Přejít k hlavnímu obsahu
redakce -

Petr Marek z Midi Lidí jako Muzikant Králíček vydal nové album Předseda

Frontman skupiny Midi Lidi Petr Marek vydal po jednadvaceti letech nové sólové album pod svým dávným pseudonymem Muzikant Králíček. Album se jmenuje Předseda a vyšlo první jarní den, 21. března. Číslo 21 v Králíčkově kariéře hraje důležitou roli. Právě v tomto věku si totiž hudebník uvědomil, že jeho texty začínají zpracovávat reálná témata. A sám tím byl překvapen. Datum vydání má ale prý i další tajný důvod.

Hodinová deska Předseda obsahuje jedenáct osobních písní, které deníkovým způsobem reflektují současné období autorova života. „Hudební část vznikla za jedné úplňkové noci minulého roku improvizací na syntezátorech a bicím automatu. Další úplněk jsem využil k napsání textů,“ říká Marek, jenž k přípravě novinky přistoupil podobně jako na předešlých deseti řadových domácích albech, která vydával v průběhu let 1994 až 2002.

Na těchto nahrávkách se Marek vždy bavil mimo jiné tím, že vykrádal své oblíbené vzory, ale také nenáviděné hudební styly. To vše míchal do zábavných postmoderních písní, v nichž se nebál chytlavého popového hitu na hranici stupidity („Nazdar jídlo! Ahoj, pití!“) ani syrové alternativy, a vše propojoval silnými texty. „Produkčně písničky vznikaly na koleně v dětském pokoji paneláku v Hranicích na Moravě. Jako Králíček jsem nahrával DIY způsobem na dostupná zařízení jako třeba VHS videopřehrávač a zpíval jsem do sluchátek, neboť jsem neměl mikrofon,“ vypráví Marek o způsobu své práce.

Hudbu šířil nejdříve na kazetách, později na vypalovaných CD s vlastnoručně vyráběnou grafikou. Ty pak pod záštitou Kulturního sdružení Unarclub rozesílal poštou abonentům. Paralelně s tím nahrával domácí alba se skupinou Kakaduo a vystupoval s improvizačním Dekadentním divadlem Beruška. Po vydání posledního alba EMOTÝL (2002) se ale Muzikant Králíček odmlčel a věnoval se skládání pod značkami skupin Midi Lidi a Monikino Kino.

Až v roce 2015 vyšla vinylová verze dvojalba The Best of Králíček. Ale hlavně: hudební publicista Pavel Klusák nabídl Petru Markovi společný koncert s Jiřím Suchým, kde měl být Muzikant Králíček předkapelou. Ten ovšem kapelu neměl. Domluvil se tedy s hudební skupinou Květy, že se po dvaceti letech od posledního marného pokusu o živé vystoupení pokusí znovu. A tentokrát to vyšlo.

Od té chvíle Květy s Markem příležitostně koncertují jako samostatné těleso s novými verzemi Králíčkových písní. A nakonec neplánovaně vznikla i nová deska. „Vznik nového alba po tolika letech překvapil i mě samotného,“ říká Marek. „Nedal jsem se ovšem zaskočit a v duchu těch minulých jsem dodržel i to, že grafické zpracování obalu jsem vytvořil opět sám. Přestože mi to nejde,“ uzavírá.

Desku Předseda je možné poslouchat na všech streamovacích hudebních platformách. A vychází i velmi omezené množství kazet a možná jedno doma vypálené CD. Tak jako za starých Králíčkových časů.

Tagy Muzikant Králíček Petr Marek MIdi Lidi

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Redakce
Týmová práce.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY