Přejít k hlavnímu obsahu
Stanley -

Meinl Classic Custom: činelový set pro rockové bijce

Činelové sady sice bývají určeny spíše začínajícím či mírně pokročilým hráčům. Meinl ovšem nabízí i několik setů, které se kvalitou a zvukem mohou směle měřit i s profi řadami činelů. Meinl Classic Custom Extreme Metal Matched mezi takové sady, dnes už i trochu prověřené časem, rozhodně patří.

Sada činelů se skládá ze 14" Hi-Hat, 18" Crash a 20" Ride činelu. Všechny činely jsou vyrobeny z bronzové slitiny B10, která obsahuje větší podíl cínu než původní slitina B8, používaná pro série Classic. Co určitě zaujme na první pohled, to je design činelů, na kterém se nemalou měrou podepsala i počítačově řízená výroba. Leštěný povrch Brilliant vypadá skutečně velice efektně a člověk by si skoro až bral bílé rukavičky, když s činely manipuluje.

Zvukovou rozborku začneme hi-hatkou. Ta spadá, stejně jako ostatní činely ze sady, do váhové kategorie Extra Heavy – a její zvuk je přesně takový, jaký by člověk již z názvu sady očekával. Velmi hlasitý, výbušný a energický, zejména při hře na otevřenou či pootevřenou hi-hat. Zvuk zavřené hi-hatky je jasný, razantní a řezavý, nikoliv ale nepříjemně. Bez problémů proleze i hodně hlučnou kapelou. Sešlápnutí hi-hatky není tak rychlé a suché jako u činelů jiné váhové kategorie a "objem" vzduchu mezi oběma činely je znát. Hi-hatka zkrátka tak úplně "neswinguje", ale to od ní rockeři asi ani příliš neočekávají. Jinak reaguje velmi dobře.


Crash činel o průměru 18" se při citlivější hře dá celkem dobře využít i jako crash/ride, především díky svému sice patřičně hlasitému, ale zároveň kultivovanému zvuku s nižším laděním a krátkým, ostrým dozníváním. Zvuk je velmi dobře použitelný při hře jakoukoliv technikou (přes okraj, přes tělo, přes pupek) i při různé síle úderu. Crash se rovněž velmi dobře prosazuje v celkovém zvuku kapely a jde ke zvuku hi-hatky a ride činelu.

Ride činel se mi z testované sady líbil asi úplně nejvíc a jeho mocný, sytý zvuk jsem si skutečně užíval. Při hře na extrémně velký bell zní činel krásně potemněle a zároveň pronikavě. Rychlejší údery na tělo činelu jsou konkrétní, neslévají se v jednolitou stěnu a zvuk se opět velmi dobře prosazuje. Podle místa úderu se výrazně mění barva zvuku, takže můžete docílit jak relativně jemné cinkání, tak plný a hutný zvuk. Opravdu velice povedený ride do tvrdších stylů, pro které byla ostatně tato sada vytvořena.

Samozřejmě řada Classic Custom Extreme Metal neobsahuje jen zmíněné tři činely, které naleznete v sadě. Můžete si k ní dokoupit ještě dalších sedm činelů. Každopádně tato sada je velmi povedená, dobře nakombinovaná, disponuje atraktivním designem, profesionálním zvukem a její cena jen o málo převyšuje 15 tisíc korun. Přestože na činelech se obvykle nevyplácí příliš šetřit, zde se nám nabízí opravdu hodně, hodně muziky za relativně málo peněz.

Tagy meinl

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Stanley
Mé muzikantské motto: "Když se ti něco nelíbí, tak to nehraj. Ale nejdřív se to pořádně nauč..."
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY