Přejít k hlavnímu obsahu
Dr.Hyenik -

Laboratorium Dr. Hyenika #1: Thumbs Up!

Pojďme v novém seriálu společně odhalovat tajemství všemožných gadgetů, udělátek, zlepšováků nebo netradičních technik, obskurních pomůcek i cimrmanovských vynálezů, které pomůžou udělat zvuk a dojem z vašeho hraní zajímavější, působivější, lákavější... prostě lepší.

V posledních pár letech se odehrála nefalšovaná exploze takzvaných fingerstyle kytaristů (Michael Fix nebo Jaques Stotzem). Jak už z pojmenování vyplývá, používají při hře více prstů pravé ruky na typické „vybrnkávání“. Často je ovšem jejich společníkem i malý pomocník alias palcový prstýnek. Vyskytuje se v mnoha variantách tvarů i tvrdostí a pomáhá zvýraznit a zkonkrétnit basové tóny.

Technika a ergonomie je odlišná od hraní trsátkem a prstýnek není úplně vhodný pro takzvaný strumming (hraní akordů přes více strun). Existují tedy fingerstyle možnosti i pro kytaristy, kterým prstýnek moc na palci nedrží, často střídají různé techniky hraní nebo nechtějí hrát jenom prsty (jako například já)?

Chris Broderick a jeho PickClip

Když se trpělivě a odhodlaně ponoříte do informačních hlubin, postupně se vám začnou vyjevovat mystéria různých specialitek. Při zkoumání archivu amerického patentového úřadu tak můžete objevit vynález hvězdného Chrise Brodericka (ex Megadeth), který si vyvinul přímo pro sebe, aby nemusel nešikovně odkládat trsátko při často používaném víceprstém tapingu. Díky držáku PickClip mu trsátko zůstane viset na palci a je neustále připravené na okamžitý návrat k tvrdým riffům.

Mušle, žraločí zub i kodiak ve službách fingerstyle

A v našich luzích a hájích také existují kreativní šikulové, kteří si vymyslí, vyvinou, vytestují i vyrobí takovou specialitku na míru za pomoci úlomků mušlí z pláží Malagy. Díky tomu pak může slovenský virtuóz Peter Luha dle libosti střídat techniky jako fingerpicking, tapping, slap, strumming, sweep nebo alternate picking... Což ostatně názorně předvádí v přiloženém videu.

Po chvíli pátrání jsem také kdysi objevil americkou firmičku Strum-N-Comfort vyrábějící různé druhy crossover picks s neoprenovými pásky pro dostatečně pevné a přitom nepřekážející a neobtěžující uchycení trsátka na palec. Takže vás může oslovit celuloidové SharkTooth (opravdu ve tvaru žraločího zubu), delrinové Kodiak nebo jenom samotný pásek na přichycení vašeho vlastního oblíbeného trsátka. Na můj trochu nestandardní palec nejvíc sedí Kodiak crossover pick. Používám ho nejenom na fingerstyle kytaru, ale například i na kytaru barytonovou nebo na basu.

Vzhůru do kabinetu kuriozit a vychytávek

Protože jsem fanoušek a nadšený sběratel těchto všemožných kuriozit, čeká vás v tomto seriálu nahlédnutí pod mnoho netušených pokliček a skrytých zákoutí, které může pomoci rozšířit vás muzikální rejstřík a zpestřit hudební paletu pro oslnění davů vašich nadšených fanoušků. Neustále překvapovat publikum ostatně jako svůj hlavní cíl uvádí i největší světová fingerstyle superstar – Tommy Emmanuel.

Tagy Laboratorium Dr. Hyenika Thumb Up fingerpicking trsátko

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Dr.Hyenik Orfanik
Multikytarista na experimentální cestě k netradičním zvukovým a stylovým souvislostem za pomoci všemožných nástrojů, technik i obskurních pomůcek... Dle magazínu Whiplash také hudební úchyl, tajuplný intelektuál s vizáží přerostlého Harryho Pottera, akustický Thordendal ze Vse…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY