Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Pá, 07.10.2022 - 00:01

Koncertní a tenorová ukulele Martin z ročníkové série 2022

Společnost C. F. Martin je samozřejmě notoricky známá svými špičkovými akustickými kytarami, z nichž mnohé jsou doposud etalony ve své produktové kategorii. Firma má ale dlouhou tradici také ve výrobě jiných strunných nástrojů, ke kterým patří i ukulele, vyráběná Martinem už od roku 1916. Společnost pro letošní rok připravila premiéru tří modelů, sestávajících z luxusní verze 0 Tenor Uke, C1 Uke v kompaktnějším stylu Concert a dalšího tenorového provedení T1 Uke FSC.

Společným rysem těchto modelů je kromě přírodního transparentního laku s matným povrchem také hmatník s nulovým radiusem, výztužné žebrování korpusu ze smrku sitka, klasický tvar hlavice, ořech a kompenzované kobylkové sedlo ze směsi Tusq nebo přesné ladicí strojky firmy Ratio v černé úpravě.

Martin C1 Uke disponuje tělem z havajského laminovaného dřeva koa, pro stavbu hmatníku osazeného 17 pražci bylo zvoleno sipo se zvukovými i mechanickými vlastnostmi mahagonu a krk je vyroben z blíže nespecifikovaného tvrdého dřeva. Ukulele opatřené menzurou dlouhou 15 palců vyjde na necelých 450 dolarů.

Martin T1 Uke FSC je vyroben z materiálu s environmentální certifikací FSC. Korpus využívá dřevo sapele, krk z afrického sipa doplňuje ebenový hmatník s 20 pražci a osvědčený eben najdeme také u kobylkové základny, jejíž sedlo má celkovou rozteč strun 41 mm. Tenorové ukulele lze pořídit za cca 460 dolarů.

O výjimečnosti třetího modelu Martin 0 Tenor Uke hovoří mimo jiné fakt, že pro stavbu těla i krku byl použit tzv. „sinker“ mahagon, což je v daném případě cca tři století staré dřevo vytažené z řeky Belize, ležící ve stejnojmenném středoamerickém státu. Tento raritní materiál nabízí díky své vysoké hustotě harmonicky bohatý komplexní zvuk. Nástroj s palisandrovým hmatníkem, dvacítkou pražců, intarziemi z pravé perleti, původním logem a menzurou 17 palců je dostupný za cca 1600 dolarů. Ke všem nástrojům je dodáván měkký polstrovaný gig bag.

Tagy C.F. Martin Martin 0 Tenor Uke Martin C1 Uke Martin T1 Uke FSC

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY