Přejít k hlavnímu obsahu
Martin Hošna - St, 23.09.2020 - 12:00

Mastodon se na raritách nebojí experimentovat

Od svého vzniku ušli atlantští Mastodon pěknou cestu, dlážděnou dokonalými hudebními počiny, které stále píšou podmanivou progmetalovou kroniku. Po dvaceti letech existence nastal čas rekapitulace. Medium Rarites je určeno především pro skalní fanoušky formace, přesto svou rockovou spontánností potěší i nahodilého posluchače.

Poslední alba kapely jsou ukázkou vyšperkované produkce i dokonalé kompoziční souhry. Nominace na Grammy na nejlepší rockovou nahrávku za desku Emperor of Sand (2017) i získaný gramofónek za nejlepší metalový výkon v písni Sultan's Curse se může zdát jen malou odměnou. Přesto je potěšující, že Mastodon jsou i přes komerční úspěchy stále věrní svému metalovému undergroundu, podprahovému jazzovému cítění, ale i úctě k rockovému velikášství. Vydané rarity jsou jen důkazem, že sebezdokonalování, či hledání nových hudebních jinotajů umí kapela na jedničku.

Otvírák Fallen Torches je učebnicí Mastodon. S elegancí sobě vlastní tančí brutální kytarová souhra, a to jak jinak než za doprovodu impozantních bicích a vokálního frontmaního hádaní. Zatěžkaná A Commotion od indie písničkáře Feista strašidelně bublá v typických metalových konjukturách, zatímco předělávka od Flaming Lips A Spoonful Weighs A Ton fascinuje svou zjemnělou popovou interpretací, kterou by od Mastodon čekal jen málokdo. Blátivé riffy, sborové doprovody i baladické doprovody patří k těm zábavnějším momentům desky. Do detailů okopírovaná předělávka Orion od Metalliky nezaujme tolik jako poutavá progrocková řež Toe To Toes nebo osmiminutová epika Jaguar God, nesmlouvavá rocková jízda, v níž každá rytmická kudrlinka nebo kytarové sólo je pastvou pro uši. Nechybí ani epitaf White WalkerGame of Thrones, kde si kapela střihla svoji životní roli.

Co na desce oceníte jako muzikanti?

Rarity nezapomínají ani na živáky, jako Iron Tusk, Crystal Skull, Blood & Thunder, Capillarian Crest nebo nebo Circle of Cysquatch, které bouřlivě ztvárňují dlouhominutové epopeje a přesně ukazují, proč jsou Mastodon titánem na současné metalové scéně. Naopak Cut You Up with a Linoleum Knife meanwhile, píseň z animáku Aqua Teen Hunger Force Colon Movie Film for Theaters ukazuje tuhle partu v žertovné poloze, kterou se možná vydá v budoucnu i v serióznějším podání na řadovém albu. Je na co se těšit.

cover

Mastodon – Medium Rarites

Reprise Records, 2020, 70 min

70 %

 

 

 

Tagy Recenze alb Mastodon
Hudba mě provází celý můj život, snad proto, že ji beru jako „univerzální řeč“ všech. Miluju jakoukoli, která útočí na solar, a je jedno, jestli je to lidovka, hard rock, grind core nebo jazz. minulost: • v zajetí klasické hudby až do dospělého vysokoškolského věku, houslo...
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY