Přejít k hlavnímu obsahu
V současné době Jakub König nejvíc hraje na Jet Fly, kterou pro něj postavili brněnští Red Bird Instruments. | Foto: Jára Tylman
V současné době Jakub König nejvíc hraje na Jet Fly, kterou pro něj postavili brněnští Red Bird Instruments. | Foto: Jára Tylman
Ondřej Bezr -

Na co hraje Jakub König: Na mé kytaře není poznat, když hraju s rukama od barev

Jakub König je multitalentovaný a hyperaktivní umělec. Píše knihy, vede si blog, kreslí komiksy, je stále proslulejší jako malíř. Muzikantskou dráhu zahájil před téměř třiceti lety s kapelou Obří broskev, hvězdou alternativní scény se stal coby protagonista projektu Kittchen, v němž dlouhá léta používal kuchařské maskování, a pro dvě alba a spousty koncertů sestavil „alternativní bigband“ Zvíře jménem Podzim. V následujících týdnech se o něm ale bude hodně mluvit hlavně v souvislosti s jeho prvním sólovým albem Hvězdy, které vydává 22. září – poprvé pod svým občanským jménem – na labelu Animal Music v produkcii Petra Ostrouchova a Aid Kida.

Máš několik projektů, respektive způsobů veřejné muzikantské prezentace. Liší se v nich tvoje vybavení?

Moc ne, vybavení většinou používám podobné pro všechny inkarnace. Trvá mi dlouho, než si nové nástroje a efekty osahám a naučím se s nimi fungovat. Proto jsem při pořizování dalšího vybavení spíš střídmý a jak si jednou postavím set, mění se jednotlivé komponenty většinou, až když není zbytí. Občas je pro nějakou desku důležitý konkrétní nástroj... Kittchen by nejspíš nevznikl, nebo zněl úplně jinak, nebýt staré otřískané Jolany Proxima, na kterou jsem první tři desky natřískal. Na prvním Zvířeti to byla zase taková zvláštní barytonka, křížená s basou.

Na jakou kytaru momentálně hraješ na koncertech, a čím ti vyhovuje?

V současné době nejvíc na Jet Fly, kterou pro mne postavili brněnští Red Bird Instruments. Je ze starého olšového střešního trámu a padla mi do ruky jako ulitá – což nebývá pravidlem. Má pořádně silný a tučný tón, krásně hraje zkreslená... i míň zkreslená. I čistá, ale to si zatím moc neužije. Night Fly, jak jí říkám, patří do série, kterou jsem pro Red Birdy pomaloval. Takže není poznat, když na ni hraju s rukama od barev.

Jakou používáš aparaturu? Volíš různé aparáty podle velikosti a typu prostoru, kde hraješ?

Mám stařičkého VOXe AC 15, koupil jsem si ho před dvaceti lety z první opravdový výplaty. A i když pořád hraje krásně, mám s ním takovej zvláštní, u kytaristů prakticky neznámej problém. Hraje strašně nahlas. Jednak si stěžujou spoluhráči, pak taky zvukaři, ale je fakt, že když třeba hraju v divadle, musím ho mít úplně potichoučku, jinak by nebyli slyšet řvoucí herci. A když je velkej lampovej VOX moc potichu, tak pochopitelně moc nehraje.

Pořídil jsem si proto nedávno malýho tranzistorovýho VOXe Pathfindera. A z toho jsem nečekaně nadšenej. Takže jsem ho párkrát vzal už i na nějakej větší festival. A překvapivě obstál. Do amfiteátru v Mikulově jsem si ale zase vzal svoji odrbanou AC 15.

Co obsahuje tvůj pedalboard? Jak často ho měníš?

Změny probíhají jen velmi výjimečně, často spontánně či z donucení. Jako když jsem onehdá opilej zapomněl celej pedalboard v tramvaji. V současné době jsem si z druhé ruky pořídil festovní Woodoo Lab pedalboard se silným napájením a mám v něm na čelních místech Tonewheel Boost od Salvation Audio, overdrive Indigo od Red Ant Stompboxes, Delay BOSS DD-8 a Whammy pedál.

Klenotem je multiverb space unit Astronaut od Shift Line, což je úplnej vesmír. A pak teda jednu divokou kreslící krabičku, kterou jsem dostal od Tondy Kocábka a která udělá pokaždý něco úplně jinýho, ale vždycky je to brutální překvapení. V krabičce vedle mám ještě nachystanej Wes Borland Baphomet Dual Delay... ale ten jsem se zatím neodvážil zapojit.

V současné době v souvislosti s albem Hvězdy chystáš další kapelu i proměnu sólového repertoáru. Bude s tím souviset i změna hráčského vybavení?

Měl bych si asi nechat seřídit akustickou kytaru, kterou jsem teď používal hlavně doma. A oprášit looper BOSS RC-300 na sólový koncerty. To by mohlo být zajímavé, napoprvé se mi ho ovládnout nepodařilo. To bylo před pěti lety. Třeba se to teď zlomí.

A možná si zapojím ten Baphomet Dual Delay.

Tagy Pochlub se svým gearem Jakub König Zvíře jménem podzim Kittchen Red Bird Instruments

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Foto: František Vlček, Lidové noviny
Šéfredaktor kulturního magazínu UNI a dlouholetý dramaturg Blues Alive.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY