Přejít k hlavnímu obsahu
Dr.Hyenik - Pá, 06.09.2019 - 13:00

Laboratorium Dr. Hyenika #1: Thumbs Up!

Pojďme v novém seriálu společně odhalovat tajemství všemožných gadgetů, udělátek, zlepšováků nebo netradičních technik, obskurních pomůcek i cimrmanovských vynálezů, které nám pomůžou udělat zvuk a dojem zajímavější, působivější, lákavější nebo prostě lepší.

V posledních pár letech se odehrála nefalšovaná exploze tzv. fingerstyle kytaristů (virtuózy Michaela Fixe nebo Jaquese Stotzema můžete nyní obdivovat na Festiwallu). Jak už z pojmenování vyplývá, používají při hře více prstů pravé ruky na typické „vybrnkávání“. Často je ovšem jejich společníkem i malý pomocník alias palcový prstýnek. Vyskytuje v mnoha variantách tvarů i tvrdostí a pomáhá zvýraznit a zkonkrétnit basové tóny. Technika a ergonomie je odlišná od hraní trsátkem a prstýnek není úplně vhodný pro tzv. strumming (hraní akordů přes všechny více strun). Existují tedy fingerstyle možnosti i pro kytaristy, kterým prstýnek moc na palci nedrží, často střídají různé techniky hraní nebo nechtějí hrát jenom prsty, jako např. já?

Samozřejmě když se trpělivě a odhodlaně ponoříte do informačních hlubin, tak se vám postupně začnou vyjevovat mystéria různých specialitek. Při zkoumání archivu amerického patentového úřadu tak můžete objevit vynález hvězdného Chrise Brodericka (ex Megadeth), který si vyvinul přímo pro sebe, aby nemusel nešikovně odkládat trsátko při často používaném víceprstém tapingu. Díky držáku trsátka PickClip mu zůstane viset na palci a je neustále připravené k okamžitému návratu ke tvrdým riffům.

A doslova v našich luzích a hájích existují kreativní šikulové, kteří si vymyslí, vyvinou, vytestujou i vyrobí takovou specialitku na míru za pomoci úlomků mušlí z pláží Malagy. Díky tomu pak může slovenský virtuóz Peter Luha dle libosti střídat techniky jako fingerpicking, tapping, slap, strumming, sweep nebo alternate picking… což ostatně názorně předvádí nejen na přiloženém videu, ale jeho divotvorný palec můžete vlastní oči/uši zažít v sobotu na Festiwallu, kde se s vámi Peter určitě rád podělí o další pikošky z odborného výzkumu palečnic.

Svého času jsem po chvíli pátrání objevil americkou firmičku Strum-N-Comfort vyrábějící různé druhy crossover picks s neoprenovými pásky pro dostatečně pevné a přitom nepřekážející a neobtěžující uchycení trsátka na palec. Takže vás může oslovit celuloidové SharkTooth (opravdu ve tvaru žraločího zubu) nebo delrinové Kodiak anebo jenom samotný pásek na přichycení vašeho vlastního oblíbeného trsátka. Na můj trochu nestandardní palec nejvíc sedí Kodiak crossover pick. Používám ho nejenom na fingerstyle kytaru, ale například i na kytaru barytonovou nebo basu.

Protože jsem fanoušek a nadšený sběratel těchto všemožných kuriozit, tak vás čeká nahlédnutí pod mnoho netušených pokliček a skrytých zákoutí, které ale může pomoci rozšířit vás muzikální rejstřík, zpestřit hudební paletu pro oslnění davů vašich nadšených fanoušků. Protože neustále překvapovat publikum uvádí jako svůj hlavní cíl i největší světová fingerstyle superstar – Tommy Emmanuel.

Tagy Laboratorium Dr. Hyenika Thumb Up fingerpicking

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Dr.Hyenik Orfanik
Multikytarista na experimentální cestě k netradičním zvukovým a stylovým souvislostem za pomoci všemožných nástrojů, technik i obskurních pomůcek... Dle magazínu Whiplash také hudební úchyl, tajuplný intelektuál s vizáží přerostlého Harryho Pottera, akustický Thordendal ze Vse…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY