bite Custom Guitardesign. Oblíbenými strunami jsou sety Rotosound Swing Bass 66 0.035 - 0.130.

Zesilovače a boxy: DiGiorgio používá jednoduchou kombinaci rackového dvoukanálového zesilovače EBS Fafner II s výstupy do DI boxu Hughes & Kettner Red Box Pro a do 8x10 kabinetu EBS.

Tagy gear
Na Frontmanovi mám na starosti zejména sekci novinek a nástrojovky známých muzikantů. Léta hraju v různých kapelách na kytaru a hru na tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY