Přejít k hlavnímu obsahu
V. Motýlek Savec - Út, 18.11.2014 - 09:00

Line6 Relay G30: plug and play vysílačka dle mých představ

Ano, slibný titulek uvádí toto slohové cvičení na téma vysílačky Relay G30 od Line6. Původně jsem si jí chtěl jen vyzkoušet a zjistit, že můj stávající analogový bezdrát od též renomovaného výrobce (dále jen Analog) s množstvím nastavení je stejně lepší. Vždyť byl víc jak čtyřikrát dražší! Ale lepší není.

Hlavní příčinou toho bude asi fakt, že G30 je vlastně hybrid analogově-digitální. Analogový signál z nástroje se ve vysílačce převede na digitální, v tomhle stavu se pošle do přijímače (bezdrátový přenos se děje po wifi kanálech v pásmu 2,4GHz), tam se zase vrátí do původní podoby a vesele běží po drátech dál, aby pak v reproduktoru vytvořil patřičné chvění.

A teď už bych možná mohl vysvětlit ten titulek. Když rozbalíte krabici s G30, naleznete tam vysílačku, přijímač, napaječ, propojovací kabel s běžnými jacky 6,3mm a dvě AA baterie. A návod, samozřejmě. Ve verzi G30 je přijímač o něco větší než vysílačka a ani z jednoho netrčí žádná anténa. Číslo za G totiž udává dosah zařízení a pro 30 metrů asi není potřeba. Když systém sestavíte, máte pouze 2 posuvná hejblátka pro nastavení. Jedním si navolíte jeden ze šesti možných kanálů, na němž chcete fungovat (asi nemusím psát, že by to měly být na obou zařízeních shodná čísla), druhým pak – a to je jen na přijímači – si zvolíte, jestli chcete nasimulovat kabel pěti- či devítimetrový. Rozdíl je poznat – při této simulaci zvuk nepatrně ztemní. No a pak už se jen hraje. Délka celé "montážní" operace závisí na šikovnosti majitele, ale obecně je tak krátká, že se skoro rovná titulkovému "zasrtč a hraj".

Co se týče věrnosti přenosu signálu, vědecky jsem porovnával zvuk své basy postupně mezi kabelem a Analogem a mezi kabelem a G30. Ve věrnosti zvítězila G30.


Pak jsem taky zjišťoval, co tohle vysílátko udělá s mojí domácí wifi sítí. Zapnul jsem ho tedy a na svém smrtfounu spustil aplikaci wifi analyser (ke stažení zdarma z Google Play). Získal jsem dva základní poznatky:

1. Pokud smrtfoun připojený k internetu přes mojí wifi se přiblížil ke G30 na méně jak 1 metr, okamžitě bylo připojení sfouknuté a to i přes to, že jsem seděl další metr od krabičky wifi vytvářející.
2. Již zmiňovaná aplikace zapnutou vysílačku neviděla. Všechno ostatní ano.

Pro praktické využívání to asi nebude mít valný vliv, poněvadž když hrajete, asi newifiujete. Pokud ale chce hrát a současně něco stahovat, dejte si mobil dál. A nebezpečí by nemělo hrozit ani wifi-spojením v místech koncertů.

Měl jsem k dispozici pouze jedno zařízení G30, takže nemůžu zaručit, že se spolu nebudou tlouct, ale pokud nebudou na stejném kanálu, neměly by. Wifisti radí, aby dvě zařízení pracující na stejném místě byly naladěny ob jeden kanál, tedy třeba jedno na 1. a druhé nejblíž na 3. kanálu.

A ještě pár slov k výdrži 2 AA baterií ve vysílačce. Já jsem používal dobíjecí akumulátorky 2500mAh a ty mi vydržely pracovat déle jak 8 hodin. Tady má navrch můj Analog, protože tam mi stejné baterky vydrží o něco déle. Na přijímači G30 jsou ale ledky, které ukazují stav energie, takže byste neměli nic prošvihnout. A i k této indikaci mám postřeh: když svítí všechny tři ledky, je to OK, pokud začnou svítit jen dvě, doporučuji baterie vyměnit. Pak už to totiž padá rychle a mohlo by se stát, že při expresívním sóle na hraně pódia nad fanynkami najedou... NIC! Tohle píšu hlavně proto, že jsem na jednou zahraničním blogu našel chvastouna, který tvrdil, že při blikajících ledkách (což je – jak snadno zjistíte v návodu – stav limitně se blížící totálnímu vybití) odehrál ještě 5 hodin. Tak o tom si dovolím tvrdit, že je to absolutní blbost!

Co závěrem? Dokud dýchá, nechám si svůj Analog (hlavně proto, že ho mám zabudovaný v racku a Line6 dělají rackovky až od vyšších verzí). Zvukově je sice trošičku jinak, ale je to spolehlivý pracant a pro živé hraní postačí. Pane už mi ale říká i Gé Třicítka. Tu jsem si prostě musel koupit. Líbí se mi a navíc jsem ještě jeden bezdrát potřeboval. A až Analog dodýchá, pořídím si místo něj nejspíš rackovku od Line6. Třeba taková Relay G90 už tam totiž jde zabudovat.

Tagy Line6 Relay G30
Vladimír Motýlek Savec. Baskytarista souboru Visací zámek.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY