Přejít k hlavnímu obsahu
Terrible 2s | Foto: Ctibor Bachratý
Terrible 2s | Foto: Ctibor Bachratý
Pavel Zelinka -

Lucia Piussi na debutu Terrible 2s předkládá dlouhé, uhrančivé příběhy

Po rozpadu rockových slovenských klasiků Živé kvety jsme na novou hudbu od jejich zpěvačky Lucie Piussi nemuseli čekat dlouho. Její nový projekt Terrible 2s se díky většímu použití elektroniky částečně namočil do urban vod a nabídl tak zpěvačce na debutu Na vrchole síl větší prostor pro její uhrančivé příběhy.

Když před necelými dvěma roky ukončila slovenská stálice Živé květy po více než čtvrtstoletí svou činnost, byla to velká událost i pro řadu českých posluchačů. Vždyť za nástupce undergroundu je pro svou nehranou autentičnost pokládal i básník Ivan Martin Magor Jirous, kterému zase kapela vzniklá z kreativního kvasu divadla Stoka složila v roce 2009 písničku na desku Zlaté časy. Jenže po jedenácti řadových deskách se cesty autorské dvojice Lucia Piussi/Peter Bálik rozešly; „Dôvodom sú dlhodobé nezhody aj odlišné tvorivé plány zakladateľov skupiny,“ znělo v prohlášení kvinteta, které zanechalo nesmazatelnou stopu na slovenské, ale i české scéně.

O Peterových nových hudebních plánech zatím nic nevíme, zato Lucia se v loňském roce přihlásila se svým novým projektem – Terrible 2s. Její novou ústřední parťačkou se stala Agnes Lovecká, bez jejíž houslí jsme si zvuk Živých kvetů nedokázali představit. Zde se Agnes představuje nejen jako zajímavá autorka melodií několika skladeb, ale vedle houslí v novém projektu obsluhuje klávesy a řadu dalších elektronických udělátek. Nakonec se ve studiu (ale i na koncertech) ke dvojici připojili další hudebníci spojení s Živými květy – kytarista Juraj Mironov a bubeník Michal Lašán. Terrible 2s v létě odehráli první koncerty a o pár měsíců později už se mohou pochlubit silnou debutovou deskou Na vrchole síl.

Úspěch Živých kvetů byl částečně postaven na jedinečných Luciiných textech. Často angažovaných a vždy autentických – podaných tak, že jste je Piussi museli věřit. Už na poslední řadové desce Živých kvetů, prorocky nazvané Salto na rozlúčku, se našlo větší množství pomalejších skladeb. V současném projektu Piussi bojovnou tvář (prozatím?) odkládá ve prospěch civilní, často osobní výpovědi.

„Musela som sa vrátiť kamsi celkom na začiatok, k sebe, aj k vlastným koreňom, aby som po tom všetkom dokázala ísť ďalej,“ uvědomuje si Lucia a na debutové desce nového sdružení přináší překvapivě pozitivní výpověď. „Som na vrchole síl, chytám druhý dych,“ sype z rukávu zpěvačka (možná s ironickým úškebkem v pozadí) hned v titulní skladbě a hned v následující Ja a moji chlapci pokračuje v podobném duchu: „Dosť bolo hádok/dosť bolo vojen/ja kráčam za svojím chlapcom/všade tam, kam povie...“. Hned dvě skladby oslavují současné bydliště Lucie Piussi – sídliště Petržalka – Petržalská symfónia a Slobodný člověk.

Nebyla by to ale zpěvačka, aby se nedotkla současných bolestivých problémů zpěvačka – svých osobních v Prežijem a obecně společenských ve Vtákom. Krom rýpnutí si do bývalého parťáka Petera Bálika je ale Lucia ve svých rozsáhlých příbězích obecnější a zároveň zasněnější. To se ostatně k hudební složce Terrible 2s hodí.

Co na desce jako hudebníci oceníte?

„Dá sa povedať, že sme si s Luciou plnili náš hip-hopový sen, aj keď to nakoniec až tak ortodoxný hip-hop nie je,“ poodhalila zajímavý, pro leckoho nečekaný inspirační zdroj Terrible 2s Agnes Lovecká. Hned úvodní (a titulní skladba), ale i třetí Vtákom a pátá položka Petržalská symfónia jsou opravdu primárně o elektronice a recitaci/polozpěvu Lucie. Ta toho měla vždy hodně na srdci a houpavý pomalý rytmus jí dává neomezený prostor pro vyjádření.

Vedle toho ale stojí písničky, které spíše připomenou Živé kvety nebo ze zahraničí slowcoreové Red House Painters. Jsou totiž postavené na kytaře, rockové rytmice a tu a tam i na Agnesiných houslích. Po online ping pongu nápadů mezi Zemianskymi Sady a Petržalkou měli Terrible 2s pár skladeb hotových, pak ale Lucia s Agnes vyrazili do studia Lososound za Tomášem Slobodou z Le Payaco, který podobně jako v případě nedávno recenzované desky Doroty Nvotové pomohl dotvořit rockové položky z desky Na vrchole síl do výsledné podoby.

Kolega Ondřej Bezr v recenzi desky pro Lidovky.cz připustil, že „projekt asi bude potřebovat delší vývoj“, nicméně těsně před vánoci odhalený dvojsingl Vianoce už naznačil, že dámy mají jasno, kudy se do budoucna vydat. Obě rockové skladby se pyšní ještě delší stopáží (titulní kus devítiminutovou, retrospektivní Vtedy a tam má dokonce minut patnáct!) a měly by se objevit na rozšířeném vinylovém vydání debutu, kterého se dočkáme na jaře.  

Lucia Piussi do nového projektu přenesla svou nejcennější hřivnu z Živých kvetů – strhující texty, které dokážou utáhnout dlouhé skladby Terrible 2s. A že dámy už nevládnou takovou rockovou dravostí? „V poslednej době mám pocit hraničiaci s istotou/že už nie si člověk jako v devadesatom, ani ja už nie som tou,“ přiznávají Terrible 2s ve Vtákom. Nikdo z nás nemládne. Současná usazenější, možná i „ukecanější“ poloha kapele naopak mimořádně sedí – i přes hiphopové domácí pokusy.

Terrible 2s - Na vrchole síl

Terrible 2s – Na vrchole síl

Slnko rec., 2021, 42:47

75 %

Tagy Lucia Piussi Terrible 2s Živé kvety Recenze alb

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Pavel Zelinka
Jsem vystudovaný učitel zeměpisu, který nikdy pořádně neučil, bývalý skautský vedoucí, který miluje město, křesťan pořádající gotické koncerty. Láska k hudbě se nejprve zhmotnila na vlnách. Ve studentském Radio Strahov jsem nejprve vysílal a posléze ho 8 let vedl (od roku 2004…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY