Přejít k hlavnímu obsahu
Detail kytary Fender od kytaráře Davida Browna s ilustracemi Sarah Gallenberger. | Foto: Martin Novotný
Detail kytary Fender od kytaráře Davida Browna s ilustracemi Sarah Gallenberger. | Foto: Martin Novotný
redakce -

Kytary.cz se staly prodejcem nástrojů Fender, které staví jen třináct top nástrojářů světa

Kytary.cz získaly od světového výrobce elektrických kytar Fender privilegium prodávat jeho nejdražší a nejlepší nástroje. A nejen to. Českým zákazníkům umožní navrhnout a specifikovat svůj vysněný instrument přímo na míru. Každou z kytar označenou jako Custom Shop Masterbuild postaví jeden ze třinácti lidí, kteří v současné době drží titul Masterbuilder. Všichni se řemeslo učili roky od svých předchůdců, dokud nedosáhli nejvyšší úrovně mezi elitními staviteli kytar. Jejich zručné ruce a um propůjčují nástrojům takovou dynamickou odezvu a expresivitu, kterou lze najít pouze u historických, dnes často nedostupných modelů. Ceny za takové nástroje proto začínají na částce 8 tisíc amerických dolarů, některé dosahují ceny až 500 tisíc dolarů. Kromě těch nejlepších muzikantů je vyhledávají často i investoři. Jejich cena se na trhu totiž časem slušně zhodnocuje.

Stratocaster slaví 70 let a Leo Fender kytaru vymyslel tak krásně, že se na rozdíl třeba od automobilů vyrábí v podstatě pořád stejně, jen s malými kosmetickými změnami. Náš projekt Custom Shopu má za cíl přinést našim zákazníkům v tomto segmentu širokou nabídku. V rámci probíhajícího Týdne Custom Shopu bude možné si nástroje prohlédnout, osahat a také si na ně zahrát,“ řekl na dnešní tiskové konferenci v pražském Hard Rock Café konané při této příležitosti jeden z majitelů Kytary.cz Vladimír Myslík, který prodej těchto unikátních kytar považuje za další plnění svého snu.

Několik ukázek zahrál kytarista a producent Lukáš Chromek. | Foto: Martin Novotný

Výstava bude probíhat od 24. do 27. dubna na prodejně Kytary.cz v pražských Modřanech. „Jestliže jsou ve světě počítačů dva největší tahouni na trhu Apple a Microsoft, trh s elektrickými kytarami to má podobně. Nejikoničtějšími značkami jsou Fender a Gibson. A Právě Česká republika má nyní jako jeden z prvních států východní Evropy možnost prodávat ty nejlepší a nejluxusnější nástroje od Fenderu. Na trhu s hudebními nástroji je to velká věc,“ říká marketingový ředitel Kytary.cz Filip Černý.

Pořídit si kytaru této nejvyšší kategorie vyžaduje podle něj trpělivost a peníze. Na druhou stranu znamená takový nástroj naprostý strop toho, co lze v kytarovém světě současné světové produkce koupit. Pokud není zrovna na skladě kytara, která by zákazníkovi přesně vyhovovala, lze ji naspecifikovat přesně podle přání budoucího majitele, což je právě nová možnost, na kterou jsou v Kytary.cz patřičně hrdí. „Každý mistr řemesla staví nástroj ručně úplně sám od začátku do konce. Pokaždé mu vdechne něco magického, co je slyšet i cítit. Takové kytary i baskytary odrážejí individuální osobnost stavitele natolik, že je to jako by měl nástroj vlastní duši,“ říká šéf sekce Fender Custom Shop v Kytary.cz Štěpán Drábek.

Štěpán Drábek se zástupcem firmy Fender v Hard Rock Café. | Foto: Martin Novotný

Pražská prodejna má podle něj nyní na skladě deset elektrických kytar a baskytar z edice Custom Shop Masterbuild. Některé z nich stavěli například Masterbuildeři David Brown nebo Levi Perry. Oba pracovali na mnoha prestižních projektech, včetně série Game of Thrones, nebo limitované edici kytary George Harrison Rocky Strat. Zvládají tak dobře velmi žádanou techniku umělého zestařování laku a dřeva, že jejich nástroje vypadají, jako by je někdo vyrobil v padesátých nebo šedesátých letech minulého století. „Pokud pracuji na replikách původních modelů, opravdu se snažím zaměřit pozornost na detail. To, co je pro mě nejdůležitější, je neustálé studium starých kytar. Kde jsou odřené od hry a jak stárnou. A to se snažím věrně replikovat,“ popisuje Levi Perry a dodává, že miluje i výzvy zákazníků ke stavbě nástroje s netradičními požadavky.

Kytary Fender Custom Shop Masterbuild jsou kromě hudebníků oblíbené i u investorů. „Máme zákazníky, kteří v mládí hráli na kytaru a nyní vydělávají velké peníze a řeší, kam je investovat. Tyto nástroje mají výhodu, že takovou „investicí“ si můžete plně užít, a přitom zhodnotit její cenu zejména pokud jde o některou limitovanou edici,“ uzavírá Drábek.

Americká značka Fender je jedním z pilířů, na kterých stojí samotná podstata elektrické kytary. Nejzářivější skvosty kalifornské klenotnice Fender vznikají ale v dílnách Custom Shopu. Jsou to ruční umělecká díla týmů nebo jednotlivých mistrů, kteří inspiraci při výrobě nových nástrojů hledají obvykle u proslulých modelů z 50., 60. a 70. let.

Tagy Custom Shop boutique Fender Gibson

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Redakce
Týmová práce.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY