Přejít k hlavnímu obsahu
redakce - Ne, 12.03.2017 - 08:00

Sběratelské pecky i plnění snů: kytarový boutique Kytary.cz

Umělecká a sběratelská hodnota se netýká pouze drahých kovů, výtvarných děl a kvalitního pití. Obdobně lze investovat i do hudebních nástrojů. Odborník a bluesový kytarista Marcel Flemr, stojící za projektem kytarového boutique Kytary.cz, se zaměřuje na vyhledávání a restaurování vintage hudebních nástrojů – a mluví o ročním nárůstu hodnoty 10-15 %. Boutigue jako splnění snu? Jednoznačně.

Za téměř sedmdesátiletou éru elektrické kytary se podařilo vyrobit několik úžasných sérií, které jsou vysoce ceněné pro svůj nenapodobitelný zvuk. „Náš kytarový boutique je splněním snu nás kytaristů, kteří toužíme po medovém zvuku starých vintage nástrojů a zesilovačů,“ říká jeden ze dvou majitelů Kytary.cz Vladimír Myslík.

Kytary.cz nakupují unikátní kousky v USA a jezdí po specializovaných evropských obchodech, ve snaze sehnat pro náš butik to nejlepší. „Veškeré kytary a komba procházejí ozdravnou kůrou v naší specializované dílně, kde se z nich snažíme dostat to nejlepší. Kytaristé v ČR mají konečně možnost si tyto specifické nástroje a aparatury vyzkoušet a porovnat. Věřím, že ti, kdo budou vintage nástroje zkoušet, prožijí stejně příjemný pocit, jako při jejich testování zažívám já,“ dodává Vladimír.

Kytaroví veteráni na jednom místě

U kytar a kytarových zesilovačů platí podobná lhůta na prohlášení za veterána jako třeba u automobilů. Starožitné a hodnotné nástroje jsou v drtivé většině starší než 30 let. Některé kousky mohou být výjimečně i mladší, což záleží série od série a kus od kusu. Hlavními kritérii, které určují hodnotu nástroje, jsou krom data výroby také množství původních komponent, podíl ruční práce a samozřejmě stav. V boutique oddělení Kytary.cz jsou nástroje a kytarové aparatury vyrobené převážně od šedesátých do konce osmdesátých let. Jednou z rarit je ale také resofonická kytara, která pamatuje jazzovou éru – americký National Triolian z roku 1931.

Šrámy na kytaře neznamenají šrámy na hodnotě

Nástroje kytarového „butiku“ lze rozdělit na dvě hlavní kategorie podle toho, pro koho jsou určené. Jednou skupinou zákazníků jsou sběratelé, kteří vyžadují 100% původní a maximálně zachovalý stav. Takoví zákazníci nástroje kupují jako sběratelské dílo, investici, případně pro hraní v bezpečí domova nebo studia. Druhou a neméně početnou skupinou jsou aktivní hudebníci, kteří chtějí nástroj brát na pódia a přiznaná „vintage patina“ dávající najevo, že se na nástroj hojně hrálo, tu není na škodu. Naopak. Ošoupaný lak a kdejaký šrám utržený na pódiích paradoxně dodává nástroji na hudební hodnotě a dokazuje jeho letitou cestu za vyhráváním se k perfektnímu tónu.

Zpět do Hendrixovy éry a ještě dále

Podobné dělení jako u kytar, je u vintage kytarových zesilovačů. Ty nejhodnotnější pamatují éru Jimiho Hendrixe a zrod rockové hudby. Mezi nejstarší kousky patří Fender "Tweed" Bassman z roku 1959, který sloužil jako vzor slavné firmě Marshall. Hodnota těchto zesilovačů nespočívá jen v jejich stáří, ale také v tom, že tyto aparáty byly ručně pájené – „drátkované“. Všechny zesilovače procházejí revizí, kdy odborník z Kytary.cz zhodnotí jejich stav, při jejich restaurování používá prémiové součástky a na přání zákazníka doladí zvukový charakter přesně dle požadavků a herního stylu.

Kytaristův průvodce po galaxii boutique nástrojů

Nákupem boutique nástroje zákazníka osobně provede specialista Kytary.cz, který má tento segment na starost a každý z nástrojů vybíral. Všichni zájemci z řad hudebníků i sběratelů tak mají jistotu, že investují peníze do 100% originálního kusu, který bude mimochodem opatřen i certifikátem autenticity.

Kompletní sortiment se nachází zde.

Tagy boutique
Týmová práce.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY