Přejít k hlavnímu obsahu
Žofie už od osmnácti hraje na jednu a tu samou akustiku od Furcha. | Foto: Barka Fabiánová
Žofie už od osmnácti hraje na jednu a tu samou akustiku od Furcha. | Foto: Barka Fabiánová
Ondřej Bezr -

Na co hraje Žofie Kabelková: K písničce mě ponoukne i zvuk elektrického kartáčku

Žofie Kabelková patří mezi českou písničkářskou elitu. Na hudební scéně je jako sólistka už od svých patnácti let, průběžně byla ale také členkou různých kapel či příležitostných sdružení. Z jejích alb jsou asi nejznámější Peřiny z vody z roku 2009, které v době vydání způsobily v rámci žánru značný rozruch. Vedle vlastní diskografie se Žofie objevuje také pohostinsky na albech svých kolegů (Martina Trchová, Ivo Cicvárek a další) či na kompilacích. Ke svým aktuálním plánům říká: „V nejbližší době chceme s producentem Matějem Portešem už konečně dotáhnout desku. Je těsně před finišem. Tajně doufám, že díky tomu na podzim/v zimě podnikneme takovou specialitku. A v létě bych se ráda ponořila do psaní. Dcerunka bude dva týdny u babičky a matka bude mít pré. Hlavně to nezakřiknout!“

Jak moc je pro tebe jako pro písničkářku důležitá kvalita nástroje, na který hraješ?

Jestli si chceme s nástrojem navzájem dlouho vydržet, potřebuju, aby mě jeho zvuk fakt bavil a inspiroval. Aby měl šmrnc. Když navíc dobře drží ladění, což kvalitnější kusy mají, je to parádní bonus. Poslední dobou mě hodně láká zkoušet nástroje, na které jsem nikdy dřív nehrála. Ale pravda je, že inspirace je bezedná, a tak mě k písničce ponoukne třeba i zvuk elektrického kartáčku.

Jakou momentálně používáš kytaru při koncertech? A byla dlouhá cesta najít tu pravou?

Od osmnácti hraju na jednu a tu samou akustiku od Furcha, co mi darovali naši. Asi bych si už i dovedla představit novou a lepší, ale pořád mi ještě naděluje písničky, alchymie funguje, tak nemám velkou motivaci měnit. Stačí změnit ladění a „husina“ je zase tu...

Jakým způsobem kytaru zvučíš? Používáš aparaturu, nebo hraješ do linky?

Menší koncerty hraju na svoje kombíčko Sonnet 60 Blackstar. Hodně mi lahodí jeho zvuk, je malý, silný a má bluetooth, tak můžu do písniček pouštět i zvuky z telefonu. Větší koncerty zatím většinou hrnu do linky. Ale až si domazlím zvuk u sebe, až rozlousknu, jak to všecko chci, postupně přesedlám k tomu, že ho budu posílat zvukaři komplet od sebe. Zatím jsem ve fázi opojného hledačství.

Žofie Kabelková | Foto: Barka Fabiánová

Používáš nějaké krabičky? A pokud ano, jaké? Máš pedalboard?

Kdyby ses mě zeptal před rokem, řeknu ti, že nic z toho nevlastním. Ale teď už jsem do toho spadla i já. A je to boží. S každou krabičkou jako bych držela v ruce nový nástroj. Ráda bych zůstala u jednořadého D'Addario XPND pedalboardu. S obalem je praktický, dá se zvětšit, zmenšit a pořád ho ještě uvezu, když jedu na hraní třeba vlakem. Ale těch krabiček je tolik! Šmankote! Ještěže mají stejný pedalboard i ve větší velikosti...

Jinak jsem začala octaverem OC-5 od Bosse. Přála jsem si ho vyzkoušet k ukulele. A funguje to! Martina Trchová už se nemohla dívat na to, jak na koncertech pořád přepojuju šňůry, tak mi pořídila ABC Box od Widary, a tím pádem mám všechny tři nástroje zapojený dohromady. Ján Kicko z kapely Hmlisto mi zase pomohl vytipovat další krabičky a předestřít cestu, kterou bych se mohla vydat, za což jsem mu nesmírně vděčná. Mám dvě hračičky od firmy Walrus Audio: Chorus/vibrato Julia V2 na obohacení zvuku kytary a Slö Multi Texture Reverb na atmošku. Kvůli Cigar Box Guitar jsem si pak pořídila kytarový předzesilovač Strymon Iridium.

Hráváš myslím i na jiné nástroje než na kytaru. Na jaké?

Kromě kytary hrávám na koncertní ukulele od Mainlandu, to bohužel nebyl dobrý kup, a cigárbednu od Red Bird Instruments Janka Fice, což byla fantastická volba a pro mě momentálně nejinspirativnější nástroj. Mít tak víc času, dotáhla bych všecky rozdělávky, co na něj mám. Časem rozhodně bude na mých koncertech ke slyšení mnohem častěji než teď. Těším se na to!

Máš jako zpěvačka nějaké speciální požadavky na mikrofon? Nebo si na vystoupení vozíš vlastní?

Protože mám brutální sykavky, ideálně potřebuju mikrofon, který je nezvýrazní. A shurka to spíš právě proto není, no. Už nějakou dobu s sebou vozím sE V7. Ale nebráním se tomu, zpívat i na jiné – jak se domluvíme se zvukařem, jak se nám to momentálně hodí a líbí.

Tagy Pochlub se svým gearem na co hraje Žofie Kabelková

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Foto: František Vlček, Lidové noviny
Šéfredaktor kulturního magazínu UNI a dlouholetý dramaturg Blues Alive.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY