Přejít k hlavnímu obsahu
Zkusme se domluvit!, vzkazují Midi Lidi ve svém hudebním manuálu | Foto: Grolich & Grolichová
Zkusme se domluvit!, vzkazují Midi Lidi ve svém hudebním manuálu | Foto: Grolich & Grolichová
redakce - Út, 01.06.2021 - 14:00

Midi Lidi se fanouškům omlouvají, vydávají moc hudby naráz

„Omlouváme se, že vydáváme tolik hudby naráz. Přemýšlíme o tom, že to fanouškům budeme nějak kompenzovat,“ vzkazuje fanouškům jeden z členů kapely Midi Lidi Prokop Holoubek. Kapela nabízí prakticky naráz dvacet skladeb o celkové délce dvou hodin. Pátá řadová deska Nikdo se ti nebude smát, když budeš mít lidi rád vychází na Mezinárodní den dětí, šesté album Heal The World, konečně! jen o den později. Unesou tohle fanoušci?

Midi Lidi na nových albech přinášejí také nezvyklý objem textů. V nich se prolínají témata osobní, existenciální, společenská i debilní, ale najde se i čtvrthodina, kde se mlčí. První z desek, na nichž vůbec poprvé zpívá celá kapela, včetně VJky Magdaleny Hrubé, se textově odehrává více „ve společnosti“, druhá je o něco osobnější. Společným jmenovatelem obou nahrávek je pak apel: „Zkusme se domluvit!“. Toto téma se texty Midi Lidí táhne už dlouho, naposledy ožilo v loňském videoklipu Hemenex. Tahle písnička nicméně součástí nových alb není.

„V textech se zamýšlíme nad tím, proč se nám všem vlastně děje, že se k sobě navzájem a k našemu okolí chováme pitomě, jak vznikají nedorozumění a jestli s tím může každý sám něco udělat, a tím pomoct sobě i druhým i vesmíru. Takže je tam pár návodů, které sám sobě kladu a horko těžko se snažím je dodržovat. Ale jako u každého manuálu: nikdy do něj nenapíšete všechno. A většinou v něm není to hlavní, co se popsat nedá. A to je dobře,“ vysvětluje frontman kapely Petr Marek. „Název Heal The World, konečně! byl neplánovaně dochucen koronavirem, existoval ale už před ním. Odkazuje rovným dílem ironicky i upřímně ke všem písním, které se snaží ‚měnit svět‘, samozřejmě v čele s onou písní Krále potu Michaela Jacksona,“ dodává.

Na minulé desce Give Masterpiece a Chance! (2016) Midi Lidi zpívali o tom, aby si lidé prací nenechali kazit dovolenou, zrušili dedlajny a šli ven. „Kázal jsem vodu a pil jsem ji. Většinu nových textů jsem tedy napsal v přírodě, nejlépe za úplňku. On je můj výrobní prostředek. Takže kontinuita s výzvou Pojď ven! z konce minulé desky je přímá a dodržená!,“ říká Marek, který se nejpozději od doby textů pro kapelu Monikino Kino snaží daleko méně ukrývat před upřímnými slovy.

Midi Lidi 2021 jsou Petr Marek, Prokop Holoubek, Tomáš Kelar, Markéta Lisá a Magdalena Hrubá. Písničky byly nahrány ve studiu u Jiřího Topola Novotného, mix a mastering zvládnul tradiční Ondřej Ježek. Mezi novinkami je také jedna píseň nazpívaná Tomášem Kelarem, dva náměty textů přinesla Magdalena Hrubá a jednu zcela sólovou autorskou písničku, poprvé i včetně textu, fortelně připravil Prokop Holoubek. Jako hosté se na albech Nikdo se ti nebude smát, když budeš mít lidi rád a Heal The World, konečně! mihnou mj. Petr Fiala, Luboš Malina, Ondřej Zámečník, Jiří Nezhyba, Ladislav Mirvis Mirvald, Gustáv Husák a další.

V období posledních pěti kapela pracovala na soundtracích filmů Trash on Mars (spolu s Ondřejem Ježkem a Tomášem Procházkou, režie Ben Tuček), Prezident Blaník (režie Marek Najbrt), Prokop Holoubek složil hudbu k večerníčku Mlsné medvědí příběhy, Markéta Lisá vydala sólové album KISKO. Petr Marek také režíroval úspěšné videoklipy Disco Science (Ventolin) a Mý technický já (Monika Načeva). V roce 2019 v jeho režii Midi Lidi natočili už zmíněný krátký film Hemenex, kde zazněla i stejnojmenná píseň.

Obě alba midi kapela pokřtí na podzim, až bude umět ty písničky zahrát. Mezitím se budeme moct těšit na letní koncerty, kde jim to ještě moc nepůjde. My se jich na bližší podrobnosti zeptáme v plánovaném rozhovoru.

Tagy MIdi Lidi Petr Marek Prokop Holoubek Tomáš Kelar Markéta Lisá

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Redakce
Týmová práce.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY