Přejít k hlavnímu obsahu
Mark Lanegan | Foto: Heavenly Recordings, Travis Keller
Mark Lanegan | Foto: Heavenly Recordings, Travis Keller
Martin Hošna - St, 06.05.2020 - 12:00

Mark Lanegan účtuje: tančí se smrtí a vlastními démony

Po necelém půl roce vydává bývalý předák Screaming Trees další desku, na níž se vypořádává hlavně s vlastními démony a temnou minulostí. Mark Lanegan účtuje sám se sebou a nabízí autentickou směs avantgardního blues, jemné elektroniky, neurvalého rocku a vypravěčského sebeklamu.

Straight Songs of Sorrow je zatím nejintimnější Laneganova nahrávka. Nemalou zásluhu na tom má autobiografická knížka Sing Backwards and Weep, která se mu stala po textové stránce největší inspirací.

Nejtemnější období jeho života, kdy drogy a deprese se staly zpěvákovou každodenní noční můrou, nastínil už v otvíráku I Wouldn’t Want to Say, jímž dal jasně najevo, že tentokrát se bude jednat o jinou jízdu, nežli tomu bylo na předchozích počinech Gargoyle nebo Somebody´s Knocking. Zdánlivě nekonečný proud slov doprovází hypnotické bubnování a surreální synťácké podkresy.

Nečekané kytarové akordy s temnou grácií narušují a rozbíjejí písňovou strukturu. Hudba ale není beznadějná. Vyzařuje z ní láska i bolest, a to třeba v tracku This Game Of Love, kde Lanegana doprovází jeho žena Shelley Brien.

Řada skladeb pracuje po lyrické stránce s pochybnostmi, strachem, duševní prázdnotou, hudební doprovod ale pomáhá najít přirozenou rovnováhu. Skeleton Key je uhrančivým výkřikem zoufalství a sebeklamu, zároveň ale i ztělesněním boje proti temnotě a otroctví. Prchavý dvouminutový portrét společnosti v Hanging On (For DRC), temná Ketamin ve strhujícím tempu, mučivý soundtrack Stockholm City Blues s prořídlými kytarami a romantickým patosem dotváří Laneganovu poezii, v níž něžné emoce bojují se skutečnou hrůzou a malým sebevědomím.

Co na desce oceníte jako muzikanti?

Mark Lanegan umí na jedničku manipulovat s klasickými bluesovými strukturami. Kombinuje staré gospelové vypravěčství s rockem, zároveň si můžete vychutnat práci s miniaturním počítačovým syntetizérem Organelle, který je zodpovědný za většinu hravého a mnohorozměrného zvuku.

mark

Mark Lanegan  Straight Songs of Sorrow

Heavenly Recordings, 70 min

70 %

Tagy Recenze alb Mark Lanegan
Hudba mě provází celý můj život, snad proto, že ji beru jako „univerzální řeč“ všech. Miluju jakoukoli, která útočí na solar, a je jedno, jestli je to lidovka, hard rock, grind core nebo jazz. minulost: • v zajetí klasické hudby až do dospělého vysokoškolského věku, houslo...
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY