Přejít k hlavnímu obsahu
Tomáš Kejmar - Út, 20.08.2013 - 00:01

Lehkost a síla Gallien-Krueger MB 112 II

Myslím, že ve světě baskytaristů není nikdo, kdo by neznal značku Gallien-Krueger. Produkty s magickým logem GK znamenají špičku mezi kvalitními aparáty pro basový zvuk již téměř 45 let. Tato kalifornská firma pánů Roberta Galliena a Riche Kruegera nedávno představila novou generaci baskytarových komb MicroBass serie II, jejichž hlavním cílem bylo vytvořit lehké přenosné aparáty na zkoušení se stejnými vlastnostmi jako velké a výkonné reproboxy a zesilovače. Do této kategorie patří i kousek popisovaný v následujících řádkách – MB 112 II.

Gallien-Krueger MB 112 II je extrémně lehké kombo (váží pouhých 13,5 kg!) s rozměry 38x38x45 cm, s výkonem 200W. Ozvučnice vyrobená z odolné překližky stříkané černým zrnitým lakem má okované rohy a skrývá v sobě 12ti palcový reproduktor, krytý černou látkovou mřížkou. Pod reproduktorem jsou na obou stranách dva basreflexové otvory. Chromované logo GK je umístěno v levém horním rohu. Odlehčený digitální zesilovač třídy D je umístěn v zadní části boxu. Na samotné zadní stěně najdeme konektor pro síťovou šňůru, výstup pro zapojení dalšího reproboxu (pouze ze série GK MBP) a malý větráček pro chlazení zesilovače.

Ovládací prvky zesilovače jsou uspořádány na zadní horní hraně komba. Jackový vstup má vedle sebe přepínač na aktivní nebo pasivní nástroje, hned dalším je otočný potenciometr Gain, který zde zastupuje funkci Master/Volume – tu v této verzi zesilovače nenajdeme. Tlačítko Contour má na starost vytažení konkrétního obrysu tónu, následující čtyřpásmový ekvalizér obsahuje otočné potenciometry pro basy, nižší středy, vyšší středy a výšky. Oddíl prvků Patch bay nese vstup pro externí audio zdroj (malý stereo jack), výstup na sluchátka (velký jack) a přímý výstup do mixu Direct Out s možností přepínání Pre/Post. Posledním prvkem je hlavní spínač s efektním kulatým podsvícením – při zapnutí se plynule mění z červeného Standby módu do modrého On.

A teď to hlavní – zvuk. Pokud jste již někdy slyšeli nějaký aparát Gallien-Krueger, musíte uznat, že tento sound se rozhodně nezapře. MB 112 II zní hladce, konkrétně a maximálně vyváženě. Korekce ekvalizéru poslouchají "na slovo" a chovají se přesně tak, jak se od nich očekává. Přes celou stupnici se nese měkký a šťavnatý zvuk s velmi dobrou čitelností. Dynamika hraní má u tohoto komba zelenou – její možnosti jsou téměř nevyčerpatelné. Od lehkého jazzu přes funkové slapování, až po rockové figury splňuje všechna vaše očekávání s překvapující lehkostí. Tenká ozvučnice velmi dobře koresponduje např. se zvukem Fender Jazz Bass, Fender Precision Bass a většinou pětistruných basovek. Po propojení s dalším reproboxem GK lze navíc získat ještě hutnější a výraznější sound. Při zachování charakteristického zvuku aparátů GK je MB 112 II ta správná volba pro každého baskytaristu, který vyžaduje kvalitní a lehký přístroj pro široké použití.

A takhle pod rukama Marka Eichlera hraje kombíčko M150E...

Tagy Gallien-Krueger gallien krueger
Absolvent Střední průmyslové školy Strojnické v Praze, už od mládí tíhl k muzice. Hraje na kytaru, baskytaru a tenorové banjo. Od školní kapely se dostal až k tvorbě písňových textů (Denisa Kubová, Miluška Voborníková, David Král, Sunny..). Hrál v několika rokenrolových kapelách,...
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY