Přejít k hlavnímu obsahu
Mirek Hoffmann zdroj: Supraphon
Mirek Hoffmann zdroj: Supraphon
Stanley - Út, 12.03.2019 - 23:00

Mirek Hoffmann odešel do country nebe

Snad každý, koho někdy okouzlila romantikou a západem (a to nejen tím „divokým“) vždy notně načichlá hudba, zvaná country, nemohl v našich končinách minout jméno Mirka Hoffmanna. V nedožitých 84 letech se tento legendární zpěvák odebral do country nebe, o kterém v jedné ze svých písní zpíval.

Mirek Hoffmann byl pro hudební dráhu předurčen už od raného mládí, kdy začal chodit do houslí a na hodiny zpěvu. V 17 letech se poprvé ocitnul na jevišti slovutného divadla Semafor ve hře Šest žen Jindřicha VIII. O čtyři roky později společně s Marko Čermákem a Tomášem Linkou zakládá první country kapelu White Stars, s níž o rok později natáčí legendární desku Písně amerického západu.

V roce 1970 se trojice Hoffmann, Linka, Čermák stává součástí kapely Greenhorns, která v té době byla doslova fenoménem české country scény. V jejích řadách byla spousta vynikajících a osobitých muzikantů a zpěváků (mj. Michal Tučný, Honza Vyčítal, Josef Šimek) a k nim tedy přibyl i zpěvák a jedinečný hráč na foukací harmoniku Tomáš Linka, banjista světových kvalit Marko Čermák a v neposlední řadě právě zpěvák, skladatel a vynikající textař Mirek Hoffmann.

Je nasnadě, že v sedmdesátých letech minulého století neměla kapela věnující se typicky americké hudbě (byť s českými texty) na růžích zrovna ustláno. Kolotoč přehrávek a politických pohovorů nakonec vedl ke změně názvu na počeštěné Zelenáče a také k řadě personálních změn.

Mirek Hoffmann s kapelou natočil více jak deset alb a původním Zelenáčům zůstal věrný až do roku 1990. Po revoluci v roce 1989 se kapela vrací k původnímu názvu Greenhorns a zároveň dochází k (bohužel mediálně notně propíranému) rozštěpení kapely a sporům o název. Část muzikantů soustředěných okolo Honzy Vyčítala si nakonec nechává název Greenhorns a Mirek Hoffmann si zakládá Nové Zelenáče (později zkrácené znovu jen na Zelenáče). I v jejich řadách se věnuje tradiční country s českými texty a natáčí další více jak desítku povedených alb.

Od roku 2006 již Mirek Hoffmann ze zdravotních důvodů veřejně nevystupoval, neboť jej trápila blíže neurčená hlasová indispozice. Jeho přáním bylo, aby si jej fanoušci a posluchači pamatovali v nejlepší hlasové formě, na které si vždy nesmírně zakládal. Jeho interpretace písní jako Dívka s vlasem medovým, Oranžový express, Zátoka, Odvolejte kněze či Žlutá kytka jsou nestárnoucí a dá se říct i nesmrtelné. Vždyť kdo z nás právě na těchto písních nezačínal trápit prsty na strunách nebo s jejich pomocí neusiloval o pozornost dívek a dam.

Dne 12. března 2019 Mirek Hoffmann ukončil svou pozemskou pouť. Nezbývá než doufat, že si v onom pomyslném country nebi konečně zazpívá nejen se všemi svými bývalými souputníky, ale i se svými vzory a idoly, jakými byl například Johnny Cash, Marty Robbins, Jim Reeves, Hank Williams a mnoho dalších. Měl jsem ho moc rád...

Tagy nekrolog Greenhorns Zelenáči Mirek Hoffmann
Stanley
Mé muzikantské motto: "Když se ti něco nelíbí, tak to nehraj. Ale nejdřív se to pořádně nauč..."
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY