Přejít k hlavnímu obsahu
Liam svoji druhou šanci nepromarnil | Foto: Warner Music
Liam svoji druhou šanci nepromarnil | Foto: Warner Music
Martin Hošna - St, 01.07.2020 - 12:00

Liam Gallagher přepisuje živákem historii Oasis

Před 24 lety se Oasis rozhodli přidat k vlně unplugged vystoupení, které byly do jisté míry vyvrcholením devadesátek. Ve srovnání s komerčně úspěšnými trháky Erica Claptona nebo Nirvany měli ale Oasis smůlu. Na pódiu chyběl kvůli bolesti krku jeden z frontmanů Liam Gallagher a veškeré vokály tak obstaral jeho bratr Noel. Po letech se Liam rozhodl tuhle historickou chybu napravit.

Úspěch britpopu si doslova říkal o to, aby charismatické šlágry, co rotovaly na MTV, zazněly v jemném akustickém provedení. Byli si toho vědomi samozřejmě i Oasis. Když se ale Liam dostavil s rozbolavělým krkem na show, byl Noelem vypuzen, neb jeho hlas zněl „zcela zkurveně“. Noel nakonec odzpíval celý set sám a nedělalo mu to vůbec problém – vždyť na zkouškách, které Liam flákal, zpíval především on. Liam na něj akorát hekal z balkónu a přitom chlemtal pivo.

Tenhle příběh z čítanky Oasis má nakonec pokračování. Liam uspořádal loni svoje vlastní akustické vystoupení, které nyní vyšlo pod názvem MTV Unplugged (Live At Hull City Hall). Během necelých pětačtyřiceti minut na něm zazněly nejen fláky od Oasis, ale i sólové věci od zlobivého bráchy. Nutno říct, že odkaz Oasis je na živáku pěkně zaznamenán a Liam svoji druhou šanci nepromarnil.

Charizmatický chraplák elegantně zvládá legendární Stand By Me či Champagne Supernova. Sólové skladby Once, Wall of Glass či Gone zní, jako by Oasis vstali z mrtvých. Jemné orchestrální aranže nemají klišé charakter, naopak příjemně doplňují Liamův vokál, který někdy jemně káže jako John Lennon, jindy s punkovou vřelostí ukazuje, že tyhle devadesátky neřekly ještě poslední slovo.

Co na desce oceníte jako muzikanti?

Splynutí rockového bandu a orchestru přináší vždycky úskalí. Liamovi se podařilo obě roviny pěkně vyvážit. Vystoupení v Hull City Hall je precizní prací. Bonusem pro fanoušky Oasis je i účast kytaristy Paula „Boneheada“ Arthurse, který kapelu opustil v roce 1999.

liam cover

Liam Gallagher – MTV Unplugged (Live At Hull City Hall)

Warner Music Records, 43:30

65 %

Tagy Recenze alb OASIS Liam Gallagher

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Martin Hošna
Hudba mě provází celý můj život, snad proto, že ji beru jako „univerzální řeč“ všech. Miluju jakoukoli, která útočí na solar, a je jedno, jestli je to lidovka, hard rock, grind core nebo jazz. minulost: • v zajetí klasické hudby až do dospělého vysokoškolského věku, houslové…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY