Přejít k hlavnímu obsahu
Z Tapes Christmas Covers Compilation 2020
Z Tapes Christmas Covers Compilation 2020
Pavel Zelinka -

Labely Memphis Industries a Z Tapes vydali vánoční kompilace, které vás hudebně potěší

Hudebních alb s vánoční tématikou vychází každý rok nepočítaně. Aby ne, vždyť se jedná často o komerčně úspěšné zboží (nemluvme jen o Karlu Gottovi). Letošní koronovirový rok jakoby přímo nabádal hudebníky a vydavatele, aby připravili pro vánoční čas něco speciálního. Vždyť uklidnit se po roce plném stresu a izolace potřebujeme každý z nás. Z bohaté nabídky jsem pro vás vybral dva výběry, které stojí za pozornost nejen kvůli hudebnímu obsahu, ale i dobročinnému účelu, na který je zisk z prodeje určen.

Lost Christmas: A Festive Memphis Industries Selection Box

Je řada labelů, které se snaží většinu Vánoc pokrýt nějakým speciálním nosičem. Britské vydavatelství Memphis Industries není tím příkladem, a tak za jejich letošní kompilací Lost Christmas musí být ještě něco více. Tou nadstavbou je podpora organizace Crisis, která spustila kampaň Home for All. Ta se snaží najít trvalý domov lidem opouštějícím dočasné ubytování, a poskytuje poradenství a praktickou pomoc obyvatelům Albionu nově čelícím bezdomovectví. Čemuž kombinace Brexitu a stále agresivního koronaviru řádícího na ostrovech, mocně napomáhá.

Ale nazpátek k muzice. Na albu, které vyšlo v digitální podobě a na vinylu, přispělo svými skladbami deset chráněnců vydavatele. A nejsou to žádná neznámá jména, ale těžké váhy nezávislé scény jako Field Music, Jesca Hoop nebo The Go! Team. Co první cením je preference vlastních autorských kompozic. Jak Field Music, tak například Warm Digits nebo Francis Lung připravili svižné popové skladby, které kombinují bohaté aranže, poměrně skočné melodie s často sborovými zpěvy. Introvertnější Rachael Dadd si spolu s Rozi Plain a Kate Stables z This is The Kit přizvali do virtuálního sboru celkem sedmdesát kamarádů („alespoň takto jsme mohli uspořádat vánoční párty“, připomínají muzikantky). Speciální pozornost si zaslouží elektronická verze klasiky Have Yourself A Merry Little Christmas od The Phoenix Foundation, kteří upozorňují, že skladba, která získala popularitu během Druhé světové války a v dnešní vřavě získává znovu na aktuálnosti.

Snaha přinést přeci jen nějakou formu vlídnosti se na Lost Christmas ale často střetává s jistou porcí skepse nebo sarkasmu. Ať už jemné, jako například v podání Jescy Hoop, ve formě spojení skladby White Winter Hymnal Fleet Foxes s Happy Xmas (War Is Over) od Johna Lennona s dovětkem „a teď si pojďme objednat něco pěkného z Číny, Merry fucking Xmas“, nebo i textově peprnější v závěrečné, až gospelově laděné Have a Good Christmas Time od The Cornshed Sisters. Letošní vánoční kolekce labelu Memphis Industries je stylovou novinku nezávislé scény, která ale v klidu obstojí i mimo vánoční dobu. A to je asi největší poklona, které se může vánočně laděnému výběru dostat.

Z Tapes: Christmas Covers Compilation 2020

Slovenský label Z Tapes je významným hráčem písničkového undergroundu domácí i zahraniční scény. To dokazuje i čerstvá Christmas Covers Compilation 2020, s muzikanty doslova z celého světa. Na rozdíl od Memphis Industries, vydavatelství našich slovenských sousedů si naopak nenechá každoročně ujít příležitost vánoční kompilaci připravit. Pokaždé s částečně jiným zadáním, pokaždé ale s charitativním podtextem. Zisk z digitálního prodeje letošní kolekce bude například věnován společnosti Vagus - organizaci pomáhající lidem bez domova, zejména během zimy.

Letošní téma kompilace jsou covery. A své nové podoby se dočkaly všeobecně známé tradicionály, například In Dulci Jubilo od The Death Of Pop nebo Tichá noc od Goldkey. Velký prostor ale dostaly i současné vánoční písně v novém kabátku. Svou podobu skladby Christmas (Baby Please Come Home), kterou původně na scénu s mohutnými wall od sound Phila Spectora přivedla zpěvačka Darlene Love v roce 1963, upravil do niterné kytarové baladické podoby americký projekt Vain Pursuit. Folkovou verzi Elvisovi Blue Christmas připravili JustMakeMeCry. Jak je už prozrazeným jmen jasné, kolekce je postavena na projektech nezávislého undergroundu, který se nebojí se svými covery jít do poměrně avantgardních pozic. Ať už řecký projekt LOGOUT se tvou tribálně pojatou koledou z Thrákie nebo Angie Death, kteří z folkového pojetí coveru skladby Christmas Makes Me Cry  původně od Kacey Musgraves přepínají do punku a zase nazpátek. Vedle toho ale Christmas Covers Compilation 2020 nabízí klavírně baladické pojetí klasiky In The Bleak Mid Winter v podání Kate Lapidge nebo rozverně pojatou Petit Papa Nöel od franzouských Figure Austère. Letošní kompilace Z Tapes, stejně jako ty předchozí sampler Lost Christmas nabízí netradiční přesto hudebně zajímavý vánoční zážitek, který se nehodí do podkresu předvánoční supermarketové vřavy. Další kompliment?!

Sampler - Lost Christmas

Sampler – Lost Christmas: A Festive Memphis Industries Selection Box

Memphis Industries, 2020, 33:25

Sampler - Z Tapes Christmas Covers Compilation 2020

Sampler – Christmas Covers Compilation 2020

Z Tapes, 2020, 35:51

Tagy Recenze alb Memphis industries Z Tapes

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Pavel Zelinka
Jsem vystudovaný učitel zeměpisu, který nikdy pořádně neučil, bývalý skautský vedoucí, který miluje město, křesťan pořádající gotické koncerty. Láska k hudbě se nejprve zhmotnila na vlnách. Ve studentském Radio Strahov jsem nejprve vysílal a posléze ho 8 let vedl (od roku 2004…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY